Selvom RDM foretrækker to centrale midtbanespillere, så er der jo stor forskel på, hvordan man spiller disse. Både Essien, Meireles eller Lampard vil jo spille den centrale midtbaneposition markant anderledes end Mikel og Romeu (også selvom Lampard holder igen med sine dybdeløb). Når det er sagt, så er og bliver Meireles bedst i en fri rolle mellem midtbanen og angrebet, så jeg vil ikke have noget imod, at man spiller ham der.
Hvad angår Mata så ligner han godt nok en spiller, som trænger til hvile, men jeg frygter bare, at vi bliver helvedes stationære uden ham. Han er vores eneste kreatør, der kan sætte en mand centralt eller bringe forsvaret i ubalance. Uden ham ligner vi til tider et maskinelt foretagende. Selvom jeg var imod Modric-handlen i sommers pga prisen, så bliver det mere og mere tydeligt hvor meget vi mangler en type som ham (eller bare et par Mata-kloner). McEachran kan være den spiller på den lange bane, men det hjælper hverken noget til lørdagens kamp eller resten af sæsonen.
Hutch på CB vil jeg synes er et enormt sats i en kamp som denne. Selvom PL (og dermed kval til næste års CL) naturligvis må være en høj prioritet, så har vi en enestående mulighed for at kvalificere os til semfinalen i FA-cuppen, og for en klub som Chelsea vil to titel-løse sæsoner være en katastrofe. Det tror jeg, at RDM er klar over. Såfremt Ivanovic ikke er fuldstændig smadret efter onsdagens kamp, så mener jeg klart, at han bør spille i midterforsvaret sammen med Cahill. Er Luiz helt skadesfri, er han naturligvis en mulighed, men jeg tvivler.