Snak

Mere indhold efter annoncen
Spændt på at se om Piazon kommer ind :)... Det kan vel umuligt blive dårligere end Malouda og Meireles
Captain America. FCM
Synes egentlig, at Chelsea havde fin boldbesiddelse, men det nytter bare ikke, når den ikke bliver brugt ordentligt. Frustrationen skinner ud af spillerne efter de kom bagud. Frustrationskort til Cole og Malouda. Træneren kan få skylden, men det er fanme ikke ham, der triller bolden inde på banen. Kontrakterne bør blive præstationsbetinget i en sådan grad, at de ikke tjener penge, når de er så elendige. DET ER PINLIGT!
It\'s a ducking disgrace!
Træneren kan få skylden, men det er fanme ikke ham, der triller bolden inde på banen


Når det er tilfældet hver uge, så er det eneste logiske sted at kigge hen træneren.
-
Cole, Malouda og Meireles må meget gerne blive ude i omklædningsrummet når anden halvleg starter.

Idag ser vi hvad en god træner er. Af ret beskeden budget og spillermateriale formår Brendan at få sit hold til at lege med et hold som burde være flere niveauer over. Vi kan jo ikke engang ramme hinanden over tre afleveringer. AVB har kun beholdt sit job pga. ledelsens manglende nosser til at indrømme man har lavet en fejl, samt Ramires´ kanon form.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Når vi endelig kommer op til deres felt er vi 5 mod 8 - hver eneste gang... Hvis boldfølingen ikke er bedre for tiden for Chelseaspillerne, så må de tage den på kontra.
\\\"Football has nothing to do with fair play. It is bound up with hatred, jealousy, boastfulness, disregard of all rules and sadistic pleasure in witnessing violence: in other words it is war minus the shooting.\\\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, men jeg vil dælme ikke fritage spillerne, når det er så ugideligt gang på gang. Når etablerede spillere gang på gang underpræsterer i en sådan grad, at det kun er set lignende i min anden hjerteklub (Brøndby), så bør det dog være trænernes pligt at skifte ud. Arnesen brugte milliarder på ungdommen. Der må være nogle, der er gode nok.
It\'s a ducking disgrace!
Det ville ikke hjælpe noget at skifte manager i pausen, Bosingwa er der stadig.

Ved kontra, så er det ikke en evne Chelsea besidder pt. Ramires kan af og til starte og slutte sin egen kontra, men det er også det.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
At Abramovich har brugt millioner på ungdommen er jo ikke kun på spillere, men også på faciliter. At de er gode, gør dem ikke nødvendigvis gode NOK. En anden faktor er at det ville være synd at smide en ung spiller ind midt i et hold der ikke kan finde hoved eller hale i deres eget spil. Når spillet kører, så kommer de unge også nemmere ind. Så der går nok et par år endnu.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Du kan hente alle de stjerner du vil, men når man ikke har en kompentent træner til at styre dem, vil de ikke spille bedre.

Noget jeg har lagt mærke til ved vores spil siden AVB, er at vi slet ikke har den tålmodighed, som vi før havde. Det er blevet for direkte og ingen kender deres rolle på holdet.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
En anden ting, jeg ikke helt forstår, er vores hjørnespark, som vi har haft en hel del af.

Hvorfor skal bolden absolut sparkes i knæene på første mand i feltet eller helt udenom feltet til en eller anden usandsynlig flugtning? Det kan ikke passe, at en mand som Mata ikke kan ramme bolden nogenlunde fornuftigt, så det må jo åbenbart være med fuldt overlæg.

Vi får intet ud af de hjørnespark og mod et hold som Swansea, burde der da kunne skabes en løs mulighed eller to, når man får så mange dødbolde foræret.
Annonce