Snak

Mere indhold efter annoncen
Kunne man ikke forestille sig, at man bruger Cesar på højrebacken?
Jo, andet ville da være en overraskelse.

Paulo Ferreira lever selvfølgelig stadig, men det mest oplagte er naturligvis at bruge vores nyindkøbte højreback, som ikke har fået meget spilletid.
Her tænker jeg fortsat på weekenden og ikke i morgen :-)
Ah, javel. Så er det nok Roberto Di Matteo du skal have fat i.

Ellers vent og se til efter onsdag aften. Hvis der opstår flere skader/karantæner på højre back eller i midterforsvaret, giver svaret måske sig selv.

Hvis azapliualpziuilaplptata spiller fantastisk, får han nok lov igen på lørdag.
Haha point taken :-)

Jeg forestiller mig bare, Cesar gjorde et godt indhop mod Utd - Ivanovic var en klovn, dermed er det måske logisk at give den nyindkøbte en chance og en slapper til Ivan-med-den-store-mås.

Men du har jo så evigt ret i, at det er RDM jeg må have fat i :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
He he, jeg kan sagtens følge din tankegang, men jeg føler dog stadig selv, at jeg er nødt til at se lidt mere til vores nye mand, før jeg kan sige, hvor god han egentlig er og således hvor tæt han er på at konkurrere med Ivanovic.

Det har virkelig været begrænset hvad vi har set til ham indtil videre. Jeg er enig i, at Ivanovic har været svagere end vanligt i sæsonstarten, men jeg synes egentlig, at han havde spillet sig lidt op før Man Udt kampen. Tidligere har han været blandt mine absolutte favoritter. Han er jo efterhånden en af de eneste på holdet, der kan vinde en hovedstødsduel. Engang var vi jo pakket med store, stærke typer på midtbanen, som også kunne lidt i luften, men sådan er det ikke længere - på godt og ondt. Ivanovic på backen giver os lige et ekstra våben på dødbolde, som en ´standard´ back sjældent gør.

Endvidere søger han faktisk tit scoringsmuligheder og har da også lavet betydeligt flere mål fra åbent spil end de fleste backs.

Til gengæld er han jo ikke en stor tekniker og begænser pasningsspillet noget. Når han så også laver defensive svipsere, som for tiden, sidder han selvfølgelig ikke så tungt på sin plads.

Dog vil jeg sige, at Cahill og især Luiz heller ikke så for gode ud i situationen, eftersom de slet ikke var vågne, før Young var stukket afsted. Faktisk synes jeg Luiz spillede en ret skidt kamp og tog alt for mange tåbelige chancer, men med JTs karantæne har vi ikke nogen rigtige alternativer.

Jeg vil bare lige tilføje at der intet er i vejen med Ivanovic mås ! Man kan jo stille en dåsebajer på den uden den vælter!
Aalborg BK - The Double 2014! Chelsea FC
Den rumpe er da af absolut ypperste kvalitet. Fru Ivanovic er et heldigt kvindfolk!
Chelsea FC siden 2001 :)
Nu bliver tråden lige intim nok synes jeg.

På den positive side er det fedt at vi som klub er indblandet i endnu en (måske) racismesag. Det klæder os.

Vi mangler bare at Ferguson kalder Di Matteo for abemand på twitter, så er cirkusset kommet til byen.

Jeg har set youtube video af Clattenburg 5 gange, jeg kan ikke se hvad han siger. Udover "And that´s not my fault" (det ligner det, at han siger.)

Opstilling i morgen?

Cech

Cesar Azpi - Luiz - Cahill - Cole
Mikel - Ramires
Moses - Sturridge - Bertrand/Marin
Torres

Det er hvad jeg håber på. Nu må vi se.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Stærkt hold. Tager RDM turneringen så alvorlig? Tror Fergie stiller noget mere urutineret op.

Edit: Torres har vel karantæne?
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Annonce