Snak

Mere indhold efter annoncen
Og lige i forhold til Chilwell, så tænker jeg, at Poch nok godt var klar over, han ikke kunne bidrage med ret meget, men jeg tænker, intentionen nok mest af alt var at give ham minutter i benene uden fuldstændigt at åbne venstre side. Hold da ferie hvor så han rusten ud.
Jeg synes egentlig vi virker til at have styr over store dele af kampen. Men det går for langsomt, ift. at sætte offensiven op og skabe chancer. Så vi får aldrig rigtig lukket kampen.

Enzo, Gallagher og Colwill er gode i dag. Palmer også, han har rystet den der boro kamp af sig hurtigt.

Fint indhop af Madueke. Godt at se Chill og Chuku være tilbage. Mudryk er der ikke meget tillid til.

Skal Petrovic mon fortsætte mellem stængerne når Sanchez er tilbage? Jeg synes der er mere ro over Petrovic inde i det mål.
Enig GudJ. Vi har egentlig okay styr på dem, ud over lige de sidste 10-15 min hvor sådan nogle hold jo ofte får lidt ekstra liv. Det var ikke vildt flot, men det er gode 3 point mod et hold som har givet flere tophold problemer.

Chancen for europæisk fodbold ser også fine ud lige nu, med 17 PL kampe tilbage.

Ift Petrovic, er jeg ret godt tilfreds. Han virker til at have en god ro over sig og disker op med nogle stærke redninger. Synes heller ikke rigtig han har kostet noget i sine kampe. Og så gør han det fint i en periode hvor man ellers ikke kan stole på forsvaret.
Problemet er vel det samme som det har været hele tiden: Vi scorer for få mål. Så man kan da håbe på lidt forstærkning på den front her i vinduet selvom det unægteligt ikke ligner det indtil videre.
Altså, hvis vi skal være lidt positive:

Det virker til at vi rent faktisk rammer vores egne spillere på afleveringerne. Det er sgu ikke længe siden hvor selv det var en mangelvare.

Vi får ganske vidst for lidt ud at det, men det er da et skridt i den rigtige retning.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Altså positiv så er vi nu over Newcastle i liga ;)
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Ian Maatsen med fuld spilletid i sin første kamp. Fin start.
Jeg har grublet lidt oven på kampen. Vi gør det jo godt. Men mangler at skabe chancer og får derfor ikke lukket kampen. Kunne Chilwell nu blive helt fit, så kunne han ryge på backen og Colwill ind centralt - så Disasi passende kunne sætte sig på bænken. Så får vi lidt mere firepower i den der venstreside.

Spilopbygningen på den sidste tredjedel går for langsomt. Her kunne jeg godt tænke mig at Enzo, Palmer og Sterling lavede lidt hurtigere spilkombinationer - Sterling skal lade være med at varme bolden så meget. Enzo er god, men på den sidste tredjedel bør han kunne være mere afgørende. Palmer har tydeligvis potentialet, til at indgå i en god offensiv spilopbygning.

Herefter skal vi have nogle spillere der løber i position. Gallagher bliver nok aldrig en del af det opbyggende, til gengæld har han et godt overblik, så han burde kunne tage nogle lampardske løb ind i feltet - og så skal han lige øve afslutninger lidt mere. Vi skal have en angriber, der tager de rigtige løb, og det mener jeg at vi har i Jackson, hvis hans teknik blev bare lidt bedre og han fik lidt tur i den, så ville han være en god endestation fra de andres opbygning.

Jeg synes egentlig vi har komponenterne, men at de hver især mangler de sidste 10% før at det bliver rigtig godt. Og så, så jeg gerne Madueke eller Mudryk i stedet for Sterling, for jeg tror ikke at han stopper med at varme bolden.
@GudJ

Ret enig i din gennemgang.
Jeg synes faktisk vores offensiv så bedre ud med Jackson i startopstillingen end den gør lige nu. Det kan godt være han får meget kritik, men i kampe som disse kan man også godt se forskel når han ikke er der.

@BS
Og lige i forhold til Chilwell, så tænker jeg, at Poch nok godt var klar over, han ikke kunne bidrage med ret meget, men jeg tænker, intentionen nok mest af alt var at give ham minutter i benene uden fuldstændigt at åbne venstre side.

Man fristes næsten til at tro det er en af grundene til Poch bruger ham meget som kant. At man måske vurderer at Chilly ikke kan holde til rollen som back med sine skader og historik. Der er selvfølgelig ren gætteri, men man undrer sig da også lidt. :)

Men for satan hvor ville jeg dog gerne have Chilly og Gusto inde på samme tid. Vi savner virkelig to backs der kommer frem og deltager i angrebet. Og så få spillet Colwill ind på den CB.
Meget enig omkring Sterling. Det er som om, af hans første prioritet når han nærmer sig modstandernes felt, er at søge kontakt, så han kan få et straffespark, fremfor rent faktisk at forsøge at gøre noget med kuglen der kunne resultere i et mål. Jovist, han har da trukket sin del af læsset en dag som i dag, hvor han vinder det afgørende straffespark, men lur mig om han ikke selv bare kunne have sparket den ind, eller gjort noget mere med den i en af de andre mange situationer, hvor han kunne være gået direkte. Han er SÅ frustrerende at se på.

Derudover meget positivt i dag! Broja var desværre helt usynlig, og Gallagher havde ikke held med mega meget, men ellers var det faktisk helt hæderligt fodbold!
Annonce