Med Sturridge har man i det mindste fornemmelsen af at der kan ske noget (og det gør der ofte også), selvom det ofte er meget frustrerende at se på.
Jeg er generelt enig. Og Sturrigde har da også været en af Chelseas bedste spillere i sæsonen. I de seneste par kampe har han dog ikke skabt det store, og i dag har han virkelig bremset vores spil. Det er klart at man må medregne, at det nogle gange mislykkedes, når Sturridge forsøger at skabe noget på egen hånd. Men han behøver ikke at forsøge at skabe noget hver gang. Det vil altid være en balancegang, men Sturridge mangler virkelig overbik i sit spil. Og sans for, hvornår han bør forsøge at skabe noget, og hvornår han "blot" skal holde spillet i gang og sætte fart i spillet.
Desuden fremragende kontraspil af Torres. Det overblik han udviser ved Meireles´ scoring er lige præcis den evne, som Sturrigde mangler.