Men Delap vidste de da hvad kostede? Klausulen har været kendt længe? Og de har vel en plan for, hvem de går efter først, og så tager man den videre derfra.
Jojo, men ingen af klubberne der gik efter ham vidste hvad han valgte og alle ventede på den beslutning her i starten af vinduet. Og han havde en del klubber at vælge mellem, så intet var sikkert.
Man ved Delap stod højt på vores liste, men det gjorde andre også. Vi ved bare ikke om Chelsea vurderer ham som starter eller som konkurrent til Jackson og/eller om de mener Jackson er ham man skal fortsætte med.
Og så er transfervinduet jo flydende. Du har din plan med dine targets og nogle gange dukker muligheder op og så ændres planen. At man starter vinduet med at så hurtigt få en billig løsning, åbner potentielt op for andet. Men hvis man forventer det er Osimhen, Gyokeres eller Ekitike der bliver hentet oveni Delap, så tror jeg man skal skrue ned for sine forventninger. Rygterne har gået på vi måske henter Emegha fra søsterklubben på en pre-deal og jeg tænker mere det er sådan nogle muligheder vi kigger på. :)