Snak

Mere indhold efter annoncen
og mht. FFP både nu og her, men sikkert også i fremtiden( Roman skal nok finde en vej udenom)

Fed indstilling. Bliver det mere FM?
Dit link minder mig om denne gennemgang fra Pensionisten:

så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.
Det er vel også meget at forlange, at en gennemsnitlig fodboldfan ved det store om økonomi? Jeg aner ikke en kæft om det, så jeg blander mig lige så stille udenom.
-
Hvad har det med FM at gøre???

jeg er ikke i tvivl om at Roman på en eller anden måde finder en vej rundt om så han stadig kan poste penge i klubben. Det samme gælder for City og alle de andre.

Og i år har vi tjent lige knap £100 mio så, der er også penge at tage af før Roman skal punge ud.
jeg tror også vi kommer til at bruge mere end 20-25 mio, men forhåbentlig ikke alt for mange penge.

Jeg håber dog at vi henter en HB og så en Modric/Moutinho eller Allen inde USA turen, også kan man evaluere de unge og se om, der er brug for yderligere forstærkninger i starten af August.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
moderator
"Og i år har vi tjent lige knap £100 mio så, der er også penge at tage af før Roman skal punge ud. "

I har simpelthen tjent £100 mio. Hvor kommer det tal fra?
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Undskyld £100 mio kan ende med at være vores indtægt fra CL. Og det kommer fra The Times.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
moderator
I har fortsat et dundrende underskud, der skal dækkes af de ekstra indtægter fra CL.
https://kortlink.dk/sudv
@Stofferc

Det forventer jeg heller ikke, med mindre du bruger et link til en økonomisk heksedoktor som argument. Meget af pågældende artikel hænges op på kontrakter før 2010, men man bygger nu op med tilsvarende store kontrakter. Skal man forlænge med andre spillere inden deres kontrakter løber ud, påløber der yderligere. I slipper ikke Terry, Lamps, Ivanovic og tilsvarende, som alle nok kræver lidt i lønposen, om det kun er et år mere det drejer sig om.

Artiklen er bygget op om at stort set intet ændrer sig i forhold til de seneset to perioder. I har allerede knyttet yderligere afskrivninger og store kontrakter til, men den antager også, at nuværende ansatte ikke bliver dyrere i længden, når/hvis der forlænges. I har sat endnu en træner på porten som skal have kompensation og den nye skal også have løn.

Den maler et skønmaleri af en blodrød økonomi, som jeg synes tjener fans dårligt.
yes vi offentliggjorde et underskud på £68 mio. £100 mio kan gøre underværker så det er yderst positivt, plus vi har lavet nye samarbejdsaftaler, og sponsor aftaler så det går fremad.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
moderator
Medmindre du regner med CL-pokalen hvert år skal indtægten betragtes som ekstraordinært stort. Endvidere er du nødt til at trække sidste års indtægter fra CL fra, hvis du vil vurdere hvor stor del underskuddet der kan dækkes af CL-indtægterne. Og så røg der penge fra placeringerne i PL.

Så nej, der er bestemt ikke luft til markante indkøb, hvis ikke sugardaddy indregnes.

Det er tidligt at sige om det går fremad. Der er fortsat en række løntunge herrer, der skal erstattes i de kommende år. Og skal man vurdere ud fra artiklen fra Telegraph lader det ikke til at man spænder livremmen ind.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce