"Har jeg påstået det?"
Hvorfor så Mourinho? Var du ikke enig i, at man var glory hunter, hvis man kun vil gå efter resultater(trofæer) og intet andet?
Men, for noget tid siden, da snakken om Mourinhos manglende talentpleje og lign. igen, var på dagsordenen. Var du og andre Mourinhofans´ argument, at Mourinho ikke har været under disse betingelser før, og derfor kunne man ikke snakke om hans mangler på dette område. Selvom næsten alt empiri pegede på det modsatte. Det samme kan man sige om at skabe resultater, hvor Rafa ikke havde de samme betingelser som Mourinho, men alligevel mener du, at Mourinho er klasser over Rafa.
Hvor er din data på, at Mourinho ligefrem er klasser over Rafa i at skabe resultater, under samme betingelser? Du kunne have skrevet, at Mourinho er bedre, men ligefrem flere klasser over, og med de sammenligninger du kommer med, er man ikke i tvivl om, at du virkelig mener flere klasser. Men sjovt nok havde Rafa netop resultaterne med sig, mod netop Mourinho, og det er ikke overdrevet at sige, at Rafas Liverpoolhold, var en af de få, der virkelig gav vores hold under Mourinho problemer, og hvor kampene aldrig var afgjort før den fede dame havde sunget. Ja, for dælen, den store klasseforskel på Mourinho og Rafa er jo soleklar.
Manglende empiri eller fornægtelse af eksisterende, har været Mourinhofansenes eneste skyts i næsten alle diskussioner, der havde den mindste kritik af Mourinho. I starten var disse fans i "tror" og "håber"-argumenter, og ja og nogle var endda så langt ude med argumenter som "Mourinho er verdens bedste, så derfor...". Nu, hvor man er blevet bombet ned med argumenter og underbyggende empiri for Mourinho ikke er andet end resultatmanager, vælger disse fans, så en ny strategi som er en stensikker vinder for Mourinho, nemlig resultater og kun resultater. Men, når de så bliver spurgt lidt ind til andet end bare resultater, vælger disse fans så at spille ordblind eller vende blikket mod resultaterne, igen.
Er det en indirekte erkendelse fra Mourinhofansene, at deres idol ikke er andet end en resultatorienteret manager, som giver hat og briller for talentudvikling, økonomisk ansvarlighed o.lign.? Og, hvis det ér en erkendelse af, at Mourinho ikke er andet end resultatmanager, hvorfor så stadig denne kæmpe interesse for at få ham som manager?
Som Jcech nævner, så kan man også se på den måde de, hver især køber ind/vælger spillere. Og Jcech, Varane er Zidanekøb og ikke Mourinhokøb. Mourinho ville vidst som sædvanlig have en etableret stjerne, hvor Chiellini var rygtet voldsomt til Real.
Og nu linkes Coentrao også til os nu, og sjovt nok har vi nogle gode unge spillere på netop i de to pladser han kan spille, begge backs. Coentrao er klasseback, og vel stadig bedre end Azpi og Bertrand, og det jo fint nok, truppen skal jo trimmes, så væk med talenterne, og ind med verdensstjernerne, det er trods alt resultaterne, der tæller.