Snak

Mere indhold efter annoncen
@KO ved Badisahile forsøger jeg at se på ham fra kamp til kamp, og forsøger ikke at lade tidligere præstationer have indflydelse på min bedømmelse.

Det er mest fordi jeg kender alt for godt det der med at have en forudindtaget holdning baseret på præstationer og attitude. Jeg vil gerne have så få som muligt ender i den til tider uretfærdige kasse, men må indrømme at jeg selv har det med Enzo - så jeg er sgu ikke mere hellig end det.
Hvordan gør Kaufmann det?
Jeg har selv en kasse med uduelige spillere som jeg svært ved af finde plads til i min fodbold manual ….

Sanchez, Badiashile, KDH og Disasi roder rundt i den kasse
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙🤍
Håber vi får Felix og Madueke (måske Chuk) ind tidligt i anden halvleg. Der mangler lidt power i den offensive del og jo mere jeg ser Sancho spille ude på kanten, jo mere går det op for mig at han bare ikke er en "rigtig" kant. Der er overraskende lidt fart i det han gør og udfordrer aldrig sin mand.

Hvad tænker folket om Guiu? Har han det der skal til?

Af en 18 årig at være, synes jeg han er ret godt fremme. Har generelt givet et godt indtryk helt tilbage fra preseason. Han har nok brug for 1-2 sæsoner med spilletid et andet sted. Strasbourg og Coventry kunne være gode bud og jeg tror også sagtens han kan spille på det niveau.

Og hvor glæder jeg mig dog til Andrey Santos kommer ind på holdet, så han forhåbentlig kan nappe KDHs spilletid. Han har godt nok været en ligegyldig/anonym spiller denne sæson IMO. Han ligner en total malplaceret spiller i den her trup, specielt når vi har andre spændende midtbanespillere vi bør koncentrere os om.
Ud over Jørgensen, er der så reelt nogen, der faktisk gør det "godt"? En del folk er "okay" i den forstand, at de ikke åbenlyst er kilometer under niveau, men niveauet er jo rimeligt sløjt. Så at være "på niveau" er vel ikke en stor præstation?

Ud over Jørgensen, så ved jeg faktisk ikke rigtigt, om jeg ville sige, at nogen ligefrem er gode. Forsvaret sløser lidt, Veiga mangler en smule tempo og sløser lidt, Casadei gør det okay´ish uden rigtigt at tage kegler, Drinkwater-Hall er ikke forfærdelig men der sker bare ikke rigtigt noget fra ham, Mudryk og Sancho dribler ikke rigtigt igennem det store, Nkunku gør det anstændigt nok uden sådan for alvor at være farlig, og Guiu virker simpelthen overmatchet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så virkede det pludselig meget nemt. Nkunku med sin Europa-kasse.
Sådan Nkunku - og godt oplæg af sancho
Veiga skuffer mig i aften, sekundet forinden forsøger han at løbe melllem to mand med risiko for en kontra …

Mudryk er også helt ude af kampen
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙🤍
Så gerne Chukwu ind i stedet for Guiu og så Nkunku op på toppen.
Nu kan han godt hive Veiga ud - det pis er ulideligt at se på, magen til ugidelighed skal man lede længe efter
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙🤍
@Tintin

Hvordan gør Kaufmann det?


Altså hele Heidenheim holdet er ret anonyme. Men Kaufmann er da en af dem man ser i kampen, dog uden at han brænder igennem.
Annonce