Snak

Mere indhold efter annoncen
Ok, Oscar eventuelt, men fair nok.


Ligegyldig diskussion - Sneijder kommer (sandsynligvis) ikke :)

Men mon ikke Schürrlehandlen bliver lukket i aften.

Så kommer Mangala sikkert, uden jeg kender det mindste til ham.
Ligegyldig diskussion - Sneijder kommer (sandsynligvis) ikke :)


Ja ja, det var nu også bare for sjov.

Så kommer Mangala sikkert, uden jeg kender det mindste til ham.


Det kunne være spændende, dyrt, men spændende.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Ja ja, det var nu også bare for sjov.


Var ellers lige ved at rode mig ud i en lang smøre om, hvorfor jeg ikke lige synes, han skulle ligge ved siden af Sneijder hehe.


Kender du noget til Mangala?
moderator
@Mugesh

Min kommentar omhandlede, som Hackney også skrev, brugen af diamanten på midtbanen, ikke købet af de to spillere. At han tidligere har haft succes med diamanten er irrelevant, da det var med et andet materiale.
https://kortlink.dk/sudv
@Klaus

Sneijder og Oscar minder selvfølgelig en del om hinanden. Men Essien har ingen berettigelse i startopstillingen.

Anyway- Mangala.

Jeg har set ham 2-3 gange, og han var ganske overbevisende. Stærk, hurtig og god med bolden. Og det er også, det jeg har hørt fra andre og læst mig til.

Men hans frikøbsklausul ligger vist i omegnen af £30 mio, og da Porto allerede har tjent godt med penge, får vi ham nok ikke for mindre.

Jeg er som sådan ikke i mod et køb af ham, jeg synes, Luiz skal have en bedre makker, men det er mange penge for en relativt uprøvet spiller.

Men hvis Schürrle, en CM og en angriber stadig kan erhverves selvom, vi køber Mangala, jamen så klager jeg ikke.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja det er en del for en sådan spiller. Omvendt skulle det ikke overraske, hvis en spiller fra den portugisiske liga slår igennem på trods af at være "uprøvet". Hvis det kan være medvirkende til at vi får Ivanovic ud på backen igen, ville det vel heller ikke være det værste, der kunne ske.

Men hvis Schürrle, en CM og en angriber stadig kan erhverves selvom, vi køber Mangala, jamen så klager jeg ikke.


Du er ikke fortaler for, at vi lader Lukaku få chancen?

Dog faldt jeg over denne video den anden dag:

http://www.youtube.com/w…dpe3yY6SIfY

Og selvom det er youtubevideo, bla bla bla, så er der altså nogle fodboldmæssige kvaliteter, man bare bør anderkende. Dermed også sagt, at han vil være en klar forstærkning af holdet, men jeg ser det kun som en fornuftig løsning, hvis vi kan sende Torres afsted for en betragtelig sum penge.
Jeg er fortaler for, at Azpi forbliver førstevalg, og at Iva er back up til både CB og HB.

Og jo KRAKEN er velkommen. Men jeg ser gerne, at vi henter en ny, og sælger enten Ba elller -1.

Edit: og for mig er det ligegyldigt, om angriberen hedder Cavani elller Bony.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Hvis vi antager, vi henter Sneijder, og Mourinho vælger en 4-3-3 med:

Mikel
Essien - Sneijder

eller noget i den stil, så kunne der sagtens være hold i rygterne om et salg af Mata. Han passer vel bare ikke ind på en fløj i det kontraspil, Mourinho ofte praktiserer. Schürrle mindes jeg, at have læst har ret god speed, hvorfor det vel ville være oplagt at lægge ham og Hazard på hver sin fløj. Så har man Ramires og Moses til at rotere med.

Du må undskylde, hvis jeg bliver lidt hård i tonen, men den tilgang virker altså ret tåbelig i mine øjne.

Hvad der nok nærmere kommer til at ske er Mikel-Rami bag ved Oscar (eller måske Snejder?) som playmaker. Lamps kan dække pladsen som box-box og som playmaker. Essien og Chalobah kan dække begge defensive pladser. Romeu kan dække anker-pladsen og måske også box-box på sigt. McE kan med lidt held spille både box-box og playmaker. Bredden bliver derfor antageligt nogenlunde rimelig.

Haz og Mata dækker kanterne, og så evt Lukaku eller Cavani eller hvem fanden vi nu ender med at have som spids. Hapser vi Sjyrle, så vil han og Moses antageligt være backups til kantpladserne. Evt. en Piazon som kant. En Jovetic ville vel nok kunne spille både kant og central angriber, men jeg er ikke overbevist om, at han er ~25 mio pund værd.

Det er korrekt at Sjyrle er massivt meget bedre som kontraspiller end Mata, men omvendt er det forhåbentligt ikke helt utænkeligt, at Mourinho bliver lidt mere offensiv med taktikken denne gang, så konceptet ikke bare bliver beton-defensiv + kontra.

Men det er klart, at hvis Mourinho vil tilbage til rødderne og spille super-defensivt, så kan vi nok godt sige farvel til både Luiz og Mata, for de passer simpelthen ikke til den spillestil. I så tilfælde tillader jeg mig dog at få et større end gennemsnitligt raserianfald, for det vil simpelthen være så gennemført åndssvagt, når nu holdet virker godt på vej til at opbygge en super-offensiv.

Helt generelt, så vil jeg enormt meget hellere se Chelsea satse på en spirende og ungdommelig offensiv og måske vinde et par pokaler mindre, end jeg vil se Mourinho vinde lidt flere pokaler med 28-30 årige lejesoldater. Fodbold er langt hen ad vejen følelsesbaseret og mine følelser inkluderer meget andet end sejre på kort sigt efterfulgt af massive problemer på langt sigt.
Kan ikke se, hvordan du kan se Azpi være foran Ivano? Synes kan er mere stabil og bedre defensivt. Hvad kan Azpi, som Ivanovic ikke kan? Overall mener jeg helt bestemt, at Ivanovic bør være foretrukket på HB.

Hellere væk med Ba end +1. Synes ærligt talt, at det er plat at omtale egne spillere med den slags øgenavne. I så fald skulle Terry nok være first-in-line, men det ser ikke ud til at være tilfældet for dig.
\\\"Football has nothing to do with fair play. It is bound up with hatred, jealousy, boastfulness, disregard of all rules and sadistic pleasure in witnessing violence: in other words it is war minus the shooting.\\\"
Jeg er fortaler for, at Azpi forbliver førstevalg, og at Iva er back up til både CB og HB.

Jeg må indrømme, at jeg nok langt hen ad vejen er enig. Azpi er en klart mere naturlig højre back end Ivan, og han bidrager med langt mere flow og dynamik. Ivan har god topfart og solide defensive evner, men han er meget mere stationær i sit spil. Jeg er dog ikke som sådan ked af Ivan som CB, og jeg har egentlig ganske svært ved at se, hvem vi umiddelbart skulle købe, der på kort sigt vil være bedre ved siden af Luiz. En 22-årig Mangala er det nu nok næppe.

Det helt store problem med Luiz er jo placeringsmæssige hjerneblødninger, og det er vel dybest set ret optimistisk at forvente, at en 22-årig skulle være manden, der dels kan holde disciplin i Luiz og dels holde hovedet koldt, når Luiz ikke gør det. Ivan er måske ikke den meste intellektuelle forsvarer, og han laver selvfølgelig også fejl, men han er nogenlunde kold under pres, han kæmper indtil sidste fløjt, og han er fandme ikke til at skubbe rundt inde i det midterforsvar.

Hvis vi kan få sat en midtbane sammen, der ikke gang på gang sælger forsvaret, så synes jeg egentlig ikke, at Ivan-Luiz er en dårlig konstellation i midten. Godt med fart, masser af vilje, masser af fysik, stærke nok i luften, og efterhånden pænt med erfaring. Endvidere taber de ikke så nemt hovedet når modstanderne provokerer. Ivan sparkede ikke Suarez til krøbling efter kannibal-episoden og Luiz trak bare på skulderen efter Aguero stampede på ham. Det trækker også op, i det mindste i min bog.

Mangala kunne dog være et udmærket bud på en CB, der på sigt kan skubbe Ivan ud som reserve. Jeg tror ikke, han kan i sin første sæson, men om et år eller to begynder Ivans fysik så småt at gå ned af bakke, mens Mangala så småt begynder at ramme sit topniveau.

Men jeg er dog som altid led og ked af at skulle købe en spiller for et kæmpebeløb uden at denne for alvor har vist sig frem i en bedre liga end den portugisiske. At det så er en Porto-spiller gør det ikke ligefrem bedre. Er der andre hold i ligaen end Porto, Benfica og måske Sporting, der har mere end superliga-niveau? Hvis vi skal op i 30 mio pund for en forsvarer, der trods alt kun har set god ud mod suppe-hold, så er det lige rigeligt pebret.

Og jo KRAKEN er velkommen. Men jeg ser gerne, at vi henter en ny, og sælger enten Ba elller -1.

At sælge Ba efter et halvt år er måske lige rigeligt hårdt. At have Ba, Lukaku og en eller anden verdensklasse-type er måske også lidt hårdt for de to, der så ikke får meget andet end splinter i røven, mens Hr Verdensklasse får 50 kampe. Hvis vi køber Sjyrle, så ville jeg være okay med Ba, Lukaku og så evt Sjyrle som nødløsning på toppen.
Annonce