Nu hvor vi nu taler om idealholdopstilling. Så må jeg sige at jeg ikke er helt enig med den som bliver nævnt af Maarkap og tror heller ikke Lotti vil bruge den. Det er vel og mærke midtbanen jeg ikke er enig i og det kunne man også se på træningskampene. Mikel har været brugt meget og han blevet som de andre "store" sparet mod America(på nær Malouda og Essien).
Den holdopstilling som vil blive brugt mest, vel og mærke alle er klar, vil være:
Cech
Bos-Alex/Carvalho-Terry-Cole
Mikel
Essien-Malouda
Lampard
Drogba-Anelka
Jeg vil gerne smide en tudse på at jeg får ret:-)
Men hvorfor er det så jeg ikke tager vores allesammens driblekongen Joe Cole ud?
Fordi han ikke passer til taktikken. Den plads han vil være bedst på en diamant er ganske enkelt den offensive, lige bag angriberne. Desværre for Joey er denne taget af chelsea bedste spiller gennem de sidste fem år(min mening) Lampard.
Ja jeg ved godt at Cole er blevet skadet igen og derfor har spillet kampe. Men hvis man nu ser på hvordan Lotti spillede med Milan, så kan man se at han prøver på det samme her.
Hans fire midtbanespillere har hver sin opgave og det er bestemte opgaver og evner han forlanger fra dem.
Lad os se på den defensive midtbane:
Lotti vil gerne styre spillet fra dybden af midtbanen, dvs. det han forlanger af den spiller som er på den plads, skal kunne styre spillet, og dirigere og fordele boldene til dem foran. Og der er Mikel den bedste vi har, ja nu er der sikkert der vil forlange at Essien er bedre. Hmm... er han nu også det? Altså jeg er enig i at han er bedre end Mikel overall, men lige netop til at styre, dirigere og fordele passingerne er Mikel foran ham, og nok aldrig kunne nå Mikels niveau.
Grunden til jeg skriver at Lotti forlanger det af en defensiv midtbane er fordi han netop brugte Pirlo sådan. Og det næste er at han vælger at bruge nok vores bedste kreative spiller, Deco(når han er i sit es) netop på den defensive plads i første kamp, for at se om han kunne gøre det Pirlo gør i Milan, (i den kamp gjorde deco rigtig godt. Da han blev skiftet ind i sidste kamp kom også til at spille den samme plads. Så derfor tror jeg mere på en Mikel eller Deco på den defensive midtbane fremfor Essien.
Så kommer vi til de to som ligger foran Mikel/Deco. Hvis vi ser tilbage på Milan-tiden var Lotti to fortrukne spillere Gattuso og Seedorf. Og lur mig Lotti ikke har set de samme egenskaber i Essien og Malouda? Essien minder på mange måder om Gattuso, dog vil jeg stadig foretrække Essien, han skyder bedre og løber hurtigere. Malouda minder også meget om Seedorf, til tider kan han drible enhver forsvarsspiller. Han har et godt skud og et utrolig godt overblik.
Så derfor folkens tror jeg ikke på at Mikel kommer til at spille andenviolin. Jeg tror Joe´s chancer bliver oppe i angrebet, hvis Nic skulle fejle, ser jeg hellere end Joe ved siden af Didier end Kalou. En anden skulle være hvis Essien eller Malouda bliver skadet, kan det være at lampard bliver rykket ned og Joe overtager Lampards offensive plads.
Min ideal holdopstilling:
Cech
Bos-Carvalho-Terry-Cole
Mikel/Deco
Essien-Malouda
Lampard
Drogba-Anelka
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl