Snak

Mere indhold efter annoncen
Er bange for, at vi med RDM ved roret var sunket dybt, og sæsonen var blevet en fiasko. Rafa har gjort et godt stykke arbejde efter min mening.
come on Chelsea
Altså cuttthroat-mentaliteten hvor man ikke skyr nogle midler for at nå sit mål?


Jeg har ikke interesseret mig for øjebliksbilledet, ved bare, at han har mistet lidt på en skillsmisse, finanskrise og at han ejer verdens dyreste tunnelboremaskine. Nej, jeg har været mere interesseret i hvordan han og andre oligarker kom frem efter murens fald og hvilke midler, der skulle til.

Noget med at træffe kolde og kalkulerede beslutninger for nå sine mål og ikke skabe sig alt for mange venner på vejen. Kan måske skrive et blog indlæg om det, men det har ikke meget med fodbold at gøre. Det virker måske hverken sympatisk eller empatisk fra et vestligt synspunkt, men der bliver skabt resultater. Og ja, det har da kostet penge, men det er jo hans egne, og det er bare en hobby for ham, som han kan vise frem i yacht-klubben. Penge er heller ikke lig med europæisk succes, som man kan se i andre klubber, så det er nogle flotte resultater, Roman har opnået med Chelsea.

Og hvor er Roman så nu - kan vi ikke få et øjebliksbillede af manden, en kort beskrivelse af denne særlige mentalitet, du hævder han besidder.

According to Forbes, as of March 2011, he had a net worth of US$13.4 billion up from US$11.2 billion the previous year, ranking him as the 53rd richest person in the world. Prior to the financial crisis, he was considered to be the second richest person living within the United Kingdom. Early in 2009, The Times estimated that due to the global economic crisis he has lost £3 billion from his £11.7 billion wealth.

Og skid da så hul i hvor mange summer der er smidt i projektet!


Hvad er pointen?
Rafa har gjort det fint, og det er jo ikke en hemmelighed, at jeg synes kritikken har været for skinger. At holdet her til slut kun lige akkurat har formået at slæbe sig ind over målstregen, tror jeg hænger mest sammen med at spillerne er fysisk slidt ned.

De mange kampe skyldes jo først og fremmest at holdet er nået langt i alle turneringer og at det blev EL og ikke ChL i foråret, hvilket jo ikke var Rafas skyld.

Men folk må selvfølgelig mene hvad de vil. Under alle omstændigheder er han jo fortid efter på søndag.
"Er bange for, at vi med RDM ved roret var sunket dybt, og sæsonen var blevet en fiasko. Rafa har gjort et godt stykke arbejde efter min mening."


Jeg er desværre også af den samme opfattelse. Også må man vel også rose ledelsen og Roman for netop at tage det svære valg at fyre en legende, samt ansætte den mest upopulære manager klubben kunne vælge, dog det rette valg på daværende tidspunkt.

Held og lykke til Rafa i fremtiden, og han ender nok i PSG eller Real, og får nok succes, som han ofte har.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Det er jo svært at konkludere hvorvidt RDM ville floppe, eftersom ethvert hold render ind i en formkrise. Se fx. på Arsenal sidste- og denne sæson.

Jeg ville sådan set være fint tjent med Rafa som permanent manager, han gør det sådan set fint.
Var jeg den eneste, som var mere eller mindre "ligeglad" med EL-triumfen? For mig var det vel bare en trøstepræmie, så folk ikke kan sige, at Chelsea ikke vandt noget.
Thank you, José.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Var jeg den eneste, som var mere eller mindre "ligeglad" med EL-triumfen? For mig var det vel bare en trøstepræmie, så folk ikke kan sige, at Chelsea ikke vandt noget.


Jeg var også ligeglad. Dog ville jeg havde blevet stik tosset, hvis vi ikke havde vundet. Når man stiller med så stærkt hold, og samtidig har en ekstremt vigtig kamp mod Everton på søndag, så ville det have været ærgerligt, hvis kræfterne var blevet "spildt".

Jeg er ikke vild med Lamps´ kontraktforlængelse. Overhovedet. Medmindre han er gået EKSTREMT meget ned i løn.
Han udfylder ikke sine defensive pligter, og af den grund er han ikke voldsomt brugbar.

Og jeg håber for alt i verden, at hans forlængelse samt Essiens tilbagevenden(som jeg også er lunken ved tanken om) ikke kommer i vejen for et køb til midtbanen.

Men det er vel endnu et tegn på, at Mou er på vej hjem.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Jeg har det fint med at Lamps forlænger. Han har stadig en rolle at spille, og man skal ikke undervurdere hans vigtighed i omklædningsrummet.
-
Ja, hvis lønnen er tilpas lav, så er det ok. Og hvis han derudover gider oppe sine præstationer, så er det fint nok.

Jeg tvivler dog på, at han har accepteret en stor lønnedgang, og at han bliver mere disciplineret. Det sidste kan Mou måske få styr på.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Altid noget det ikke er et gammelt og slidt argument, du hiver frem, Hackney... Lidt proportionssans, tak :-)
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
Det har jo ikke ændret sig de sidste par måneder. Han gider jo stadig ikke tage del i det defensive. Ikke særligt ofte i hvert fald.

Folk skal have lov til at fejre forlængelsen af Lamps, men hvis han ikke er røget under de 80k om ugen, så synes jeg, det er en smule hul i hovedet.

Så jeg beklager. Jeg skal ikke ødelægge jeres Lampard-forlængelses-orgasme.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Annonce