Snak

Mere indhold efter annoncen
@KO
Men jeg tror bestemt ikke at Cucu / Enzo er helt så urørlig som før hvis det rigtig bud kommer.

Det er også meget den fornemmelse jeg har, når jeg læser rundt omkring.

For mig ville det dog være et KÆMPE tab jeg knus elsker begge spiller (og ikke vi skal åbne den op igen) men er meget uenig med BS omkring hele den her medie drevet storm der var om de 2-3 spiller.

Cucu kan jeg godt se ideen i at sælge nu hvor han snart er 28 og i sit peak og man kan nok få en del for ham. Selvom han er en kanon spiller, føler jeg heller ikke holdet står eller falder med ham. Jeg kan godt se fordele ved at fokusere på Hato fremadrettet med hans talent/fysik kontra Cucu. Synes også mere han virker som en Alonso spiller end Cucu. HVIS vi sælger, kræver det selvfølgelig der kommer en kompetent spiller ind i stedet (Hall!).

Enzo derimod er jeg helt med dig. Mængden af mål, assists, hans overblik/playmaking og chancer han skaber hver sæson både for sig selv og andre, bliver svært at erstatte. Han er også en vinder typen som vi ikke har mange af pt og så er han faktisk jævnligt ret clutch.

Sources close to the situation have said that there is a very strong chance Enzo Fernandez will play his last ever Chelsea game on Sunday, with a sense that a change would be best for all parties.
“ hvis der skal spilles 3421 “

Deebo, du antyder at vi skal flytte diskussionen om wingbacks og omskoling af spillere til wingbacks herind nu?😂
Ja sælg i ham endelig til City så de ikke har brug for Anderson længere!

Men så får VI jo brug for Elliot Anderson og i er ved at hente Ederson. ;)
Vi må IKKE miste diskotekskongen ENZO ... det ville være et mareridt af de helt store. Hans slags går der ikke mange rundt af.

Cucurella er jeg helt på linje med Vince, Hato er fremtiden og har et endnu større potentiale selvom Cucu er en klasse spiller
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙🤍
Deebo, du antyder at vi skal flytte diskussionen om wingbacks og omskoling af spillere til wingbacks herind nu?😂
Jeg glæder mig! Har alt den her viden og erfaringer om et system som nu er pisse ligegyldigt da United aldrig nogensinde kommer til at spille det igen. Bare vent der vil på et tidspunkt komme en bruger der foreslår Garnacho som wingback som jeg selv gjorde og aldrig fik set :)

Men så får VI jo brug for Elliot Anderson og i er ved at hente Ederson. ;)
Jeg frygter sgu ikke jer i den kamp medmindre jeres ledelse også går på kompromis med lønstrukturen oveni. Tror ikke hans første kontrakt bliver under de 200k hvilket allerede er på grænsen for United og så håber jeg da at man lige nu er mere tiltrækkende end Chelsea.

I fik jo lov til at være mere tiltrækkende sidste år med den store præmie Liam Delap og nu er det så Uniteds tur hvor præmien måske er Anderson. Det er kun fair :)
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor er vi egentlig interesserede i EA? Han koster psykopat-spåner, både i køb og i løn, og vi har Caicedo, James, Santos, formentlig Essugo inden for de næste par år, og måske i teorien også Lavia.

Og er EA ikke i det store og hele bare et sted mellem den næste Jordan Henderson og den næste Jonjo Shelvey? En lidt mere poleret Fellaini?

Og nå ja, Garnacho som wingback, hvorfor har ingen herinde haft den tanke? Nå jo, det er fordi han dårligt nok gider deltage i spillet som klassisk kant halvdelen af tiden, så at forvente wingback-spil vil nok kræve, at man motiverer ham med et elektrisk hundehalsbånd.

Men det er en akademisk snak, for han er en af de første på salgslisten. Alonso vil have mentalitets-monstre. Og nej, monster-dårlig er ikke den rigtige type monster.
Ift. den potentielle pris for EA og de mangler der mangler andre steder på banen, så burde man fokusere på at bruge pengene på noget andet.
🚨 𝐇𝐄𝐑𝐄 𝐖𝐄 𝐆𝐎! Chelsea seal deal for Valentín Barco from parent club RC Strasbourg, joining in June 🔵🇦🇷
Agreement done with BlueCo group proceeding as Barco has accepted Chelsea project few weeks ago, ready for the move.


Så er den handle here we go.

Video på Barco:
https://www.youtube.com/watch?v=oGSYNbaNzHc

Ligner godt nok en der kunne få mange kort i PL (hvor spillet lige er lidt hurtigere), men også spændende spiller.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Barco er selvfølgelig ved at være halvgammel efterhånden, men han ligner absolut en spiller, der godt kunne være med på et boldspillende hold. Bemærk dels hvor tålmodig han er med sine afleveringer i KOs video, og dels hvor relativt stærk hans evne til at se medspillere er.

Han får bolden, holder den et sekund, venter på presset, og så sender han bolden videre. Og afleveringen er relativt præcis og har den rigtige fart. Han tæsker ikke bare til bolden og håber på det bedste. Og han stresser ikke over at komme under pres.

Han er ret lille og jeg kan godt være bekymret for, om han har fysikken til at være midtbanespiller. Men altså, Cesc var en midtbanespiller for os, og han var langsom og ikke særligt stærk. Jorginho var langsom og meget lidt stærk, for nu at sige det diplomatisk. Og kan nogen huske Savl? 1,85 eller deromkring, mangeårig profil for Atletico, og godt nok en deprimerende slapsvans da han spillede for os, alt taget i betragtning.

Omvendt var både Kante og Makelele meget små, men ultimativt afsindigt svære at spille imod. Og kæmperøvhullet over dem alle, Wise, var en lille pismyre af statur, men modstandere vidste i den grad, at de havde været i kamp, når dommeren fløjtede af.

Så at Barco i sin relativt fremskredne alder på næsten 22 stadigvæk er lavbenet, det behøver ikke at være et problem. Arbejdsviljen ser fin ud. Tempoet ser fornuftigt nok ud. Og den boldbehandling er godt nok nydelig.
Har set en del kampe med Valentin Barco i Strasbourg og synes du rammer den meget godt BS. Hans playmaking er på et virkelig højt niveau, hvor man indimellem nærmest får en Fabregas-Chelsea vibe. Hans overblik og afleveringer gennem kæderne får du ikke meget bedre end det han har vist.

Han ligger nr.1 i Assists, Big chances created, Key passes, Ball recoveries og Accurate passes for Strasbourg. Derudover ligger han også (by far) nr. 1 i Ligue 1 i ´most through balls´ og er også blandt de bedste i top 5 ligaerne til netop dette.

Defensivt er han ikke nogen Caicedo og jeg kan godt forstå dem som sætter spørgsmålstegn ved hans fysik (PL fart), men han er en meget hårdtarbejdende midtbanespiller. Han er lidt mere playmaker typen end Caicedo, Lavia og Santos, men stadig fornuftig defensivt.

Kunne godt forestille mig han var fremragende at have i spil i de kampe hvor modstanderen pakker sig helt ned og tingene skal åbnes op. Der finder han ofte den helt rigtige aflevering/plads.
Annonce