Snak

Mere indhold efter annoncen
@ YNWA
McKenna, Frank, Maresca, i den rækkefølge, ud fra de nævnte kandidater.

McKenna er måske nok en Man Utd-bøvert fra championship, men hans hans begrænsede erfaring er voldsomt imponerende, og frem for alt er han ikke type-låst til en bestemt slags fodbold. Han vil bare gerne score mål og vinde kampe.

Frank er den mest samarbejdsvillige, tænker jeg. Han er ikke super ung, han har gjort det fornuftigt i Brentford, men jeg har svært ved at se for mig, at han pludselig begynder at være øverste hylde, der kan vinde trofæer. Så det er vel i bedste fald et skridt til siden fra Poch.

Maresca ser ud til at blive "den næste Pep". Måske. Han forsøger i hvert fald på det. Umiddelbart en voldsomt dygtig ung træner. Men han virker meget låst til en bestemt ide om hvordan man skal spille. Det skal være korte afleveringer og tiki-taka og flere korte afleveringer og mere tiki-taka. Flot når det virker, men Pep fik det til at virke i City ved møjsommeligt at samle et hold af rigtigt gode boldspillere plus Kalvin Phillips, og så begyndte han at gå lidt væk ved at afskaffe formentlig verdens bedste rendyrkede målscorer.

Så ja, jeg vil et eller andet sted hellere have Frank end jeg vil have os til at forsøge at kæmpe imod City om at få de bedste Pep-bold typer. Men mest af alt vil jeg bare gerne have en taktisk velfunderet generalist som ikke mentalt har låst sig fast til én bestemt måde at spille på, og så skal det selvfølgelig heller ikke være en type, der har en direkte giftig personlighed.

Og på de parametre falder Zerbi ned omkring bunden. Hans Brighton kan spille på én måde rigtigt godt, men hvis hold bare stiller sig tilbage, hvad sker der så? Og hans behandling af Trossard virkede fladpandet.
Enig, i det store og hele. McKenna burde være det åbenlyse førstevalg, så det giver jo formentlig mening, at genierne i ledelsen tilsyneladende nu har låst sig fast på Zerbi.

Meh.
Ifølge David Ornstein er Enzo Maresca og Thomas Frank de sidste tilbage. Andre medier/journalister skriver så at De Zerbi stadig er inde i billedet. Men ret bred enighed hos alle at Enzo er blandt de 2-3 favoritter nu.

Ben Jacobs skriver der skulle komme en beslutning i løbet af de næste par dage.
Når nu man oppefra har defineret hvordan spillestilen skal se ud og den ifølge mange journalister skal være mere kontrollerende og possessionbased så er ham Enzo vel den klart mest oplagte og derfor forstår jeg ikke hvorfor McKenna f. eks var med.
Jeg tror det bliver en italiener og så må vi se om det er Enzo eller Roberto.

Det betyder vel også at en gut som Gallagher er til salg og at man håber på at Enzo (spilleren) vil forbedre sig i det system. Til gengæld kunne man vel godt frygte at gutter som Mudryk og Jackson vil have det sværere hvis pladsen til at løbe dybt i bliver mindre?

Edit:
Nå god timing. Romano siger at i nupper Enzo hos Leicester. Bald managers kan noget ifølge PL topklubberne :)
Manchester United Brøndby IF
Problemet er, at sportsdirektører ikke bør definere hvad taktikken skal være i den enkelte kamp.

Og når de vælger Enzo eller Zerbi, fordi begge er system-folk, der hellere vil voldtages med en kaktus end ændre på "systemet", så vælger sportsdirektørerne jo i praksis, at taktikken skal være det samme i samtlige kampe uanset modstander.

Og det er noget møg. Vi har en afsindigt god trup med, i min optik, ret fleksible spillere, der sagtens kan skifte mellem direkte spil, short passing, og duel-spil. Det er grundlæggende det, vi har været gode til her i slutningen af sæsonen.

McKenna med den mængde handlefrihed, som en sådan trup giver ham, ville potentielt være afskyelig at skulle forsøge at forudsige. Enzo2... Altså, ham ved vi jo, hvad vi får med. Alle ved hvad de kommer op imod. Tiki-tiki-tiki-tiki-tiki-taka. Laaaaaaaaaaaaangsomt spil frem til midten, laaaaaaaaaaaaangsomt spil frem til offensiven.

Jeg vil dog hellere have Enzo2, der virker til at være Zerbi uden dramaet, end Zerbi, men nogle gange har jeg virkelig lyst til at kaste meget overmodne frugter efter folkene i vores ledelse.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Deebo
Det betyder vel også at en gut som Gallagher er til salg og at man håber på at Enzo (spilleren) vil forbedre sig i det system.


Du kan være helt sikker på Gallagher er til salg, han var om nogen en af de punkter i striden med Poch, "problemlet for ledelsen" kan være at få ham til at skifte, han har sagt han ikke vil til Newcastle og skal man tro rygter det samme med Tottenham som begge er ret varme på ham, når det er sagt kunne man godt se ham lave en Mount tror ikke der er en stor modstand mod at spille for United skulle bud komme.

der er mange rygter der siger man er villig til at sælge for £50-60M mens der er uenighed om dette ikke er + klausuler.

Chalobah derimod skulle være til salg for sølle £25M+ dette forstår jeg intet af, man skulle stadig prøve at få £35M for Maatens mens Dortmund kun vil give £25M+ iflg rygter.

Broja var før denne udlejning et håb om man kunne sælge til £35-40M men efter et ikke så heldig udlejnings forløb er det nok også nærmer £25M

Men ja med Enzo til 100M kan du rolig regne med man vil gør meget for at passe ham ind, og hvor spiller Lavia ind her? ham skulle man have kæmpe forventninger til, man kunne måske godt se en 3 mands midtbane med netop de 3 - Lavia - Caisedo- Enzo og hvor efterlader det så som du skriver Mudryk, jackson da de som du skriver er bedst en omstilling type bold, hvis der skal være plads til Nkunku og Palmer som begge er dygtig på bolden.
Også er der madueke men ham tror jeg mere på selv på et hold på bolden da han kan nogen af de der tempo skift lidt ala hazard.

Petrovic
4 - Gusto/Reece - Disasi/Fofana - Colwill/BB - Cucurella/Chilwell
3 - Lavia/Ugo - Enzo/Chuck - Caisedo/Casadie
3 - Madueke/? - Palmer/Mudryk - Nkunku/Jackson

Kunne meget vel være "A" kæden

Hvordan man så sætter de 3 forreste ja det er nok op til hvem der er tilgængelig da flere af dem kan spille flere pladser som Maudeke i begge sider, Palmer som kan fylde alle 3 oppe foran (ja uuuf selv falsk 9´er), Mudryk igen en der kan på alle 3 pladser og Jackson som ventre kant eller top angriber, Nkunku bedst som angriber i midt men kan også spille venstre.

Her har jeg noteret mig at "taberne" bliver Kepa eller Sanchez, Chalobah, Gallager, Sterling, Lukaku, Maatens og Broja, måske også en Hutchinson hvis ikke nyt udlån som Santos, Angelo og måske evt Fofana ser ud til at skal på.

Der er en del rygter om man vil forsøge sig på Michael Olise igen men at han nok ville fortrække United.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Det gør slipsedrengene vel heller ikke direkte i den enkelte kamp, men det er klart at tager de Peps understudy som måske er lige så lidt pragmatisk som Ange hos Spurs der nægter at ændre på sit koncept så gør de jo indirekte ja.

Jeg tror vi har det på samme måde med McKenna som jeg har skrevet i United tråden er min foretrukne kandidat over Poch, Tuchel og hvad de ellers hedder hvis ETH fyres. Han tror på sit koncept og principper men har nok skullet være mere fleksibel i sin Ipswich tid qua truppens kvalitet end det lyder til ham Enzo har været i Leicester. McKenna har også været i United under Mourinho og OGS så han er ikke blevet hjernevasket af Pep fodbold på samme måde.

Og ja har det på samme måde med tiki taka bold især når det ikke virker offensivt og bare bliver en gang boldflytteri på egen banehalvdel som Van Gaal aldrig kom videre fra. Det er dog desværre den her ret kønsløse robotfodbold der ser ud til at være vejen frem især i ligafodbold over så mange kampe. På papiret bør det også udsætte spillerne for mindre belastning og sprinter hvilket bør reducere antallet af skader som i jo længe har døjet med.
Manchester United Brøndby IF
@KO
Jeg tror ikke United kigger på Gallagher, i hvert fald ikke til den pris. På papiret har man en overflod af 8’ere men står nok formentlig snart helt uden 6’ere. Det kommer selvfølgelig an på træneren men umiddelbart bør Mount og McT være rigeligt mens Mainoo jo har andre forcer end at tonse forvirret rundt.

Puha den opstilling og især midtbane ser lidt kedelig ud. Ryger Palmer ud på en kant eller falsk 9’er fordi man ikke vil spille med 10’er så mister man vel en del dynamik og x faktor?
Manchester United Brøndby IF
Yup. Flere journalister skriver nu at man er igang med at forhandle Enzo Maresca på plads.

Chelsea have been impressed by depth and breadth of Enzo Maresca’s knowledge about their squad. Also impressed by his single-minded focus on the way Chelsea want to play, his desire for the job, and his obsession with possession and positional play.
Breaking: Enzo Maresca and Chelsea are expected to agree a contract spanning a minimum of five years. - David Ornstein

Vildt hvis den holder. Der er godt nok noget at leve op til med den længde, ikke bare for Maresca men også for ledelsen og deres korte tålmodighed. Det går i hvert fald meget imod deres (indtil videre) trigger happy tendenser.



Tosin Adarabioyo:
Ifølge Sky skulle vi nu have tilbudt Tosin Adarabioyo en kontrakt. Vi har i noget tid været meldt interesseret i ham, da hans kontrakt med Fulham udløb her til sommer. Men der skulle være flere gode PL klubber efter ham.
Annonce