Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja også det..

Men jeg ville nu ikke være glad for at se Drogba i Barca..
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Selvfølgelig har jeg set Walcott spiller. Som der bliver sagt af en anden i tråden, så er Walcott med som omstillingsspiller, og han vil altid være en trussel med sin hurtighed. Desuden kan Walcott spille en kant i 4-4-2 - det kan Danny ikke.

Diskussionen synes også lidt bagvendt, for Walcott er jo ikke med på trods af Sturridge. Sturridge er formentlig fravalgt til fordel for Defoe.
Ja Rommedahl gør det da fint i MO´s system, men kan jo sjældent noget på egen hånd, som Walcott heller ikke kan. England "plejer" at spille 4-4-2 og til det kan Walcott for lidt på egen hånd, og hvis han skal spille Rooneys makker, så havde Sturridge været et bedre valg. Men ja jeg klager ikke, så slipper Sturridge for at starte sæsonen med en skade.

@Hackney

De fleste spillere drømmer jo om at spille for en af de to giganter i Spanien, og en stor spiller som Drogba "fortjener" næsten at spille for et af de to hold. Håber selvfølgelig at han forlænger.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Jep Jep, men så kan han sgu tage til Real!!!

Han behøver ikke forlænge for min skyld. Han er en legende og har stadig noget at byde ind med, men vi har brug for en spiller, der kan score 20 mål på en sæson.. det tror jeg ikke Drogba kan længere..

Barca ville blive alt for stærke med Drogba på holdet.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
"Han er en legende og har stadig noget at byde ind med, men vi har brug for en spiller, der kan score 20 mål på en sæson."

Det er vel derfor vi hentede Torres? Så længe Torres er i truppen, skal der ikke hentes en +300mil angriber.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor skal der ikke det? Torres lever jo langt fra op til at være en "+300mil angriber".
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
tja.. Det jo ikke sikkert Torres scorer i nærheden af det, og vi har tabt en del point i den netop overståede sæson pga brændte chancer.

Men hvis vi får Hulk kan han jo dække alle de forreste pladser.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Jeg fatter ikke, hvorfor Torres ikke bare bliver sendt til Spanien. Malaga har penge, og At. Madrid har spændende spillere. Det burde være muligt for CFC at finde ud af en eller anden form for handel. Selvfølgelig er det da surt, hvis det så viser sig, at Torres lige pludselig finder sit gode spil frem igen, men omvendt så virker Torres efter halvandet år stadig som en total fremmed spiller i CFC. Han sad jo totalt udtryksløst og overværede FA-cup-finalen, og efterfølgende sad han i omklædningsrummet og trykkede på sin smartphone, mens alle andre havde fjollede hatte på, gav interviews eller på anden vis deltog i festlighederne.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Torres har nu spillet ganske godt på det seneste, men uheldigt for ham har vi også haft storkampe, hvor Didier plejer at være manden man skal satse på.

Det giver da ingen mening at have en 500mil spiller i truppen hvis man ikke mener han er førstevalget. Og gør man jo ikke ved at hente en +300mil spiller. Vi har hvis Drogba smutter tre spiller til angriberpladsen, Torres, Sturridge og Lukaku, tre vidt forskellige typer, som vil passe til forskellige modstandere.

@Hackney

Hvorfor er det lige at det skal være en +20 måls angriber vi skal hente? Drogba scorede under 20 mål da vi vandt i 2004-05 og 2005-06.

Det der var vores største problem i år, var i første halvdel af sæsonen vores forsvar og organisationen.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Så sælg ham. Hvis Torres umuliggør indkøbet af en stjerneangriber, så er det da i holdets interesse, at Torres bliver solgt hurtigt. Torres burde jo have præsteret på niveau med Van Persie og ikke blot vist lovende takter. Hvor lang tid gider man vente på en 28-årige angriber, der virkede skindød, da han vandt sin første titel med klubben?
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Annonce