Snak

Mere indhold efter annoncen
Han virker dejlig bitter vores gamle træner, AVB.

- Vi har virkelig en gruppe spillere her i Tottenham, som nyder hvad de laver. Og så er holdånden her helt fantastisk - det noget helt andet end hvad jeg oplevede sidste år, siger Villas-Boas ifølge Goal.com og stikker dermed lidt til sin tidligere arbejdsgiver, Chelsea.

Lad os se hvor længe det tager ham at få ændret på den del i Tottenham, det tog ham jo ikke forfærdelig længe hos os.
Så er hippien tilbage!

Når JCech.. For det første så har jeg vist understreget, at jeg ikke ser det som en nødvendighed, at hente en angriber. Jeg er dog af samme holdning som The Blues. Vi er tyndt besat, og endnu mere efter Lukaku bliver udlejet. Så selvom jeg ikke vil have en ny angriber, så vil jeg heller ikke gå amok over det. Så er den på plads.

Jeg tror dog, at vi henter en form for angriber. Om vi så både henter Moses/Willian(plus Azpi) og en rigtigt angriber, eller om vi laver en "2i 1" løsning, tør jeg ikke gætte på. Det er bare, hvad jeg tror, at klubben gør.

Til Fulham delen så praktiserede de noget, der lignede en 4-1-4-1. I perioder rykkede de Andrew Johnson ind ved siden af Pogrebnyak eller lidt bag ved ham.

Af kreative spillere har de Dembele, Ruiz, Duff of Frei. 3-4 af dem starter altid. Allerede der er der et par ligheder.
Men uanset hvad så er spilletiden det vigtigste for Lukaku, så han ikke rådner op på bænken.

Den eneste gang Lukaku spillede kant i sidste sæson, var mod United. Derudover blev han, brugt som CF.
Og han imponerede på ingen måde. Han var heller ikke super god for reserverne. Han fik scoret et par mål, men han brændte også en helvedes masse chancer, og mistede ofte bolden.

Han er et kæmpe talent! Det er der ingen tvivl om. Men Lige Pt. har han bare ikke niveauet til Chelsea. Og i stedet for at lade ham sidde og kigge fodbold så kan han ligeså godt spille for en anden klub i en 6-12 måneder.

Og okay, men du kan altid skrive hvis, der er noget :)

Carefree- Adam Johnson in disguise.

Skal vi hente en angriber, der skal være backup for Torres og Studge, så synes jeg faktisk, at Shane Long kunne være yderst interessant at se i Chelsea. Det kommer nok ikke til at blive ham, men det ville Imo. være en bedre løsning end Cavani/Lewandowski.

Jeg er også enig i at Lukaku fra dag 1 ikke, har været god nok. Og netop af den grund glæder det mig, at vi i modsætning til sidste sæson, kan udleje ham i denne. Han skal nok blive stor en dag(ikke i form af krop sørrelse), men lige Pt. er det vigtigste for ham at spille.

Til JCech, Carefree,Zola, Aagaard og jer andre husk at der er kamp i aften fra 23.30(Uk) og 00.30(DK). Der er optakt fra hel.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
MB

Det er the Daily Mirror, der har lavet interviewet. I starten tænkte jeg også dumme svin. Men vi ved ikke hvad spørgsmålet var, eller om det er taget en smule ud af kontekst. Eller hvordan man ska tolke det.

"They are a great group who are enjoying what they are doing," he told reporters.

"I think the warmth of the group is excellent to see, and you know two different groups react differently. And we´ve seen that the spirit within this group has been fantastic - it´s different from what I had in the last year."

Den kan tolkes utroligt negativt, eller den kan tolkes, som at han har tingene bare er anderledes.

Der var også en lang debat ind på CFCnet og Weaintgotnohistory, hvor nogle tolkede det på den ene måde og andre på den anden.

Det er en sensationshistorie, som da han havde kritiseret Roman for at fyre ham. Han viste utilfredshed, men selve historien var sensationsjournalistik af højeste(laveste?) kvalitet.

Hvis AVB begynder og svine os, jamen så er han bare en cunt. Selvom det selvfølgelig er klart, man er sur når ens egen fans synger "sacked in the morning" sammen med nogle Brum og Wets Brom fans.. Men begynder han at agere uprofessionelt og decideret svine os, så er han ikke andet end en fucking cunt.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Yossi spiller ikke i aften, og han skrev også newssoon på twitter. Mon ikke han snar er væk? Evt. på en lejeaftale hos Fulham sammen med Lukaku.

De to på en lejeaftale hos dem ville være klasse! De kan tæske de andre London hold, og være svækkede når de møder os.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Passer mig fint. Yossi skuffede mig, da han udtalte, at han hellere så Arsenal vinde end Chelsea, og at han bedre kunne lide klubben. Selvfølgelig skal han please den klub, han er udlejet til, men han skal også tænke på den klub, der ejer ham. Gode ting om Arsenal fungerer ikke for mig.. afsted med ham - han bliver alligevel ikke savnet herfra.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Helt enig.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
nogen der ved hvor kampen kan ses i aften? :)
Chelsea FC
Jeg tror mest AVB vil male et potræt, som viser det modsatte af hvad det gjorde i Chelsea, altså at alle er glade. Hans største fejl i Chelsea var mandskabsbehandlingen, så det er logisk at male et billede af, at han har forbedret det, hvilket jeg for ham håber han har. Dog tror jeg også, at han slår lidt igen, for manden er virkelig blevet bitchslapped af Chelseas fans og spillere, hvilket er forståeligt, men det er også klart at man slår lidt igen, da det er hans rygte det rammer.

Har aldrig set hvad vi skulle med Yossi, og kan stadigvæk ikke se det. Og med de udtalelser, så er jeg blot mere klar på, at han skal forlade klubben.
Thank you, José.
Yossi skal afsted, helt klart. Jeg har heller aldrig kunne se hvad Chelsea skulle med ham, og det er da også begrænset hvad han har bidraget med. Fulham har udtalt at de gerne vil leje ham med henblik på en permanent kontrakt. Det ville være fint, selvom jeg helst så at han skiftede permanent allerede imorgen.

Apropos den (måske) kommende angriber, så ser det ikke ud til at blive Cavani: Speaking to Il Mattino, Cavani said: ´The big English clubs want me? I answer: Forza Napoli! - han er nu meget sjov :) Og måske en mand der kan hentes i fremtiden, men nu skal vi satse på Torres.

Kampen i aften (som jeg desværre ikke kan se, da jeg højest sandsynligt har en lille skid på der) kan ses på Chelsea TV. Jeg tror ikke det er tilladt at linke til streams herinde, men du kan helt sikkert finde et stream der viser kampen, hvis du ikke har mulighed for at tage Chelsea TV.
LeTrollFace

Som sagt på CTV fra kl 00.00 med optakt DK tid, og 23.00 UK og 18.00 ET. Så er tiden vist på plads ;)

Den ligger på samtlige stream sider. Ellers kan du købe en måneds CTV for omkring £5. Det er bestemt pengene værd!
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Annonce