Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg siger ikke sammenligningen er retfærdig.. Men liga formen skal forbedres.

AVB vandt så ganske vist over Shitty og Newcastle, og spillede uafgjort med Spurs og united. Og tabte til United og Arsenal.

RDM uafgjort mod Arsenal, Spurs og tabt til newcastle og Shitty.

Men det er mere pointhøsten, den er gal med, hvilket også var derfor jeg smed det link ind. Og at der stadig går for mange mål ind.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Nej den er bare for dum.

Edit: Ja det skal den da, men folk glemmer at vi har haft det hårdeste slutprogram af top 4 klubberne, samt vi har gået videre i CL og FA-cuppen som vores rivaler ikke har gjort.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Bestemt. Men det har vi jo næsten hvert år så det skal ikke være en undskyldning. Ligaen er blevet fuldstændig sindssygt nedprioriteret af Roman og RDM.

Truppen er ganske vist ikke hvad den har været, men en større pointhøst end den burde man kunne forlange. Ikke kun under RDM, der har det bare været værst, men igennem hele sæsonen. Også hjælper den overdrevne rotation heller ikke på det.

Men Roman vil vel bare have sit CL trofæ..
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Nu må du sgu lige se lidt længere end at lade din forelskelse i AVB, gå udover RDM. Hvis man er lidt realistisk og ser på truppen, hvor lidt bredde der egentlig er. RDM er bare lidt smartere ikke at gennem banke Mata, ved at lade ham spille hver evig eneste kamp - noget AVB ikke fattede.

FA cup og CHL trofæ > 4. pladsen.

Det hele ville være lækkert, bare ikke skide realistisk.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Det har ikke noget med AVB at gøre, læs evt. ovenstående.

Men vi har stadig ikke fået skrabet nok point sammen i ligaen, hverken igennem hele sæsonen og de sidste 10 kampe.
Og der er blevet roteret for meget. Vi har aldrig før lavet 8 ændringer fra kamp til kamp, og det er jo ikke første gang vi står med så mange kampe til sidst.

Det er noget af en chance at tage når man skider så højt og helligt på ligaen. Og det er dårlig stil at ledelsen, RDM og Abramovich.

Og det kan virkelig sætte mit pis i kog at vi gambler så meget pga. Roman´s besættelse af CL trofæet..

Og det gør det også svært at vurdere RDM, som permanent træner, da man godt kan frygte at vi bliver til en god Cup klub, men mindre god i ligaen. Men igen gør det det svært at vurdere ham når ligaen er blevet nedprioriteret så meget, som den er.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tillykke til Mata med Player of the Year:

http://www.facebook.com/…e=1&theater

Er det fortjent?
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Ja, det er fuld fortjent. Ramires var også en mulighed, men Mata er Chelseas vigtigste spiller. Alt offensivt går gennem Mata.

Ramires blev af spillerne valgt, som årets spiller, så det er meget retfærdigt, at de får en pris hver.
@FF17

Jeg mener det er fortjent. I 2011 var han virkelig fantastisk og klart Chelseas bedste spiller og blandt de bedste i Premier League - i 2012 er han faldet i niveau, og har ikke været helt så stærk. Det kan være trætheden, der har spillet ind, men det kan også være, at han havde det bedre med AVB´s spillestil, hvor han på holdkortet lå som venstrekant, men hvor han på banen havde en fri rolle og massere af bevægelsesfrihed.

Cech mener jeg også er en god kandidat, men under AVB lavede han for mange fejl.

Og apropos den snak, der går på RDM og præstationerner i ligaen, så mener jeg, at spillet i majoriteten af ligakampene har været dårligt, men det er alligevel lykkedes os at skrabe point sammen, og det er jo fint nok. Men hvis RDM får lov til at fortsætte, så skal spillet altså også til at hænge sammen i ligaen. RDM har gjort det godt, hvis man kigger på alle turneringerne samlet, men jeg mener, at det er blevet taget for let på opgaven i ligaen, og det er lige lovligt overmodigt. Finalen bliver immærvæk spillet den 19 maj, og jeg syntes, at man godt kunne have givet lidt mere gas mod Liverpool, og så eventuelt spare spillere mod Blackburn, som vi møder hjemme, er rykket ud og trods alt ikke besidder samme kvalitet som Liverpool.

Derudover syntes jeg, at man skal passe på med at sammenligne RDM og AVBs resultater i ligaen, men kigger man eksempelvis på Mancini og hans første 40 kampe i spidsen for City, så vil man kunne se, at hans statisik var stort set identisk med AVB´s.
http://www.talksport.co.…graphic.jpg

Ser man på Citys daværende materiale og vores nuværende materiale, så mener jeg, at AVB havde en sværere opgave end Mancini, når det handlede om at få det givne hold til at spille det koncept og spillestil, som den givne manager ønskede. Dog overtog Mancini City midt i sæsonen, og det havde naturligvis været bedre med en pre-season sammen med holdet. Men den store forskel på AVB og Mancini er blot, at Mancini fik mere tid, og City høster jo højst sandsynligt frugten i weekenden. Og måske også i de kommende sæsoner. United har eksempelvis høstet frugten ved at give Ferguson den tid, som det krævede at ændre et hold. I Fergusons første tid i United, var han jo ikke ligefrem nogen kæmpe succes, og der var også fans, der mente han skulle fyres - men han fik tid..

EDIT:
Som Donnie også er inde på, så var Ramires også en seriøs kandidat. Ramires kunne sagtens have vundet den, når jeg lige tænker det igennem.
Helt fint at Mata vinder Fans Player of the Year. Ramires har været meget iøjenfaldende med sine vigtige mål mod både Barcelona og Liverpool og har da også leveret en super indsats set over hele sæsonen. Mata har bare nogle kvaliteter, som har været virkelig savnet, og har slået igennem lige fra første fløjt. Begge spillere har været blandt sæsonens vigtigste. Havde det ikke været for sine tilbøjeligheder til at dele albuer og lammere ud i flæng, ville Ivanovic nok have fået min stemme. Han er også en yderst vigtig brik (især på højre back), er målfarlig og udstråler en dejlig indædthed og ligner aldrig een, der vil acceptere at tabe.
Godt, jeg er meget glad på hans vegne.
- Han passer virkelig godt til et hold med løbestærke spillere (Cole, Lampard, etc.) omkring sig, så det var for mig et perfekt match med Chelsea i sin tid.

Chelsea har jo ikke så mange kreative folk på hans plads, hvorfor det som du siger nok kan skyldes den manglende aflastning - men bestemt også AVB-spillestilen, fordi hos os var han også bedst som venstrekant bevægende frit og ind i banen.

Edit
Hvordan er udsigterne i øvrigt med Courtois næste sæson?
For mig at se har han været La Ligas måske største overraskelse og keeperprofil, men skal han udlejes igen og er det i så fald for at blive tilvænnet engelsk fodbold? Håber nemlig ikke, han bliver i Atlético...
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Annonce