Snak

Mere indhold efter annoncen
@Vince
Jeg håber, du får ret med Santos. Indtil nu har han ikke vist PL-niveau.
Osgood
En kamp med tydelig forskel i klasse og erfaring, Bayern er gode og for at vi kan komme derop skal vi have mere erfaring ind i drengene + et bedre midterforsvar/defensiv RO
ALL-time Chelsea Cech Ivanovic - Terry - Silva - Cole Makelele Kante - Lampard Hazard - Drogba - Zola
Dejligt at Bayern er overstået nu, ærgeligt med nederlaget, men forventet.

Nu gælder det Manchester United i weekenden. Her forventer jeg godt nok en sejr. Intet mindre.
Fortjent sejr til Bayern da de udnytter de fejl vi laver - jeg synes Maresca skulle have skiftet tidligere så vi ikke havde haft det store udfald i 2 halvleg

Vi har stadig en opgave at løse de kommende vinduer på de defensive pladser
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Vi har det altid umådeligt svært på Old Trafford - så jeg tror du får en rigtig skidt lørdag aften med de forventninger
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det positive må være at vi kun skal møde Bayern en gang og de næste 3 CHL kampe hedder Benfica, Ajax og FK Qarabag..
Synes vi har mange gode elementer der viser sig i dagens kamp. Men ja, der er et par vigtige positioner, hvor vi ganske enkelt er bagud ifht. spillermateriale.

Vi uheldige, at vores eneste "rigtige" 9´er er gået i stykker, og vi er nødt til at spille en semi-skadet hybridangriber, som bliver tromlet af de store tyske centralforsvarer i dag. Og desuden var der ikke mange der rammer decideret højt niveau i dag, udover måske Sanchez, og Palmer i små gnist. Selv monsteret Caicedo forærer et straffespark i dag - så ved man at der er lang vej til point.
Vi har stadig en opgave at løse de kommende vinduer på de defensive pladser

Helt enig. I min optik er bagkæden i høj grad det "eneste" vi mangler at løse og bør have fokus på. 1-2 stærke CBs og potentielt en bedre målmand på sigt. Thats it.

Midtbanen og offensiven er i høj grad på plads de næste 5 år frem med de unge spillere vi har/får. Det eneste er måske om Pedro/Delap/Emegha kan løse det oppe foran, men det er også det imo.
Med den krise der er i Manchester United, forventer jeg en sejr.

På trods af vores statistik på Old Trafford. Men vil vi lege med om top placeringerne, så skal et hold i deres nuværende forfatning besejres.
Vi var okay med, og nok sværeste kamp i gruppe fasen overstået. 3 uheldige mål og lukke ind, lidt mere erfaring også er vi der!

Håber virkelig vi slår united så vi ikke allerede kommer for langt bagud i PL. Dumt sidst mod brentford, og frygte vi mister point igen.
Annonce