Snak

Mere indhold efter annoncen
@Vince
Hvad er tanken bag angiveligt kun at tilbyde en 2+1 kontrakt til Gallagher? Er der ikke lidt "vi vil gerne bevare din værdi, men vi vil heller ikke have dig langsigtet" over det eller er der en kontekst til det?

Lige hos netop Chelsea, der kan lide de meget lange kontrakter, er det ret usædvanligt at tilbyde en så kort kontrakt til en 24-årig spiller i hvert fald.
Manchester United Brøndby IF
@Deebo

Jeg tænker at den korte kontrakt handler om at man gerne vil forlænge, men heller ikke binde sig for lang tid til en spiller, der potentielt ikke passer 100%´ind hos træneren, på et sted hvor man allerede er ret godt dækket ind og kan sælge.

Hvad jeg lige har læst er man ikke super overbevist om at Gallagher er en Maresca spiller eller passer i systemet og så er 5 år (170-190k) meget at binde sig til. Det er bare mit gæt. :)
Ja okay det giver fin mening selvom jeg personligt tænker at man altid kan finde plads til lige netop hans type i sin trup selvom han måske ikke er et teknisk vidunder. Det bliver svært at erstatte hvad han bidrager med til samme pris både på og udenfor banen umiddelbart. Jeg synes sgu i mister for meget af eget dna og kultur men hvad ved jeg :)

Man forstår dog også godt hvorfor han selv ikke vil underskrive sådan en kontrakt især hvis det er begrundet med at man ikke tror på han passer ind langsigtet. Det virker som sagt lidt som en lussing til spilleren når han ser alle de dyrt indkøbte udenlandske spillere få super lange kontrakter.
Manchester United Brøndby IF
@Deebo

Jeg kan sagtens forstå det fra begge parter og er egentlig også enig i at det er irriterende at miste en "Chelsea mand". Men ligesom ved Mount, Tomori, Tammy og andre, så er jeg også ret overbevidst om at vi overlever det salg med den kvalitet vi allerede har.

Når vi har Enzo, Caicedo, Palmer, Chukwuemka og Lavia som alle (imo) har et højere loft, så er beslutningen bare "nemmere". Og så har man hentet Dewsbury-Hall ind som gjorde det glimrende i går, viste god energi og virker til at passe perfekt i systemet, ligesom at Lavia også viser fremragende form efter sin skade. Det er umiddelbart to spillere der giver os et boost på midtbanen, som ikke var der sidste sæson.

Problemet her er at jeg sagtens kan se hvor de andre skal spille og passer ind hos Maresca, hvor Gallagher er noget sværere da han har den her lidt loose cannon spillestil og ikke voldsomt teknisk. Eksemplet var tydeligt i går med vores hurtige tænkning og boldbevægelse, det er bare ikke Conors spidskompetence.
Ja præcis og derfor virker det også mærkeligt at man tilbyder ham sådan en forlængelse med øje for at bevare hans værdi til et salg og det kunne han nok også selv se.

I er klart den klub med den største og nok også bedste talentmasse, men jeg tror omvendt også at det vil mærkes at man siger farvel til folk som Silva og Gallagher for at erstatte dem med folk udefra selvom førstnævnte selvfølgelig ikke kunne blive ved.

Der er gået lidt lejesoldat i den synes jeg, og det vil måske ses i modgang. Vi må se hvordan man forvalter alle de gode unge spillere, jeg havde nok valgt at holde fast på nogle af kulturbærerne med Chelsea DNA hvis jeg var sportslig ansvarlig :)
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvordan tror i der findes plads til både nkunku og Palmer?
I er klart den klub med den største og nok også bedste talentmasse, men jeg tror omvendt også at det vil mærkes at man siger farvel til folk som Silva og Gallagher for at erstatte dem med folk udefra selvom førstnævnte selvfølgelig ikke kunne blive ved

Det er svært at sige, da det jo egentlig har været tilfældet hos os i lang tid nu. Gallagher er hverken den første eller sidste Cobham dreng vi sælger og erstatter og hvis Chelsea har vist en ting gennem de sidste 5-6 år, så er det at vi bare kontinuerligt spytter nye talenter ud fra akademiet og gør dem til en del af førsteholdet, selvom vi også sælger nogle. De to ting er gået hånd i hånd i noget tid nu.

Sidste sæson havde vi 5-6 Cobham spillere i Gallagher, Colwill, Chalobah, James, Gilchrist og til dels Broja der var en del af førsteholdet og set over de sidste 5 år er vi blandt de PL klubber der giver flest minutter til akademispillere. Kigger man på Cobham fronten er der også en håndfuld spændende spillere der er på vej frem og vi har lige forlænget med 4-5 stykker bare den seneste måned, så helt skidt står det ikke til. :)

Det er klart at med flere udenlandske talenter er chancerne også svære for nogle af Cobham drengene, men det ene udelukker ikke det andet og Cobham vil også fremadrettet være en stor del af holdet og dens udvikling. Og det er heller ikke alle talenter vi køber udefra som slår igennem og nogle vil nok også blive solgt løbende, som man ser med D.Fofana nu. Nogle udefra bliver også en del af Cobham, som man så med Washington, mens at en spiller som Guiu ligner førstholds materiale fra dag 1. Der er så mange ting der spiller ind i talent arbejde og situationerne er forskellige hvor at held, chancer og timing også spiller ind.
Ja Cobham er formentlig stadig top 2 i England, men jeg synes du glemmer lidt at der er forskel på at tage afsked med Mount, Gallagher, Chalobah og andre etablerede førsteholdsspillere der har en stemme i truppen og så de yngre Cobham gutter som ikke helt giver det samme til omklædningsrummet ift. lederskab osv.
Manchester United Brøndby IF
@Deebo

Helt sikkert det er en vigtig del at have og det har man jo trods alt også stadig med salget af Gallagher, det går ikke væk. Men omvendt så synes jeg også at ledertyperne (hvis det er det vi snakker om) primært er kommet udefra hos os, set over de seneste mange år. Silva, Rüdiger, Jorginho er dem der lige springer frem og nogle af dem i truppen nu med potentiale er også udefra.

Men som jeg også skrev i en artikel herinde tidligere, så hjælper det heller ikke Cobham drengene og talenterne generelt at vi skifter træner hver sommer. Hver gang starter vi nærmest "forfra" og får en ny mand ind, med nyt system/ideer hvor nogle spillere kommer til klubben og nogle bliver solgt. Mens at talenterne også lidt starter forfra med det indtryk de giver.

Det er bare 100 gange nemmere for en træner at hive et talent ind, hvis den træner faktisk har fulgt udviklingen og personen over længere tid. Ligesom at det også er nemmere at implementere talenter, når fundamentet og systemet er fuldstændig på plads og der ikke er nogen tvivl længere. Jo bedre arbejdsforholdene er, jo nemmere vil alt andet.

Det er også derfor at jeg håber vi endelig har ramt lidt rigtigt med Maresca og holder på ham noget tid. Det alene tror jeg vil gøre en stor forskel for talenterne i klubben og vejen til førsteholdet bedre.
Jeg ved ikke om det præcis behøver at være ham Maresca der bliver i lang tid, men det virker til at man vel for første gang siden jeg ved ikke en gang hvornår har besluttet sig for at definere en “Chelsea way” for hvordan man spiller fodbold og det synes jeg er vigtigere end hvem der er træner så længe næste træner står for det samme.

Jeg tror også det er derfor der gik noget galt med jeres vel ret legendariske akademi ledere da jeg ikke forbinder Cobham talenter med den slags fodbold og tekniske typer. Det har imo næsten altid været de fysiske løbestærke hurtige spillere med god intensitet man har spyttet ud. Selv Mount der er en lille spiller har jo sin force i spillet uden bold.

At jeg så lidt frygter at vi får endnu et hold i ligaen der indfører Peps 4 CB koncept og det tit effektive men lidt søvndyssende spil er hvad det er og man må jo sige det fungerer.
Manchester United Brøndby IF
Annonce