Snak

Mere indhold efter annoncen
🚨 𝐇𝐄𝐑𝐄 𝐖𝐄 𝐆𝐎! Chelsea reach verbal agreement to sign Marc Guiu from Barcelona 🔵🇪🇸

Chelsea informed Barcelona about decision to trigger the release clause for Guiu this week — worth €6m.

Barcelona tried to extend his contract and change the clause… but Marc Guiu decided to try a new chapter.

The deal will be formally completed later this week.

ℹ️ Guiu will be part of Chelsea first team under Enzo Maresca for pre-season, not planning for Strasbourg.

Chelsea see Guiu as big talent with huge potential and also big opportunity with that ‘cheap’ release clause.
⚡️🇪🇸
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Med køb af Marc Guiu er vi nu allerede oppe på 4 indkøb.

Indkøb: (53M + 20M).
Estêvão Willian - £29M + £20M i klausuler
Omari Kellyman - £19M
Marc Guiu - £5M
Tosin Adarabioyo - Free Transfer

Amortisation uden løn på ca £10.5M pr år i 5 år.

Salg: (£65,5M)
Ian Maatens - £37.5M
Lewis Hall - £28M
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Ham glæder jeg mig personligt rigtig meget til han ser rigtig spændende ud tror nemt han kan blive den næste store talent.


Enig, han lyder ret spændende og ser også ud til at have en fornuftig fysik af en 18 årig. Kan se at flere beskriver transferen som high value ift talentet/potentialet og prisen vi betaler. Barca prøvede vidst også at få hans frikøbsklausul hevet. Ham glæder jeg mig til at se i preseason.

Rygterne omkring Alexander Isak må alligevel være en kæmpe and. Vi droppede Osimhen på grund af prisen (isak koster eftersigende det samme). Vi droppede Olise og Nico Williams på grund af den samlede pakke. Og nu skulle vi tjekke op på Isak lol. Det lyder som noget sløset journalistik..
Enig det tror jeg simpelthen ikke på medmindre Newcastle pludselig køber en eller to spiller i Chelsea også 🤷🏼‍♂️😇
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
medmindre Newcastle pludselig køber en eller to spiller i Chelsea også 🤷🏼‍♂️😇
Amoralsk!!

Med venlig hilsen - den moralske vogter.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hehe

Well det er den eneste måde jeg kan se det ske.
Kunne dog give mening for dem og åbenbart os ..., de køber Chalobah + Gallager for £75M de får en CB + CM + £40M til at købe en ny angriber og Chelsea kan forsæt deres freak show med at udskyde betalinger og sælge unge akademi spiller ;/

Og bang begge klubber har fixet PSR. .. Dette regnskabsår ....
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Netop, som du siger, KO, ´´dette regnskabsår´´.

Er Chelseas taktik ikke blot ligesom at pisse i bukserne for at holde varmen? Lidt ligesom man har gjort i Barca, hvor man har været nødt til at bruge alternative metoder for at få styr på økonomien, og de har derfor udskudt problemet til fremtiden for at holde sig indenfor reglerne i dag.

På et eller andet tidspunkt skal man jo stå overfor lorten, og jeg tænker ikke, man kan blive ved med at udskyde år efter år, eller det kan man måske?

Eller har Boehly en eller anden genial plan, som vi måske ikke ved en dut om?
Altså der er jo flere muligheder den første mulighed kunne jo være at det bare handler om at hæve værdien på Chelsea for at sælge igen, Så kan man groftsagt være ligeglad med fremtidige udgifter (hvis man kan sælge) det tror jeg dog ikke tilfælde I det mindste ikke de næste 10 - 15 år Da de trods alt vil tage lidt tid er du øge værdi nok til det giver mening.

En anden mulighed er jo og det er det ejer siger det her det er modellen for Chelsea i par år Hvorefter man vil stabilisere køb mindre ind og bruge de talent man har brugt en masse penge på, andre sælger man igen Det er den jeg tror mest på, men under alle omstændigheder så længe Chelsea ikke vinder liga eller kommer med Champions League er det en taber strategi det er alfa omega for at opnå de omsætninger hertil kommer også det nye stadionbyggeri eller Udbygning af det nuværende selvom det ligger nogle år ude i fremtiden er det også en mulighed for at stabilisere.

Man skal huske på de nye ejer har forpligtet sig til at bruge cirka £1,2B På Infrastruktur, Det er ikke et lånt til klubben men derimod en sidste gave fra Abramovićh det var et krav for at man måtte købe klubben, så det vil ikke økonomisk belastet klubben Som gæld man skal betale tilbage, Det vil kun komme på tale hvis man sælger Klubben Da det ville stå som et mellemværende mellem klubben og den nuværende ejerkreds så lad os sige man sælger til £5 milliarder så skal også lige sende 1-1.5 Milliarder videre til ejerkredsen oven i prisen.

Der er ingen tvivl om lige nu er det som at pisse i bukserne, Og jo flere spillere man køber Jo flere talenter skal der sælges hver år, Tror man er oppe på cirka 200M hver år i amortization udgifter, Men skal man tro deres 2030 plan var/er der afsat fire år til opbygning før man skulle være med I Mesterskabskampen eller bare I det mindste Champions League igen.

Amortization Omkostningerne steg med cirka 40 til 50 millioner fra sidste sæson.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Er Chelseas taktik ikke blot ligesom at pisse i bukserne for at holde varmen?


Jeg tænker ikke Chelseas ejere gør nogle af de her ting uden at de også kan se en potentiel fordel med det. Selvom mange elsker at tale dem ned er de nu også ret kalkuleret og de gør ikke noget uden at have styr på det, det synes jeg er ret tydeligt. De har også efterhånden "snydt" en del finansielle eksperter og deres løbende vurderinger af os.

Dermed ikke sagt at der ikke er nogen risiko involveret i denne model lige nu, for det er der bestemt. Det er også derfor vi (Chelsea fans) ofte minder andre om at man også skal se på risikoen langt sigtet ved det her, inden man kalder ting for snyd og andet. Det kommer potentielt med en pris længere henne, omvendt kan det også blive en gevinst, men det er den chance man tager.

Men om ejerne er gale eller geniale finder vi nok første ud af på den længere bane. Men ser man på truppen, mere specifikt talent mæssigt, så elsker jeg hvor vi er lige nu og potentialet mener jeg er ´through the roof´.

Mit indtryk ud fra det jeg har læst omkring projektet/modellen, er ligesom det KO er inde på. At køb/salg vil stabilisere mere over tid jo mere truppen falder på plads. Vi ser allerede denne sommer at vi trækker os fra flere transfers (Osimhen, Olise, Williams) på grund af pengene/løn. Det er også det Romano, Jacobs og andre har skrevet op til sommeren, at man vil gå mere klogt til værks.

Ift salg her og nu og langsigtet er jeg ikke det mindste nervøs med den talentmasse og historik vi har. Men ligegyldigt hvad vi gør, så skal der også komme noget succes på et tidspunkt og vi skal være en del af CHL kontinuerligt, ellers er det ligemeget. :)
Kan man ikke bare udveksle talenter og spillere med Villa i fremtiden

Så er man compliant
Annonce