Snak

Mere indhold efter annoncen
Luiz er desværre ikke klar til kampen i aften. Så Cahill får nok lidt spilletid i dag.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
At Cahill spiller er fint nok. Jeg håber også, at Ramires, Essien og Bertrand er med fra start. Ramires bør starte på højre kant, ligesom at Cole og Mikel passende kan få en tur på bænken. Det kunne være spændende at se Oscar fra start, og Mata har set træt ud i de to første kampe, men for megen rotation kan også blive for meget af det gode.

Cech
Bran - Cahill - Terry - Bertrand
Essien - Lampard
Ramires - Mata/Oscar - Hazard
Torres
Jeg har heller ikke noget i mod, at Cahill spiller. Det er bare ærgerligt med Luiz´ knæskade.

Fint opstilling iøvrigt, men hvorfor Essien? Så langt hellere bruge Oriol igen.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Ramires kommer til at spille mod stærke modstanderne, hvor vi er lidt mere afventende og satser på kontra. Tror godt man kan se langt efter Ramires på en central plads på midtbanen, det har han hverken evner eller fysikken til.

@TP
Stur blev jo ikke kun fravalgt pga. hans manglende deltagelse i defensive, men også pga. manglende samarbejde i det offensive. Det sgu så fandens ærgerligt , for synes virkelig manden har alt det tekniske og mentale(næsten) for at slå til for en storklub.

Cavani er overkill, så for fanden hellere Berbatov!
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Stur blev jo ikke kun fravalgt pga. hans manglende deltagelse i defensive, men også pga. manglende samarbejde i det offensive


Studgers selviskhed er vist noget overdrevet. Ja det kan være frustrerende engang i mellem, men det er slet slet ikke så slemt, som det bliver gjort til.

Hans selviskhed bliver ofte slem, når han ikke scorer. Hvis han har scoret et par kampe i træk, så leder han også mere efter sine holdkammerater i kampene. Han har dog(i modsætning til Torres) ikke en eller anden form for "mental-block," når han ikke scorer. Så skal der nemlig skydes på kassen, og det er et ganske positivt tegn, hvis han skal spille CF i år.

Jeg håber, Studger får lidt spilletid i aften. Det ville være lækkert.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes Essien viste lovende takter i optakten. Ikke den gamle Essien, men El Bison kommer også kun tilbage, hvis han får regelmæssig spilletid. En hjemmekamp mod Reading skal dog domineres. Det betyder formentlig høj boldbesiddelse mod et afventende Reading-hold, og Essien tilbyder mere end Mikel i den offensive dimension af spillet. Oriol kunne også være en mulighed, men han minder nu engang mere om Mikel i spillespil. Samtidig vil Essien, hvis Ramires starter på kanten, også kunne tage flere løb fra boks til boks, som Mikel næsten aldrig praktiserer. Så det handler grundlæggende om, hvilken type spiller, RDM ønsker at anvende i aften.
Jeg ville godt nok ikke føle mig tryg ved Ess. Så langt hellere Romeu, han har trods alt vist, at han sagtens kan være med i PL. Det er godt nok lang tid siden, vi har set det fra Essien..

Og en god Pre-Season overbeviser mig sgu ikke. Mikel og Cole skal dog forhåbentlig ikke spille i aften.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Så du ville vælge Oriol over Essien, fordi Oriol spillede en god halvsæson under AVB, hvorefter han blev marginaliseret under RDM. Dertil kommer, at Essien bringer et helt andet element ind i spillet. Og naturligvis gør en pre-season hverken fra eller til, men som jeg skriver, så skal Essien have spilletid, hvis han nogensinde skal gøre sig forhåbninger om, at genfinde det gamle niveau.
En historie der har floreret hele morgenen. http://www.dailymail.co.…ium=twitter

The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Ja jeg ville helt sikkert vælge Oriol. Den knægt var så imponerende, og vi har et kæmpe talent i ham, og det er en spiller vi kan gøre brug af i mange år. Desværre for ham blev han skadet.

Men ja jeg ville langt hellere bruge en mand, der har bevist noget inden for det sidste år, end en spiller, der ikke har bevist noget i to.

At Essien kan tilføre et ekstra element til spillet, er rigtigt nok. Men hvad hjælper det, hvis han laver et hav af fejlafleveringer og boldtab? Derudover er der jo også Lamps/Raul/Oscar eller hvem, der nu spiller ved siden af vores DM i dag til at tage Box-to-box løbene. Det er fint vi skal være offensive og dominere, men det kan vi nu godt uden Essien.

Jeg tror iøvrigt ikke selv på, at Essien genfinder noget, der bare ligner hans gamle niveau. Det har man jo håbet hver gang, og man er ikke blevet andet end slemt skuffet. Jeg tror ikke på, han kommer tilbage.
Han var en fantastisk spiller, men jeg har erkendt, at han nok er tabt. Og derfor ser jeg helst, at han smutter, så jeg ikke bliver mere irriteret på ham, end jeg har være det sidste halve års tid. Jeg vil gerne huske manden for alt det gode, han har gjort for klubben indtil, han blev skadet.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Annonce