Snak

Mere indhold efter annoncen
Nydeligt indlæg BS, en fokortelse som kan betyde så meget på sigt. På Bold.dk findes din slags sjældent i denne type tråde. Jeg tror at det fremgår, at jeg og min anden bruger Geddar egentlig bare ville påpege at forskellen ikke er så pokkers stor. Når man holder et ChL-trofæ op foran ansigtet, kan jeg dog godt forstå at resten at sæsonen er svær at fokusere på.
Black Spider, drop nu det fis.

Påstanden var, at flere topklubber ville være interesseret i Terry end Kos, hvis de kom transferlisten.

Intet tyder på, at det vil være tilfældet. Både af fodboldmæssige grunde, men bestemt også af personlige.
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
moderator
@Mugesh

Du kan starte med at læse det indlæg jeg skrev til CFC. Det handler om hvilken type kampe man skal spille. Set over en helt sæson kan Chelsea ikke spille samme spil, som de spillede mod Bayern og Barcelona, og være en kandidat til mesterskabet i den hjemlige liga. Der er ingen tvivl om, at Terry er bedre til lige netop den slags kampe, som i lige nu lægger meget vægt på. I ligasammenhæng er Koscielny dog en bedre spiller, da han kan finde ud af at spille højere oppe på banen, hvilket må være udgangspunktet for en mesterskabskandidat i de fleste kampe.



@BS

Vi er ikke langt fra at være enige, ser jeg. Du har selvfølgelig ret i, at det ikke er mange steder, hvor der er tale om klar forskel i niveau. Og en del af det handler om typen af kampe, hvordan man vil spille osv.

"Song eller Mikel? Tja, ikke så nemt. Jeg er jo trods alt blå. Song har uden tvivl vist mere, men Mikel er stadig relativt ung og har i denne sæson trods alt spillet sig gevaldigt op. "

De er lige gamle. Personligt har jeg ikke været vild med Songs modificerede rolle, da det har kostet i defensiven, både fordi han ikke har været på sin plads, men også fordi han har smidt bolden væk højt oppe på banen.

"Hvem ellers? Wilshere hvis han stadigvæk har samme niveau, som før han blev skadet? Bestemt en mulighed. Rosicky? Nej. Nyset? Måske om nogle år. Som formen er lige nu, nej. "

Enig.

Ang. midtbanen, så er jeg enig i, at det ikke ville være dumt med en asymmetrisk opstilling, hvor den ene kant fylder en del i defensiven.
https://kortlink.dk/sudv
Black Spider, drop nu det fis.

Påstanden var, at flere topklubber ville være interesseret i Terry end Kos, hvis de kom transferlisten.

Intet tyder på, at det vil være tilfældet. Både af fodboldmæssige grunde, men bestemt også af personlige.

Hvilke topklubber har vist interesse i nogen af dem? Hvis du virkelig vil diskutere det her seriøst, så fremlæg venligst bare den mindste smule belæg for påstanden. Alternativt lukker vi jo alle sammen bare varm luft ud, og det bliver jo småkedeligt i længden.

Jeg er selvfølgelig enig i, at 26-årig forsvarsspiller uden Terrys baggage umiddelbart har mere efterspørgsel på spillermarkedet end en 31-årig fyr, der er berømt for at bolle Bridge´s eks og kalde Anton Ferdinand for en sort kusse, men jeg har jo så ikke andet end mavefornemmelse at basere det på. Har du mere end det?

Hverken din eller min logik er jo det mindste relevant, medmindre den faktisk deles af de folk, der lægger sig fast på indkøb.
Du er enig, fint.

Hvad fanden ævler du så for?

Det er ikke mig, der har talt om Kos eller Terry på transferlsten.

Kunne det tænkes, at forhold som Terrys faldende niveau, urimeligt høje løn og elendige personlighed er en hindring for en transfer til en større klub (eller nogen som helst anden klub)?

Behøver det virkelig at bygge på andet end mavefornemmelse for at give mening for dig, herunder for at andre tænker det samme?

Hvis ikke du kan skyde logikken ned, så bør du overveje at nøjes med at være enig. Det gode råd er helt gratis.




Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Av for satan, Razz. Den sved. Men i det mindste vandt vi mere end Man Utd i år. Og det synes jeg egentlig er en meget god målestok. Hvis man vinder flere trofæer end Man Utd, så gør man det ikke helt dårligt. :-)



Ret beset var det på trods af Terry
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
BS

Okay.. Det var da lidt trist(både manglende TV og arbejdsløshed).. Men hvis du enten en dag drager til England, eller når du får penge igen så er Chelsea TV bestemt værd at overveje. Nu betaler jeg ikke for det, men det gjorde jeg da jeg boede i USA, og der kørte de ofte tilbud med et års-abonnement for £40 eller noget i den stil. Det gør de vist stadig. Så vidt jeg husker også, er det i perioder billigere.

Jeg skal gerne give opdateringer om dem. De er sgu spændende at følge. Didier og Mugesh ser dem vist også fra tid til anden.

Men opdateringer og Highlights skal jeg gerne smide ind.

Kane scorede iøvrigt et ganske glimrende mål for England´s U-19 hold her forleden.

Highlights fra den kamp. http://www.youtube.com/w…nhEAJAWnDBw

også et ganske udmærket mål af Captain Chalobah. Og en generelt underholdende kamp.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
moderator
@BS

Stark har vist lige haft et jobopslag, der kunne være semi-relevant for dig.
https://kortlink.dk/sudv
@ Bosse

Hehe, det er ikke første gang, jeg har hørt den BS-joke, men jeg indrømmer gerne, at den er underligt passende. Jeg takker dog for hvad der virker til at være ganske venlige ord, specielt når vi tager farveforskellen i betragtning. Jeg er sådan set godt med på, hvad det er du og din klon vil frem til, men som du selv siger, så er der et CL-trofæ med i billedet, og det distraherer ganske forfærdeligt.

@ Geddar

Vi er jo sådan set enige. Jeg vil dog lige skyde ind, at når jeg nævner Mikels alder, så er det mest fordi, han trods alt stadigvæk er ung nok til, at han kan udvikle sig mentalt med tiden. Hans gennembrud er kommet senere end Songs, men omvendt har han jo også det meste af tiden haft en Essien foran sig, hvilket uundgåeligt gør det lidt svært at bryde igennem. Song har derimod ikke været i skyggen på samme måde.
moderator
"Hans gennembrud er kommet senere end Songs"

Er det? Songs begyndte først i foråret 09 at give tydelige indikationer på, at han kunne blive en kommende profil. Og gennembruddet kom først sæsonen efter.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce