@BS
Nu har jeg lige skrevet det var et top 4 hold at best, så at kalde noget lort er nok lige at strække den.
Men hvis jeg skal give min helt ærlige vurdering af holdet som KO ud fra det jeg ser og har set.
James - VerdensKlasse.
Marc Cucurella - Verdensklasse.
Moisés Caicedo - Verdensklasse.
Cole Palmer - Verdensklasse.
Levi Colwill - Stærk spiller, kan blive verdensklasse. Men det kan også tage tid nu.
Enzo Fernández - Stærk spiller, men svinger stadig for meget.
Wesley Fofana - Stærk spiller, men med hans skader og konstant hvilen hver anden kamp, kan han aldrig betrages som et optimalt førstevalg på holdet. Bedste scenarie er at han bliver en stærk rotationsspiller som Chalobah og man henter en fast partner til Colwill.
Chalobah - Stærk Rotationsspiller.
Malo Gusto - God Bredde spiller.
Andrey Santos - Spændende talent, men niveau/stabilitet mæssigt et godt stykke fra starter.
Robert Sánchez - I dag god målmand, men kan man vinde store titler med ham?
Pedro Neto - God kant, men nok mest af alt en stærk rotationsspiller end starter når det kommer til stykket.
Alejandro Garnacho - God kant, men nok mest af alt en stærk rotationsspiller end starter.
João Pedro - Spændende spiller men nok mest stærk rotationsspiller. Han er ikke 9´er (heller ikke startende 9´er) og han er ikke bedre end Palmer.
Roméo Lavia - Stor kvalitet, men alt for skadet til at være tredje bedste spiller eller tredje valg på midtbanen. Langt fra optimalt!
Estêvão - Verdensklasse talent.
Josh Acheampong - verdensklasse talent.
Mike Penders - Verdensklasse talent.
Omari Kellyman - Salg/Udlejning når han har ramt formen.
Aarón Anselmino - Spændende talent men ender sikkert i Dortmund på permanent aftale (PSR). Og han bøvler i øvrigt også med skader og småskavanker, som han nok ikke får det nemmere med i PL.
Marc Guiu - Spændende talent, men ender formentlig med salg (PSR).
Tosin Adarabioyo - Fin squad spiller, men 5-6 valg på holdet.
Jamie Gittens - Talent, men laaaangt fra starter materiale.
Jorrel Hato - Talent, men laaaangt fra starter materiale.
Liam Delap - Ligner indtil videre lidt et fejlkøb som godt kunne ende med en udlejning til sommer. Mens vi beholder Emegha og Joao Pedro som 9´er valg.
Dário Essugo - Meget langt skadesforløb og ender nok med en udlejning fremfor vi beholder ham.
Mamadou Sarr - Spændende talent, men han er umiddelbart ikke bedre end flere af dem vi har rendende allerede (kan rigtig godt li ham).
Kendry Páez - Paez brænder ikke ligefrem banen af hos Strasbourg, så han kigger nok ind i en ny udlejning til sommer. Slet ikke god nok til førsteholdet endnu og heller ikke bedre end Buonanotte.
Gabriel Slonina - Tredje valg så længe han vil.
Benoît Badiashile - Salg/Udlejning.
Axel Disasi - Salg/Udlejning.
Raheem Sterling - SALG!
Filip Jørgensen - Salg/Udlejning.
Tyrique George - Salg/udlejning.
Emanuel Emgeha - Spændende spiller og en opgradering fra Delap
Quenda som er afskyelig i Portugal.
Geovany Quenda suffered a metatarsal fracture in his right foot during a match against Estrela Amadora in late 2025, requiring foot surgery in London and sidelining him for at least two months, impacting his season with Sporting as he recovered from this significant injury.
Vi skal nok lige vente og se hvilken forfatning han er i når han en gang er tilbage.
Har prøvet at være så fair som overhovedet muligt, men jeg er ikke voldsomt interesseret i flere "store" talenter og folk som er "spændende". Vi har brug for kvalitet og rutine mere end noget andet. Jeg er interesseret i hvilke spillere som kan styrke holdet her og nu og ikke yderligere unge projekter som Maresca skal gå og jonglere med, bare for at han bagefter skal tage alt skylden for ledelsens inkompetence i trup sammensætning. Det hjælper hverken ham eller holdet at blive ved i den rille hele tiden.
Arsenal, Liverpool og City handler som hold der vil frem og blive fremme. Vores ledelse handler som nogen der spiller football manager og ikke har travlt med noget.
Det er også der hvor jeg lidt falder af, når man begynder at kigge på unge spillere som Emegha, Quenda, Paez, Anselmino og andre som tilføjelser? Vi snakker altså meget unge spillere i en trup der allerede har unge spillere og bøvler med svingene niveau og mangel af rutine. De er alle 4 spændende, men det er jo for dælen ikke kvalitets spillere nogen af dem der rykker os mærkbart?
Af alle de spillere jeg lige har vurderet er der kun 6, måske 7 som jeg vurderer som optimale startere. Og når jeg skriver optimalt, så snakker jeg et hold som skal vinde mesterskabet med disse som startere.
Prøv et øjeblik at forestille dig/jer Chelsea som et mesterskabshold og hvordan sådan et ville se ud over 38 PL kampe og CHL. Med niveau op/ned, alder, rutine, skader i mente, ville Fofana, Chalobah, Sanchez, Neto, Garnacho, Joao Pedro/Delap. Være FASTE startere på sådan et hold? Og prøv at kigge på det fulde billede og ikke bare deres top niveau.
Og jeg er faktisk ikke helt uenig med Wise. Vi kan løse en del med 3-4 kvalitets signings som er starter materiale eller i hvert fald har stort starter potentiale. Jeg efterspørger jo ikke en total udrensning af truppen her, men kloge og rigtige signings. Som sagt anser jeg allerede holdet som værende top 4 materiale.
Jeg er meget enig i Mark0s sidste indlæg, både ift at få stabilt spillermateriale ind og ikke bliver ved med det har talent halløj vi har gang og så Maresca delen. Talenter er spændende men vi kan ALDRIG forvente at de styrker eller forbedrer holdet. Og ift Maresca, fortsætter det sådan her, så er der ikke så meget at diskutere for så er han har ikke længe mere.
Men det ændrer altså bare ikke ved at vi har nogle gennemgående problemer i de sidste 3 sæsoner nu, som falder tilbage på ledelsen og ikke træneren. Og så længe det er de samme inkompetente folk som tager de samme dårlige beslutninger, så har jeg ærlig talt ikke den store tiltro til holdet, eller den næste træner ligegyldigt hvem han så er.