Næste kamp bliver mod Nottingham Forest, som vistnok har en ny træner til den tid.
Et hold, som vi har fået 2 sejr og en uafgjort mod de seneste 3 kampe.
Så bliver det også en kamp, hvor Maresca kommer til at sidde over.
Vi har faktisk et nogenlunde program indtil det nye år. Jeg håber satme at holdet er mere gearet end forrige sæson vinterprogram, hvor det hele gik galt.
Så håber jeg også, at Maresca får sig nogle nosser og spiller med Estevao fast fremadrettet. Han har alle muligheder for at være en del af den øverste elite, hvis han får chancen.
Jeg håber dog vi køber en ny CB til januar. Det mangler der virkelig.
Angående Joao Pedro, så mener jeg altså ikke, at han ikke har alle kvaliteterne til at være en top angriber. Jeg fornemmer mere det er spillestilen, hvor man hele tiden venter på løb ind i feltet, eller en back der tager overlap. Synes det er mere spillestilen, der får ham til at trække længere ned i banen end hans kvaliteter.
Det er en af tingene, som jeg ikke bryder mig om med Maresca. Der kommer for meget Pep i den, og spillet mister til tider farten. Især åndsvagt, når vi har så mange finurlige dribler og hurtige spiller i truppen.