Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er lidt påfaldende at se Strasbourg fans protestere mod ejerskabet der har dem frem til europæisk fodbold …
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Hvis man solgte Jackson over 2-3 rater 30-15-15 eksempelvis … ville de 60 så samlet tælle positivt i UEFA’s regnskab for registrering af nye spillere ??


Som jeg forstår det så er det ligemeget hvor mange rater en spiller bliver betalt over. Hvis aftalen hedder 60m i transfer fee, så er det 60m der går ind i bøgerne hos os, ligegyldigt om det så er 1 eller over 3 gange det betales.
Takker Vince 🙏
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Jeg læser det som om det kun er forskellen på købsprisen og salgsprisen, det vil sige cirka £30M millioner hvis vi nu solgte ham til £65M, men jeg skal lige have sat mig ned og nærlæse det, så jeg også forstår det.

Selvfølgelig kommer der også besparelsen på løn, som tæller med.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Det er lidt påfaldende at se Strasbourg fans protestere mod ejerskabet der har dem frem til europæisk fodbold …


Ja det er lidt spøjst når man ser hvor meget klubben har rykket sig og hvor spændende et hold de har fået. De mener de bliver drevet af Chelsea, hvilket ikke er helt forkert. Det er i høj grad Chelsea ledelse, scouting og rekruttering der er inde over alt hvad de laver. De føler ikke de tager deres egne beslutninger mere.

Ironisk nok så de beslutninger der tages for tiden, hjælper dem ret meget sammenlignet med tidligere. Men der ser os fans jo forskelligt på det. Personligt synes jeg det er et vild spændende projekt de har kørende, selv hvis jeg tager Chelsea brillerne af.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@KO
Det er også sådan jeg forstår UEFAs tælling. De kigger på profit og så lønnen.
Det må simpelthen foregå nogle indavlsforsøg i den klub … hvordan kan man ellers ende sådan og fremstå så kompetent og konstant tumpet …?

Jamie Carragher: “Sunderland can make it to the top 8 ahead of Chelsea this season.” Sometimes we just need to face the truth. Looking at the way Sunderland played and how they demolished West Ham 3:0, it shows they are not afraid of any big team in the Premier League. If care isn’t taken, Chelsea might end up battling for a top 10 spot alongside Sunderland this season.
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Når man ser på, hvad der er sket med Vitesse, og på at man vel knap nok fungerer som en selvstændig fodboldklub, kan jeg nu godt forstå at man ikke synes det er super fedt at være datterselskab i en holdingstruktur. Det handler nok mere om klubbens sjæl end om kortsigtede resultater.
Når man ser på, hvad der er sket med Vitesse, og på at man vel knap nok fungerer som en selvstændig fodboldklub, kan jeg nu godt forstå at man ikke synes det er super fedt at være datterselskab i en holdingstruktur. Det handler nok mere om klubbens sjæl end om kortsigtede resultater.


Det kommer i høj grad an på, hvordan ejerne driver skidtet. Der er bestemt positive eksempler, men også grelle eksempler på det modsatte, herunder "min" gamle klub EfB, som endte som talentlosseplads for ejerkredsens primærklubber.

Der er ikke rigtigt noget facit i det spil, men jeg kan godt forstå, at nogle klubber er imod sammensætningen.
For mange fans er det jo heller ikke sportslige resultater der betyder alt, især ikke for sin lokale klub. Hvis man kan se klubbens sjæl forsvinde og den bare bliver brugt som feederklub for en større klub i et andet land man aldrig har haft en relation til, så ville nogle fans måske bare foretrække tiden inden.

Det er da sikkert fedt at man ser nogle kæmpe talenter spille for sin klub, men hvis man aldrig høster frugterne selv er det måske mindre fedt.

Heldigvis for Strasbourg er de jo nr. 2 i rækken for ellers kunne de jo ende som City Groups Troyes der jo var klubben der købte Savinho men aldrig så ham spille for deres klub da han med det samme blev udlejet til Girona og siden solgt til City. Nu er de så rykket ned fra den bedste række og virker slet ikke som en prioritet.
Manchester United Brøndby IF
Annonce