Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg forstår ikke helt begejstringen over Meireles herinde. Jovist, målet var en perle af en afslutning, og et fremragende opspil, men i det regulære spil bidrog han ikke med det store. Han var meget anonym.

Bertrand gjorde en god figur på venstre back. Han leverede vel en præstation, som vi alle havde forventet, hvis man har set ham spille tidligere. Defensivt så det fint ud, og han havde nogle fine offensive løb. Han virker enormt rolig i sit spil, hvilket naturligvis er en stor fordel. Han slog et par gange det tidlige indlæg, hvilket formentlig ikke er den bedste løsning med Torres på toppen.

Ellers var Mikel det helt store højdepunkt for mig. Jeg så ikke en visuel opstilling inden kampen, men jeg synes ikke spillet på banen mindede om en double pivot. Mikel var i hvert fald klart mere defensiv indstillet end Meireles, og Mikel var også spilleren der gik dybt i banen og satte spillet op. Han var muligvis en anelse rusten, men han satte sig igennem med sit fysiske spil og vi er langt mindre sårbare defensivt med Mikel inde.

Ramires klart mere pågående i anden halveg, og specielt hans lange, dybe løb gjorde ondt på Birmingham.

Som en sidenote forstår jeg ikke, hvorfor Torres ikke sparker straffesparket, og så er det mig en gåde, hvordan Sturridge kunne brænde den gigantiske chance. Men det er lidt samme historie som mod WBA.
Tror den generelle begejstring kommer fra mig.. opstillingen i går tror jeg godt de fleste kan blive enige om var en 4-2-3-1, men Meireles gik længere frem end Mikel, men lå stadig rimelig dybt. Ramires lå meget bredt og det samme gjorde Kalou, og Mata var jo mest ind på midten.

Mikel gjorde det rigtig fint, og har forbedret sig meget. Dog er hans boldomgang stadig en anelse for langsom, men hans arbejdsindtats var super god, han fightede, og det har Mikel ikke gjort i et år, i hvert fald ikke på en måde.

Meireles lagde nogle ganske fine afleveringe, både lange og korte husker speciel en til Torres tror jeg det var. Han gjorde hvad der blev bedt om og og scorede et smukt mål.

Bertrand sikker som altid, smid nu Cole ud på bænken og skyd ham afsted til sommer.

At Torres ikke tager straffe forstår jeg nu godt. Havde han scoret havde han nok været som forvandlet! Men hvad ville der ikke have sket hvis han havde brændt? overskrifterne i dagens aviser havde ikke været ´Victory for Di Matteo´ eller lign. de havde været ´Torres miss´ og det havde kommet i første række, så var resultatet bleve nævnt længere nede. Manden havde nok gravet sig ned i et hul, og havde mistet den sidste smule selvtillid han har tilbage.

Han spillede dog en fin kampe ligesom resten af holdt.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Det vil altid være en diskussion om tal og systemer, og det er egentlig ligegyldigt, om det var en 4-3-3 eller 4-2-3-1. Min pointe er blot, at Mikels arbejdsopgaver var markant anderledes end Meireles´. Det vi spillede i går var ikke en double-pivot a la Real Madrid eller Tysklands. Generelt tror jeg ikke, at et talsystem vil kunne indfange gårsdagens opstilling, for selvom Ramires spillede højre kant, så var han mere en "bred" midtbanespiller end en angriber på kanten (som Kalou eksempelvis var modsat).

Jeg kan godt se din pointe angående Torres´ straffespark, men jeg anser din iagttagelse som værende lavet gennem mediernes optik - og ikke gennem Di Matteos. I en kamp må træneren aldrig være bange for at gøre, hvad der er bedst for sit hold. Om der kommer overskrifter om Torres´ brændte straffespark eller ej er strengt taget et eksternt anliggende (en omverdens-iagttagelse som Luhmann vil sige). Men hvis Torres nogensinde skal komme på toppen igen, så bliver man jo nødt til at give ham sådanne chancer - og hvorvidt man gør det eller ej, bør ikke afhænge af, hvilke konsekvenser medierne drager eller ej. Når først man tænker sådan, så opererer man på mediernes præmis, og så er slaget alligevel tabt. Hvis han så brænder, så må man tackle kommunikationen i anden instans, men det bør aldrig influere, hvad man gør i første omgang.
Enig i den første del, men jeg synes nu Raul lå en del tilbage, men dog længere fremme end Mikel, og Ramires lå ikke som wing angriber som kalou gjorde, men som kant eller bred midtbanespiller som du selv siger.

Nu er det ikke kun medierne jeg tænker på, men mandens selvtillid er noget nær 0.
Nu plejer Mata også at sparke i Lamps og Didiers fravær så forståeligt nok han sparker. Jeg ville gerne have set Torres score, men han er ikke normal straffeparsskytte og hvis han havde brændt havde han nok mistet den smule selvtillid han eventuelt måtte have. Havde han scoret havde det været perfekt og jeg tror vi ville se en lidt mere målsøgende Torres igen, men havde han brændt ville han nok have søgt endnu mere ud på kanterne end han gør i forvejen, manden er jo nærmest bange for at sparke på kassen.

Han har stadig hurtigheden, og han har stadig et rimelig godt first touch, men hans afslutninger er piv ringe, og han søger sjældent mod mål.

Men jeg kan godt se ideen i at have ladet Torres sparke, men igen havde han brændt hvad var der så ikke sket? ikke kun i medierne, men også oppe i hovedet på ham?
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Jeg er tildels enig, men i og med at Torres´ selvtillid er nær 0, så kan det næppe blive meget værre:-)

Angående Torrs´ spil så synes jeg faktisk det har været værre end længe på det seneste. Han har ganske vist et par fine aktioner i går (situationen der fremtvang straffesparket og den perfekte aflevering til Sturrigde), men generelt er hans arbejdsindsats dalet. I den første lange periode var Torres ikke garant for mål, men generelt arbejdede han stenhårdt for klubben. Han forsøgte og forsøgte. I den seneste måned synes jeg end ikke, at han har arbejdet hårdt.

Og hans førstegangsberøringer vidner virkelig også om, at han ikke han den fornødne selvtillid. Han laver virkelig ogte elendige tæmninger, der umuliggør en efterfølgende succesfuld aktion. Men kampen i går bød dog også på lyspunkter, for når vi får skabt åbne områder i omstillingsspillet synes jeg, at Torres´ styrker kommer til syne. Jeg tvivler virkelig på, at han nogensinde bliver en succes for Chelsea, men på et eller andet tidspunkt må han jo ramme ind i en målstime, og så må man håbe, at det kan blive det første skridt på vej mod toppen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er ret fortrøstningsfuld til de næste mange kampe. Stoke, Napoli, Leicester.

Forsvaret så utroligt stabilt ud og et clean-sheet uden Terry inde, så er der noget, som går i den rigtige retning. Selvfølgelig har modstanderniveauet noget at skulle have sagt, men jeg forventer en kamp mod Stoke, som kommer til at minde meget om den igår.

Stoke på Stamford Bridge vil nok, som mange af de andre tonserhold, lægge sig dybt og fokusere på kontraen. Hvis Cahill og Luiz holder lige så godt styr på Crouch, som Zigic igår, så burde der ikke være noget at frygte mod Stoke.

Så er der kampen mod Napoli, som helt sikkert skal gribes an på en anden måde. Med Terry tilbage og sikkert i stedet for Cahill, som ellers har gjort det fantastisk, får vi nok noget mere sammenhæng og færre nervøse fejlafleveringer. Terry har nok også et bedre overblik end Cahill til at se, når Luiz bevæger sig ud på dybt vand.
Men om det er umuligt at score to-tre mål mod Napoli på hjemmebane? Det tror jeg bestemt ikke... Og hvis vi går videre, må det næsten betegnes som en overraskelse taget situationen in mente.

Så er der Leicester - at vinde over dem på hjemmebane burde heller ikke volde anderledes problemer end mod Stoke og B´ham. Så der er semi-finalen klart inden for rækkevidde.
\\\"Football has nothing to do with fair play. It is bound up with hatred, jealousy, boastfulness, disregard of all rules and sadistic pleasure in witnessing violence: in other words it is war minus the shooting.\\\"
Donnie

Jeg synes nu egentlig han arbejdede fint i år, bedre end de sidste par kampe i hvert fald, men han har arbejdet hårdere, men lad os håbe han får lidt tur i den :)

og det kan vel blive så slemt med hans selvtillid at han tager live af sig selv!? han har måske 5% og havde han brædnt så havde den nok ramt nul punktet.. Men jeg håber snart han scorer!

Eroh

Meget enig! hvis vi kan lukke af i bagkæden så er intet umuligt. Napoli er elendige i forsvaret og at vi ikke scorede et par kasser mere i Italien er ikke til at fatte..
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Retfærdigvis bør det siges, at jeg synes Torres kæmpede bedre igår end i de seneste kampe. Specielt i anden halveg.
Carefree,

http://theshed.chelseafc…17#29484317

Virkelig god læsning hvis man har lidt tid.

ThePensioner - Ja, så kender man engelsk medie igen.


Har du nogen links til hvor man kan finde denne historie igen ??

Edit. - er fundet !

MB:
Videregiv gerne link!!
It\'s a ducking disgrace!
Annonce