Redigeretman 15. apr 2013
Nu kan jeg have misforstået noget, men jeg kan ikke umiddelbart se, hvad vi skal med Schulle. Det er en midtbanespiller, vi har brug for. At plaske 20+ mio pund for en hængende angriber eller hvad pokker Schulle nu er, det giver jo ingen som helst mening. Vi er jo fint dækket ind på offensiven. Mata, Haz, Oscar, Moses, Marin, Piazon, De Bruyne. Hvis Torres og Ba så også begynder at byde lidt ind med noget, og Lukaku smider børnefejlene, så er offensiven da det sidste sted, vi skal bruge penge.
Midtbanen er derimod gennemført elendig. Mikel er ok til rollen, med det gør jo næsten ondt at se os anvende Rami som balance på midten, mens City har fucking Yaya rendende. Niveauforskellen er gigantisk. Yaya har fysik, tackler som en lastbil, og kan faktisk ramme en medspiller mere end hver anden gang, han laver en aflevering. Rami løber så dobbelt så meget, men det er jo også det eneste.
Hvis vi har 20 mio pund at smide efter en spiller, så køb dog for fanden en ordentlig midtbanespiller. Så har vi pludselig Mikel, Romeu, den nye, evt Oscar, evt Chalobah, evt McE, og så Rami. Det burde kunne fungere ok.
Edit: Og Essien. Jeg glemmer altid Essien, men hvis ferieopholdet i Madrid rent faktisk har fikset ham, så klager jeg bestemt ikke.