Snak

Mere indhold efter annoncen
Kan ikke rigtig finde ud af om vi spillede 4-4-2 eller 4-3-3 igår? Synes det lignede en 4-3-3 nogle tidspunkter og omvendt. På et tidspunkt i 2. halveg lignede det ligeledes at Drogs var rykket ud til højre hvor Anelka var rykket helt frem, mens Anelka i store dele af kampen lå derude men også flakkede en del rundt.

Så gælder der PL sensation hold so far Burnley hjemme næste gang. Der må vi gerne lige give dem et wake up call og vise dem forskellen på PL og Premiership tak. Mon ikke Deco starter i sådan en kamp hvor vi kommer til at have bolden temmelig meget?

come on Chelsea
Jeg gik glip af anden halveg igår, men på baggrund af det jeg så af første halveg, kan jeg sige at jeg bestemt er fint tilfreds med spillet.

For lige at give mit besyv med i Anelka-debatten, vil jeg blot sige at sålænge han regelmæssigt sparker dem ind, har jeg ingen indvendinger mod hans tilstedeværelse i start-11´eren. Det var også rart at se ham servere en nydelig stikning til Drogba ved det første mål.
Når det er sagt, må jeg dog tilstå at jeg tvivler på at jeg nogensinde kommer til virkelig at holde af ham, hvilket skyldes hans udstråling eller rettere mangel på samme. Hvis han fx bare kunne finde ud af at fejre en scoring med manér istedet for det der fesne viften-med-fingrene-halløj han altid laver.

Man kan jo sige meget om Drogba, og det er der så sandelig også blevet gjort i tidens løb, men han har da en udstråling og viser sine følelser på banen og formår således på sine gode dage at hive publikum med. I denne sæson ser det endda ud til at han har lagt lidt af skuespillet fra sig, hvilket vi vel alle bifalder. Det er bare trist at se på een, der ser ligeglad ud, selvom man vinder. Selvfølgelig skal manden (Anelka) gøre som han har lyst til - jeg prøver bare at forklare hvorfor Anelka nok aldrig bliver min favorit.
På www.chelseafc.com, stod der egentlig at vi startede i en 4-5-1 formation (der stod faktisk også, at vi stillede i det imod Sunderland). Men det er vel hips om haps, om man siger 4-5-1 eller 4-3-3.

Jeg synes bare at det mere til tider, virker som en 4-4-2, da begge angribere var inde og ligge centralt. Men kan være pga at de bytter så meget i løbet af kampen, at man føler det som at der er to centralt.

Jeg spørger lige igen, kører vi bare tråden til side 300?
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
mht til siderne ved jeg ikke, er vel underordnet.

underlige ratings fra the sun at mange af Fulhams spillere opnår samme ratings som vores når der var tale om klassefoskel.

http://www.thesun.co.uk/…atings.html
come on Chelsea
Det viser jo bare hvor meget man skal ligge i hvad The Sun skriver.

Forstår heller ikke at Drogba ikke var dagens bedste. Selvom Anelka spillede fint, gjorde Drogs lige det ekstra.

Forresten dejligt, at vi ikke denne gang fik et tilfældigt mål imod os.

"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
ja hvad skal man sige til ratings? for hvis man ser på skysports.com... spillede Ballack en mindre god kamp og Mikel gjorde det ok(enig). Mens det er modsat i goal.com.... Men det skal også siges at jeg altid er skeptisk overfor amerikanere(goal.com) udtale sig om den rigtige fodbold.....
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Forza Zola:
"Kan ikke rigtig finde ud af om vi spillede 4-4-2 eller 4-3-3 igår? Synes det lignede en 4-3-3 nogle tidspunkter og omvendt. På et tidspunkt i 2. halveg lignede det ligeledes at Drogs var rykket ud til højre hvor Anelka var rykket helt frem, mens Anelka i store dele af kampen lå derude men også flakkede en del rundt."

Jeg tror Anelka selv har valgt at gå lidt ud på kanten. For som Lotti siger det her: http://www.skysports.com/video/clips/0,23791,16430_5499420,00.html
så foretrækker Lotti at de spiller lige ved siden af hinanden.

Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Okay, Anelka kan også godt lide at søge ned og få bolden i fødderne og være med i opspillet hvilket jeg synes er ok når vores midtbane ikke ligefrem skaber det store ved at snøre en mand eller 2. Synes dog Cole/Malouda siden kom meget godt med i spillet i kampen ogdejligt at se hvor offensive vores backs er i år. Mangler bare en partner til Bosingwa på højre siden så der kan laves lidt lækkert der også.

Måske vi skulle prøve Essien derude? Deco skal spille centralt hvis han skal være med, da han ingen speed har, men derimod god til at holde i bolden og stikke vores angribere. Men vi skal vel ikke klage så længe vi vinder og gør det på en overbevisende måde selvom vi vel alle gerne så noget champagne bold ala Arseneal (ved godt det ikke var populært skrevet ;)

Men synes dog vi er bedre spillende end eksempelvis Mourinho tiden hvor det ofte blev til en død syg 1-0 og hvor det primært handlede om at modstanderne ikke måtte score imod os....

come on Chelsea
Jeg er egentlig enig i dine betragtninger omkring Anelka. Selvom han helt sikkert går 100 pct. professionelt indstillet ind til kampen, så virker han aldrig som han er specielt glad for at spille, og ser ret lad ud. Det gør nok også at det mest er på grund af målene man holder af ham, selvom han da er yderst arbejdsom og løber meget i kampene.

Mht. opstillingen så er det jo nok ikke en ren 4-4-2 vi spiller. Anelka er som spilletype meget bevægelig, og som det er sagt trækker længere tilbage i banen end fx. Drogba (som dog også gør det nogen gange). Nøglen er vel bare at Anelka ikke er låst fast på fløjen, som vi så under Grant og Hiddink. Det giver også noget mere støtte til Drogs, at han har ham og en offensivere midtbane at levere bolden til, modsat tidligere hvor han godt kunne ligge meget alene deroppe.
Må også indrømme at midtbanen fungerer meget bedre end jeg forventede. Pasningsspillet har været rimelig flydende og de er blevet godt støttet ACole og Bosingwa.
Jeg tror også det er en model der kommer til at skaffe os flere point i de store kampe end vi så under den håbløse Scolari-tid. Vel også et krav, hvis vi vil vinde mesterskabet :)
-
Der er vel ikke nogen som har nogen indvendinger angående resultatet i Liverpool kampen igår ;)
come on Chelsea
Annonce