”Når man træffer SÅ forkert et valg, er det kun rimeligt, at det har alvorlige konsekvenser.”
Det må man sige, især har konsekvenserne været noget hårde, især når et nulbon som Ramires bliver vurderet til at være en større tab end Mikel. Mikel og Carrick under SAF havde ikke været fair overfor os andre.
”The Happy one lader nu til at være ganske indforstået med, at der skal arbejdes mere med de unge, og at de også handler om fremtiden. Derudover har hans rost Emenalo ved et par lejligheder og vores set-up.
Igen, talk is cheap, men umiddelbart virker han indforstået med, at det ikke er det samme, som sidst han var i klubben.”
Som du selv siger så skal der handling til, for alt det empiri vi har omkring Mourinho viser netop det modsatte.
”Det er vel først og fremmest Roman Abramovic, der bestemmer hvor langsigtet der skal satses.
Hvis succeskriteriet er, at vi skal vinde NU, er det jo svært for enhver træner at give ret meget plads til upolerede kræfter.”
Mourinho blev jo ikke fyret fordi han én sæson ikke vandt et trofæ, men fordi han igennem tre sæsoner havde spillet betonbold, som Roman netop ikke ville, og hver gang havde man hørt fra Mourinho, at holdet skal have tid til at spille sammen.
For at undgå en mourinhofyring igen, så kræver det vel at Mourinho begynder at spille seværdig fodbold, bruge unge talenter og vinde trofæer? Og kun én af de ting er Mourinho god til.
”Cavani er en god spiller, rigtig god endda, men 50 milllioner pund er jo skrupskørt. Til de penge er der andre jeg hellere ville have.”
Havde du da forventet mindre? Napoli har jo hele tiden sagt, at hans frikøbsklausul skulle indfries af de interessede parter. Nu, hvor hverken fans, ejer eller manager har tålmodighed, så må man jo betale det det koster at vinde trofæer her og nu.
Jeg holder stadig på Torres, Lukaku og Ba er godt nok, der burde i stedet arbejdes på at få afsat maratonløberen og hente en værdig makker til vores bedste centrale midtbanespiller, Mikel.
Og hvorfor er det lige, vi stadig ikke har forlænget med Mata? Fordi Jose ikke vil?