@Andib
”Han er normalt suveræn til at læse modstanderne med alt hvad det indebærer, men han har aldrig stået for det sprudlende fodboldspil og kommer heller ikke til at gøre det.”
Nej nej, ser du, Mourinho har bare ikke haft muligheden for at vise, at han kan spille underholdende fodbold. Selvfølgelig kan Mourinho spille underholdende fodbold, det er jo ikke for sjov han er verdens bedste manager.
@BS
”Fra tid til anden var der tre spillere på ham.”
Som aagaard2 skriver, så var Hazard en af dem, som virkelig ødelagde mange ting for os i går. Det var ofte ham selv, der valgte at lege legen, snyd tre fire mand i en telefonboks, men i går gik det mere Evertons vej end Hazards. Hazard var virkelig dårlig i går, og sænkede spillet alt for ofte.
@Eroh
”Havde sammen med Ramires godt styr på midtbanen, og Mikel var igår god i sine indgreb. Han måtte meget gerne danne makkerpar med Ginkel eller KdB istedet for Lampard eller Ramires.”
Enig.
”En okay kamp, men ikke mange opløftende ting at tage med fra hans offensive spil igår.”
Jeg mener faktisk ikke det er Ramires´ skyld, at han ikke er mere med i det offensive. Siden Mourinhos overtagelse, har Ramires været mere defensiv, hvilket jeg synes det er fint nok, da jeg ikke mener han er god nok i det offensive. Ramires havde en ok kamp, og det er positivt, at han ikke havde nogen af sine velkendte taklinger i denne kamp. Ellers er jeg meget enig med din vurdering af spillerne.
Udover de brændte chancer, så er der altså nogle andre ting som gør at vi ikke vinder kampen. 1, er, at vi ikke på noget tidspunkt i kampen prøver at spille os til chancer gennem småspil og temposkift, som er vores offensive spillere styrke. 2, vi spiller ALT for direkte og alt for mange lange bolde, som ødelægger momentum i spillet. Igår var Luiz virkelig slem til det, og under RDM var det også slemt, mens Rafa fik nogenlunde styr på hans alt for store lyst til at sætte angriberne op. Igår lavede Luiz 12 lange bolde, hvor syv af ramte en medspiller, tilsammenligning lavede Mikel seks og fem af dem ramte en medspiller, og ja selv Cech havde mere held med sine lange bolde, hvor 9/5 ramte en medspiller. Luiz var sammen med Cole og Hazard en af grundene til vi mistede bolden for meget.
Spillere som har det svært og får det svært med Mourinhos måde at spille på er: Luiz, Mata, Hazard, Azpi og delvis Mikel. Luiz har ikke tålmodigheden til at spille under Mourinhos stramme koncept. Mata arbejder ikke nok uden bold og er ikke direkte nok. Hazard passer fint til det direkte spil, men arbejder ligesom Mata alt for lidt. Selvom Cole spillede ringe i går, så skal det lige nævnes, at det er meget lidt hjælp han får fra sin makker foran. Azpi er ikke god nok defensivt til Mourinho. Mikel vil passer fint til Mourinho, hvis vi gik over til 4-3-3, til 4-2-3-1-mourinho er han ikke direkte nok. Spillere, som passer bedre til Mourinhos spillestil er: Ivanovic, JT, Cole, Lampard, Ramires og Schürrle. Ivanovic må være Mourinhos untouchable i denne her periode, for han er alt, hvad Mourinho vil have i en forsvarsspiller. Defensivt er han en af ligaens bedste backer, i luftrummet er han også en af de bedste, ok fart og god fysik. JT er JT, bare en dårligere version nu end i den første periode. Og det samme gælder for Lampard. Ramires og Schürrle er gode for Mourinho, da de arbejder stenhårdt og har fart.
Nederlaget er ikke det, der skuffer mig mest, men mere det, at vi i første halvleg næsten kun satser på omstilling, og sjældent prøver at holde bolden i egne rækker, og dermed skabe spillet. De første fem kampe har budt på det man kan forvente fra Mourinho, og intet andet. Nederlaget er ikke så slem, da Everton er gode hjemme og har fået en af ligaens mest undervurderede managere, en manager vi burde have hentet allerede før Indianeren. Men som sædvanlig, går vi efter højprofilerede navne til managerpladsen, end at hente en manager, som rent faktisk passer til truppen.