Snak

Mere indhold efter annoncen
Hård udebanekamp mod Everton lørdag, jaaa Chelseakamp igeeen!

Hvem skal starte?
Eto´o er skadet. Muligvis lidt Oscar og Hazard.
Jeg så gerne:

Ba
Willian- de Bruyne -Mata
Ramires - van Ginkel
Cole- Terry - Luiz -Ivanovich
Cech

Giftig offensiv opstilling!
Eto´o har trænet med i Chelsea de sidste 2 dage, og er ikke umiddelbart skadet. Han ser ganske frisk ud, og de har ikke meddelt noget om, at han er skadet.

Oscar spillede for Brasilien i går, så han er også klar. Hazard er også fit. Så ingen skadesproblemer.

Men lad da følgende starte inde

Cech
Dave-Luiz-JT/Iva- Cole
Mikel- Van Ginkel/ Rami
Mata-Oscar-Hazard
Eto´o

The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Jeg glæder mig ekstremt til på lørdag, desværre når jeg nok ikke hjem til at se kampen, så jeg må følge livescore på mobilen. Jeg er træt af landskampspauser! Sidste weekend var ekstrem kedelig.

Nå, men opstilling. Jeg har én jeg tror og én jeg håber:

Jeg tror det bliver noget ala:

Cech
Ivan - Terry - Luiz - Cole
Rami - Lampard
Willian - Oscar - Hazard
Torres

(Med indskiftning af Eto´o tidligt i 2. halvleg)

Jeg håber det bliver:

Cech
Azpi - Ivan - Luiz - Cole
Mikel - Van Ginkel
Willian - Mata - Hazard
Eto´o

Indskiftere: Oscar, De Bruyne og Lampard

Det er svært med alle de dejlige offensive midtbaner vi råder over. Jeg glæder mig ekstremt meget til at se Willian i aktion, men samtidig så jeg også gerne både Schürrle, Oscar og De Bruyne i aktion. Det er lidt af et luksusproblem.
Jeg kan godt lide opstilling nr. 2. Hvis vi lige kan klemme Oscar ind, så er den perfekt.

Men det er noget af et luksusproblem, vi har fået os.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Jeg drømmer om en central midtbane bestående af Oscar og Mikel.
Dermed har vi også et luksus problem mindre på de offensive pladser. Desuden virker Oscar defensivt stærkere end Lampard, og han vinder vel næsten flere nærkampe end hvad Lampard og boldmongolen gør tilsammen.
Jeg tivler dog på, at Mou deler samme drøm.
All right, we\'re gonna do it the scanner way. I\'m gonna suck your brain dry!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I mange situationer, så kommer en defensiv rolle ikke an på hvor fysisk eller teknisk du er. Det kommer i høj grad an på det mentale, om man læser spillet. Kan føle på holdet hvornår man kan rushe frem og hvornår man skal blive tilbage. Det er min største bekymring med Oscar i en defensiv rolle.
Lampard é Deus
Det er slet ikke en dårlig beskrivelse af Lamps´ præstationer det sidste års tid. Med enkelte undtagelser,

Oscar ved siden af Mikel ville slet ikke være dumt. Men jeg ser nu hellere, at man bruger Ginkel der. I første omgang i hvert fald.

The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
8letters påpeger nemlig at Lampard laver geniale løb ind omkring det lille felt og får prikket bolden i kassen. Modsat mr. John Obi som altid forholder sig tilseende angrebsspillet ved midterlinjen. Han kan ikke charge frem ad banen, skabe chancer, mål ergo er pladsen lidt spildt hvis Mikel KUN kan klare ting defensivt. Min personlige mening i det mindste. Meget få findes som har scoret så få mål for en topklub i svarende kampe som Mikel-drengen.
1) er du klar over hvad rollefordelingen, på midtbanen er?
2) Mikel kan godt offensivt, men det er ikke nødvendigt, og det er ikke hans rolle på vores hold.

At Lamps laver gode løb, og elsker at være i modstanderens felt, efterlader kæmpe huller på bagud, hvilket koster.

Og af netop den grund er han ikke voldsomt brugbar i en 4-2-3-1. Lampard altså.

Mikel er vores beste midtbanespiller, og han vil (forhåbentlig) fortsat være en, der ofte er i startopstillingen.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
I mange situationer, så kommer en defensiv rolle ikke an på hvor fysisk eller teknisk du er. Det kommer i høj grad an på det mentale, om man læser spillet. Kan føle på holdet hvornår man kan rushe frem og hvornår man skal blive tilbage. Det er min største bekymring med Oscar i en defensiv rolle.

Alligevel har vi spillet samtlige kampe med Rami og Lamps sammen. Den ene af dem er næsten altid så langt fremme på banen, at han har mere end svært ved at nå hjem og hjælpe defensivt, og den anden af dem har så gevaldige problemer med netop det mentale aspekt af spillet.

Oscar er nok lidt mindre målfarlig end Lampard, men generelt har jeg svært ved at se, hvordan Mikel-Oscar på nogen måde skulle være dårligere end Rami-Lamps. Mikel-Ginkel vil antageligt være endnu stærkere defensivt, men til gengæld er Ginkel nok trods alt en anelse dårligere end Oscar til at føre bolden frem.

8letters påpeger nemlig at Lampard laver geniale løb ind omkring det lille felt og får prikket bolden i kassen. Modsat mr. John Obi som altid forholder sig tilseende angrebsspillet ved midterlinjen. Han kan ikke charge frem ad banen, skabe chancer, mål ergo er pladsen lidt spildt hvis Mikel KUN kan klare ting defensivt.

Det er en nogen forsimplet holdning, at begge de centrale midtbanespillere skal være målscorende typer. Har du nogensinde overvejet, hvorfor Lampard og Gerrard fungerede så elendigt sammen på landsholdet? De var jo begge to ganske udmærkede spillere, men spillet blev bare altid kluntet, fordi de begge ville med frem og lege spilfordelere.

Det er korrekt at Mikel normalt ikke drøner frem på banen med hovedet under armen. Den slags er risikabelt og Mikel kan vel rimeligvigs kaldes en af de mindst risiko-søgende DM´ere i ligaen. Det er fint. Så slipper vi for at løbe ind i en række dumme mål imod os, fordi spillet bliver brudt mens hele holdet er på vej frem.

Meget få findes som har scoret så få mål for en topklub i svarende kampe som Mikel-drengen.

Folk som Makelele, Keane, Gattuso, Mascherano, Busq og for den sags skyld Essien er / var nu heller ikke just målmaskiner. Og det virker jo under alle omstændigheder som et pudsigt kriterie for en def midt, hvis opgave det er at ødelægge modstanderens opspil, at han også skal være synderligt målfarlig. Var det ikke en stor del af grunden til, at Real købte Beckham og solgte Makelele? Hvordan gik det efterfølgende?
Annonce