Blaaaah. Han er en fremragende back
Som sagt, en ok højre back. Jeg behøver vel ikke nævne min geografiske oprindelse?
Ja, alderen kunne være bedre. Omvendt ligner han en spiller, der har 3-4 år i sig endnu. Han ligner bestemt ikke en spiller, der er tæt på at være slidt.
Og argumenterede du ikke for DDR i en anden tråd?
Jo, jeg synes DDR kunne være interessant i en Lampard-like rolle på midtbanen, men det er jo heller ikke rå hastighed, der er afgørende i den rolle. En sådan spiller skal være forudseende og ikke nødvendigvis løbe solen sort i hovedløst arbejdsraseri, men derimod løbe de rigtige steder. En back skal omvendt gerne komme med frem, skal absolut være med tilbage, og skal helst ikke kunne overløbes af diverse Rommedahl-typer.
Jeg tror på, at han måske kan holde i 3-4 år endnu, med lidt held, men hvad sker der så bagefter? Har vi en ung højre back, der er klar til at tage over? Ivan er jo ikke meget yngre så han er nok også væk, og hvad gør vi så?
Hvis alternativet er van der Wiel, eller i det hele taget en yngre spiller der ikke som Sagna allerede er verdensstjerne, så kan Ivan fortsætte som HB i nogle sæsoner endnu, mens den nye er backup, og når Ivan så skal pensioneres som HB, så er vdW eller en anden klar til at tage over som primær HB, hvorefter vi forhåbentlig har en ung fyr klar fra akademiet, eller i det mindste i kikkerten. Det burde kunne fungere.
Hvis du vil drage paralleler til DDR på midtbanen, så husk på at vi faktisk har ganske mange unge folk til netop midtbanen. Men hvis Lampard ryger (alder), samt Essien og Meireles (lavt niveau), så mangler der faktisk rutine. Pludselig vil Ramires og Mikel være de ældste, og det ved jeg ikke lige, om jeg er helt tryg ved. Og bemærk så også, at jeg netop i det indlæg, hvor jeg snakker om DDR, også eksplicit påpejer, at han er ved at være for gammel.
Hvis utilfredsheden i højere grad har en luksus-tilgang, og at man mener man er tilstrækkeligt godt dækket ind, og at yderligere indkøb ikke er nødvendige, så kan jeg bedre følge jer.
Jeg mener at vores førstevalg er god nok til at være førstevalg, og nok for god til at være bænkevarmer. Det samme kan siges om Sagna. Der hvor vi er dækket meget dårligt ind, er når Ivan ikke spiller. Både Essien og Ramires kan sikkert spille højre back ganske glimrende, men det er vel ikke ligefrem optimalt, ikke at have en direkte reserve.
Bevares, jeg vil helst ikke ind i en diskussion om, hvorvidt Ivan er "bedre" end Sagna, for det bliver aldrig helt fair. Det er ikke utænkeligt, at Sagna faktisk er bedre, men hvor meget bedre?