@BS
Jeg er ret enig. Min pointe var nu mere at hvis vi sætter de forkerte folk i de forkerte positioner så ofte, ligegyldigt om det er træner, spillere eller ledelse, hvordan skal vi så forvente at tingene bliver gjort ordentligt eller forvente de kan leve op til det? Det er en ret essentielt part og det starter hos ledelsen.
Og helt generelt er det fuldstændigt på månen, hvis en træner bare vil spille et system uden nogen form for hensyn til de spillere, der er tilgængelige.
Igen, fuldstændig enig. Men der er desværre bare rigtig mange af den type trænere derude. Det var heller ikke indtrykket at Maresca var den type træner der varierede meget fra sit koncept dengang da vi fik ham. Det var jo egentlig noget vi blev advaret mod af Leicester fans. Mit klare indtryk ud fra de kampe jeg har set med Rosenior er at vi kommer til at rende ind i samme problemer med ham på sigt. Hvorfor jeg heller ikke ser ham holde mere end et år eller halvandet. Ud over de åbenlyse mangler som taktik og erfaring.