Snak

Mere indhold efter annoncen
James er blå i hjertet og klubbens talisman sammen med hans søster hos kvinderne … i en kaotisk tid varmer dette godt

Kampen i dag er 50/50 som jeg ser det - Newcastle har mere rygrad end de blå og er altid en udfordring

Bedste gæt er en kamp der ender uafgjort
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Capology har også sat Reece James løn fra 250k og ned til 200k om ugen nu, dog ikke et tal som er blevet bekræftet endnu. Men det virker til at flere medier er enige om at hans base løn er faldet.

Man må sige der er markant forskel på top lønningerne hos os og så Liverpool, Arsenal og City ifølge CP. Arsenal og Pool med 6 spillere på mellem 200 til 400k og City med vanvittige 11 spillere på 200k eller over. Men okay, de hold er så også mere aktuelle og faste i toppen end vi er.
Man skal slet ikke tænke på kampen i midtugen imod PSG, den bliver ikke vendt til en samlet sejr alligevel.
Newcastle SKAL besejres da de ligger alle kræfter på deres returkamp i Barcelona og stiller med halv reservehold i dag.
Generelt skal man gå all-in på Ligaen resten af sæsonen, reserverne skal kunne slå Port Vale ud
Brøndby og Chelsea
Jackson med en Jackson classic
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Skulle lige til at skrive det.

Mindede mig lige om hvorfor jeg ikke ønsker manden tilbage igen. Nogle gange tager jeg mig selv i at ønske Jackson tilbage når jeg ser Delap står klar til at komme ind.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
For 10-15 kampe siden ville folk have Jackson tilbage som førstevalg. Nu er Pedro sæsonens bedste køb og verdensklasse. Blandt fickle fans er der ikke langt fra fiasko til succes.
@Dan Burn

Der er til gengæld også en verden til forskel på Pedro i starten af sæsonen og så de sidste 3 måneder. I starten var han jo knap nok en del af Chelseas opspil og rørte næsten ikke bolden i kampene eller lykkedes med noget. Der var også en periode hvor han i 6-7 kampe i træk nærmest kun havde ét skud på mål eller deromkring.

Kritikken kom mest af alt af, at vi alle havde set hvor god han kunne være under klub VM og derefter bare forsvandt. I 2026 har han spillet sig gevaldigt op på alle parameter og ikke kun ift mål/assists og ligner igen spilleren fra i sommers. En af grundende til det er Rosenior, som har formået at få det bedste ud af ham.
Jeg tror de fleste har skrevet det i frustration over Joao pedros lidt længere periode med dårlig form, når der samtidig ikke er bedre alternativer til manden end fucking Liam Delap.

Det er uden tvivl sæsonens værste køb. Stærkt forfulgt af Gittens.
Chelsea XI:
Gusto, Fofana, Chalobah, Cucurella,
James (C), Caicedo,
Palmer, Enzo, Garnacho,
João Pedro.

Bench: Sharman-Lowe, Badiashile, Sarr, Tosin, Hato, Lavia, Andrey Santos, Delap, Guiu.


Dejligt med Sanchez tilbage på mål. Opstillingen ser god ud i dag.
Delap bliver aldrig et dårligt køb. Kun hvis man har stukket manden en kæmpe løn så han ikke kan afhændes igen. Ellers burde det ikke være noget problem at sælge ham for det samme eller måske endda mere.
Annonce