Det er vel ikke mere presset, end at klubben ved, hvad de laver.
Altid et vinder-argument.
Nå, jeg vil ud og plaske lidt rundt.
Altid et vinder-argument.
Nå, jeg vil ud og plaske lidt rundt.
I denne tråd er loven om aftagende udbytte nok en spildt reference, men jeg ville nu påstå at man kunne bruge 200+ mio. plus løn bedre.
Altid et vinder-argument.
Nå, jeg vil ud og plaske lidt rundt.
Det er vel ikke mere presset, end at klubben ved, hvad de laver.
Derudover er både Jovetic og Schürrle fremragende spillere.
Hvorfor forventes det?
Mou bruger den formation, der passer bedst til spillermaterialet.
Har vi nogensinde set Mourinho spille 4-2-3-1 med dobbelt-pivot og tre bevægelige forwards?
Overvej eksempelvis hvorfor Kaka og Higuain blev fravalgt af Mou. Var de for dårligere eller passede de bare ikke ind i Mous system?
Han spillede da 4-2-3-1 i Real i hvert fald.
Kaka´s problem var vel for dårlige præstationer og Özil.
Benzema fungere angiveligt bedre sammen med Ronaldo.
Khedira og Alonso bag ved Özil og så en offensiv kæde foran bestående af Ronaldo, Di Maria og Benzema er vel nærmere en moderne 4-3-3 end en egentlig 4-2-3-1.
Men hvorfor præsterede Kaka dårligt? Er han en dårlig spiller, eller var han bare ikke heldig med systemet?
Men Benzema er jo ikke en bedre angriber, og så er det da en sjov måde, at få systemet til at passe til spillerne, synes du ikke?
Og alligevel valgte Mourinho at satse på noget så fantasiløst som kontrafodbold, på trods af at han havde et hold, der kunne have spillet røven ud af bukserne på stort set alle modstandere.
”Han er lidt langsom af en kantspiller at være”
”Lukaku har masser af potentiale, men han har stadig mange mangler- hvilket er helt naturligt alderen taget i betragtning. Hans touch skal blive bedre, han skal lære at blive bedre til, at bruge sin fysik hans afslutninger skal forbedres. Helt naturlige ting, men stadig ting der gør, at jeg ikke ville være helt tryk ved ham som førstevalg- endnu.”
”Det ville være fantastisk at komme af med spillere som -1, Marin, Rami og måske endda også Essien.”
”Mou bruger den formation, der passer bedst til spillermaterialet.”
”mens offensiven består af meget hurtige kontraløb, udført af næste generation af SWP´ere.”
”Øh? Ok, kald formationerne hvad du vil. Jeg gider ikke hænge mig i om, det er en "moderne" 4-3-3 eller en 4-2-3-1. Formationen gik nu engang under navnet 4-2-3-1.”
Alt det der kunne man også sige, hvis man husker Drogbas første sæson
Har du fået vagttårnet og vågn op ind igennem brevsprækken?
Formationen har du ret i, men om det så hedder 4-3-3, 4-2-3-1, 3-4-3, 3-3-4 osv. så spiller han altid kontrabold, og netop vores hold er jo sammensat de sidste par år til netop at spille mere end blækspruttebold.
"Nu bevæger du dig godt nok over i æbler vs. pærer. De to nævnte præsterede i andre systemer. De 4-3-3/4-2-3-1 vi ser i dag stiller nogle andre krav til kanterne, og kræver netop eksplosivitet - medmindre man da arbejder med assymmetriske versioner. Her kan det gå an med en lidt mere central type mod at bredden og farten holdes modsat."