Snak

Mere indhold efter annoncen
Cucu har ikke troet på projektet siden i vinter, hvor Maresca smuttede. Han melder det bare først ud nu.

Og jeg gentager gerne, den oplagte afløser er Hall. Hvilket så bare bliver irriterende svært nu hvor Barca smed 80 mio euro for Gordon.

Hato er en gardering som venstre wingback, men jeg tror 100% på, han spiller LCB som det primære mens Colwill er CCB. Og det vi mangler er så en start-11 RCB.

Problemet med Hato som wingback er, at Alonsos system bruger den plads mere som en venstre midtbanespiller end en venstre back, og Hato er en fornuftig back, men han er trods alt hverken venstre kant eller venstre midt.

Hall var omvendt en okay midtbanespiller før han blev skubbet ud som back. Det passer ham fint at rumstere rundt som kant eller venstre 10´er, afhængigt af hvordan rotationerne under kampen falder ud.
De dueller han havde mod Arsenal klarede han ret godt, omend det var begrænset. Mener faktisk det var mod Gyokeres, hvor han endda vandt luftduellen.

Er Gokke ikke sådan gennemsnitligt god til at tabe hovedstødsdueller? Han er en solid kleppert, men mig bekendt er han ikke afsindigt god i luften.
Er Gokke ikke sådan gennemsnitligt god til at tabe hovedstødsdueller? Han er en solid kleppert, men mig bekendt er han ikke afsindigt god i luften.


Muligvis. Men Deebo snakkede om store 9er i premier league.
Muligvis. Men Deebo snakkede om store 9er i premier league.
Gyokeres var bestemt ikke blandt dem jeg tænkte på her. Jeg tror næsten Delap ville give ham en større fysisk udfordring :)

Men jo han ville sikkert gøre det fint på banen hvis hans krop kan klare det i et højere tempo med flere dueller end han er vant til. Forstår dog godt hvorfor man ønsker ham til at lede forsvaret som Silva gjorde det for der virker han virkelig dygtig. Også udenfor banen.
Manchester United Brøndby IF
Gusto skulle have meldt ud internt, at han gerne vil sælges fordi han fortjener chancen for at være førstevalg, og det får han ikke, når Reece James ikke er skadet.


Det rygte er gået mig forbi. Har til gengæld læst flere steder at Gusto er en af de spillere som gerne vil genforhandle kontrakt denne sommer og have en højere løn. Det alene gør at jeg vil have ham sendt videre fra klubben..

Der kan man da virkelig snakke om manglende situationsfornemmelse, når man kigger på hans spil/form de sidste par sæsoner.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
🔵BREAKING: Josh Acheampong will be staying at Chelsea. First decision made by Xabi Alonso and Chelsea together.

Chelsea have rejected approaches from several clubs around Europe and two Premier League clubs. Acheampong is seen as untouchable.

[via @FabrizioRomano]
Sådan … til helvede med de andre krukker, ham her kan og vil
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Er Gokke ikke sådan gennemsnitligt god til at tabe hovedstødsdueller?


Han er faktisk bedre end gennemsnittet :-)
Arsenal siden 06. Jeg svarer ikke på anonyme Bold ######-brugere.
Lyder til at Tosin er blandt dem som måske får lov til at blive. Tænker Palmer er glad for den beslutning.

Tosin is valued for his leadership and has not been told to look for a new club yet. Chelsea, with no Europe, don’t want to make too many signings and only plan to add one centre back, a starter, as things stand. They also want a flexible attacker who can play in multiple positions.

Chelsea intend to buy a minimum of two ready-made players who are able to go straight into the first XI. Signings in other areas may depend on who goes. (@SJohnsonSport @TheAthleticFC)


Der er en længere artikel her fra The Athletic med en Chelsea sektion, hvor de går mere over vores transfervindue.

https://www.nytimes.com/athletic/7321704/2026/06/02/manchester-united-transfer-latest-arsenal-liverpool-real-madrid-summer-2026/?source=user_shared_article&unlocked_article_code=1.nFA.APne.S569PrusrBF9
Cucu har ikke troet på projektet siden i vinter, hvor Maresca smuttede. Han melder det bare først ud nu.

Og jeg gentager gerne, den oplagte afløser er Hall. Hvilket så bare bliver irriterende svært nu hvor Barca smed 80 mio euro for Gordon.


Mon ikke han erstatning allerede er købt, mon ikke man satser på Hato og så skal Barco på sigt gå ind og netop være starter/backup her da han både kan spille venstre back og midtbane, og man på den måde kan bruge ham i et system hvor han trækker ind på midten fra vb hvor man måske vil bruge den anden kant til at skyde med frem.

Selvfølgelig alt efter hvor hurtig han falder til i klubben og Premier League, jeg tror med et salg af cucu er det nok ikke her vi bruger pengene.

Der er jo også hele det omvendte scenarie er at man bytter rundt så det kan være James der gør det i højre side i stedet for. Og derved bruger Hato som den offensive.

Og igen skal vi huske at vi kommer til at spille væsentlig færre kampe.

I øvrigt siger de nyeste rygter at hall vil koste nord for £50-60m, og selv muligvis kun kommer på tale hvis han bliver mere utilfreds end han er nu
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Annonce