En Sanchez fejl mere, så tror jeg han overhaler Sanchez på den korte bane.
Jeg tror desværre ikke det er så simpelt. Der er i virkeligheden ikke meget data derude lige nu som indikere Sanchez er helt så dårlig som mange gør ham til, ud over øjentesten selvfølgelig.
Det er trods alt en målmand der "kun" har indkasseret 14 mål i 13 kampe og har en flot redningsprocent på 81%, samtidigt med han har femte flest redninger. Det er i øvrigt den højeste redningsprocent i Premier League.
Jeg er helt enig med jer andre ift den usikkerhed der godt kan være omkring Sanchez, hans udstråling/usikkerhed og Jørgensen virker noget mere sikker på bolden. Men dataen er nu den som den er og jeg kan ikke forestille mig nogen træner sidder og kigger på de stats og tænker ham gider jeg ikke bruge mere.
Der er kun 3 hold der har indkasseret færre mål end os denne sæson. Det ene er Liverpool og de andre to er Arsenal (14) og Tottenham (14). Hvilket igen går tilbage til hvad jeg har skrevet tidligere herinde. At vores bagkæde altså ikke er helt så katastrofalt som det ofte bliver gjort til herinde, specielt med Colwill og Fofana på banen. Det går faktisk ret fint, også med Sanchez i mål.