Snak

Mere indhold efter annoncen
Ivanovic er klart min yndlings på Chelseas hold. Ærgeligt han skal misse finalen.

Han har den der über cool Balkan-attitude med brystet fremme og gør sit arbejde.
Ville have elsket at se ham i Milan.
http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2012/11/15-Dejan-SAVICEVIC-Panini-Etoile-Rouge-de-BELGRADE-1991.png
det var vist også tæt på I fik ham til spotpris, men heldigvis kom Guus forbi!
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
moderator
Tillykke med finalepladsen. Jeg må æde mine ord i mig angående jeres chancer for en finaleplads. Jeg så dem som ikke-eksisterende.

Det kunne være jeg vel undt at gå hele vejen denne gang, men uanset finalemodstanderen, så vil I igen være underdogs.

Spændende at se, hvad udviklingen på managersiden bliver efter denne triumf. Hiver RdM både FA Cup og CL hjem, så skal der vel rejses en statue af ham, og "nøjes" han med sidstnævnte, så bliver det svært at komme udenom en ny kontrakt til ham.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Fandme synd for altid sympatiske Ivanovic! Drugba kunne passende tage hans karantæne istedet. Så fik vi nok en værdig finale.

Quaz:

"Hvordan er det kujonfodbold når man spiller 10 mod 11 på udebane, og endda har et resultat at forsvare?"

10 vs. 11 forklarer jo ikke de første 135 minutter. Men også her det sædvanlige Chelsea-kujonbold som i de sidste 45. Det virker iøvrigt en kende naivt at stille sig tilbage på hjemmebane og forsvare en smal 1-0 føring mod et af verdens bedste fodboldhold der som regel er garant for 2-3 mål på eget græs. Det var så heller ikke tilfældet her. Det var spil til et mål for Barca dominerede jo totalt i begge opgør. Om igen.

Kujon-fodbold vinder heldigvis kun yderst sjældent finaler, som vi desværre måtte finde os i ved EM 2004 da Grækenland stjal trofæet. Hvis ikke englænderne strammer meget op får de jo en på hatten uanset om modstanderen hedder Real eller Bayern. Det var jo så også kun total Barca utur og stolpe-ud der gjorde at Chelski gik videre. Deri det ufortjente.

Havde Chelsea nu bare pillet pynten af Barca på Broen - som eks.vis Inter gjorde for et par år siden med en 3-1 sejr på San Siro - kunne man påberåbe sig at have været det bedste hold over 180 min. - men det her handlede jo om ren overlevelse for London-holdet fra første fløjt.

Chelsea er ikke bedre - og det er jo et rent mirakel at de skal til München istedetfor catalanerne. Et straffe på underkanten af overliggeren... ak, ja.



MB:

"Og når nu du snakker kort, skal vi tage Messis skub i Lampards brystkasse op ?"

Nu er det yderst sjældent at lidt skubberi giver rødt - og såfremt det gjorde, skulle der jo stanges 5 røde kort ud i hver eneste kamp, ex. ved hjørnespark. Der vurderes jo uden tvivl på hvor voldsomt et skub er. Havde Lampard været Drugba så havde KÆLLINGEN jo kastet sig på bedste Hollywood-manér som hun plejer - hvilket givetvis ville have betydet marchordre til Messi, da dommeren ofte kun ser spilleren gå i jorden og vurderer ud fra det. Messi´s lille puf til CFC#8 var jo overhovedet ikke til kort - og er på ingen måde sammenligneligt med Turtle-Terry´s idioti tidl. i kampen.

Men du skal da bare glæde dig over at skildpadden ikke er med i CL-finalen til at skvatte over straffesparkspletten som han plejer...
.
moderator
Kujonbold/schmujonbold. Chelsea valgte den tilgang de mente gav dem de bedste muligheder for at gå videre. Med forholdsvist tunge spiller og et ikke voldsomt velfungerende pasningsspil var den helt oplagte løsning at stå dybt og kompakt. Og de fik det resultat de gik efter.

Lad nu være med at reducere taktik til en normativ størrelse.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tillad mig at gentage mig selv:

"
Chelsea er ikke bedre - og det er jo et rent mirakel at de skal til München istedetfor catalanerne. Et straffe på underkanten af overliggeren... ak, ja.
"
.
Fin beskrivelse fra Daily Mails Martin Samuel:

“The captain got sent off. The other centre half lasted 12 minutes. Just about everybody who could not afford to get booked got booked. Jose Bosingwa played centre half for 64 minutes. In the Nou Camp. Against Lionel Messi and the best team in the world – a team who have now scored 104 goals at home this season.

And they have, remember, no permanent manager. Yet somehow, against all the odds, logic, expectation, the formbook, the coaching manuals and every credible assessment of how to run a football club (continuity, long-term planning) or win a football match at the Nou Camp (keep 10 men on the field, don’t let Barcelona score two goals before half-time or give away a penalty), Chelsea have made it to the Champions League final. They get there on one leg, missing John Terry, Branislav Ivanovic, Ramires and Raul Meireles – and hoping against hope that Gary Cahill and David Luiz return from injury – but do not bet against them in whatever circumstance. Never bet against them after this.”
Har nogen herinde et bud på en startopstilling i finalen, hvis hverken Cahill eller Luiz bliver klar? Forsvaret vil i hvert fald mildt sagt se tyndt ud.
"Fin beskrivelse fra Daily Mails Martin Samuel:"

Et ÆGTE prinsesse-eventyr, starring Didienne Diver-Drugba
.
Hvad er det du er så galsindet over Candlebox?

At Barcelona var ringe?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce