Ikke at jeg vil blandes voldsomt ind i jeres doping-diskussion, men jer der afskriver dopingbrug i fodbold, bliver nok nødt til at revurdere.
Blod-spinning er eftersigende normal praksis hos mange fodboldklubber, og selvom det er lovligt, er det måske den bedste måde at få ulovlige stoffer i kroppen, så de er mere eller mindre umulige at opdage. Derfor har WADA også gjort, og gør, alt hvad de kan for at få det gjort forbudt igen.
Eufemiano Fuentes fortalte inden sin retsag, at flere af hans klienter var fodboldspillere, og er også citeret for at have sagt, at "... hvis jeg afslører alle mine klienters navne, skulle man formentligt fratage Spanien VM-titlen i 2010".
Jesus Manzano, der er kronvidnet i sagen, har ved flere lejligheder, under ed, fortalt at han så "prominente fodboldspillere", når han besøgte Fuentes´ klinikker. Nøjagtigt som Fuentes, blev han beordret af dommer Santamaria til ikke at nævne nogle ved navn.
De sportsjournalister, især cykelsportsjournalister, der har fulgt Operacion Puerto tæt, er ret enige om, at man i Spanien har holdt hånden over især Barcelona og Real Madrid, også selvom avisen Le Monde for et par år siden blev idømt en bøde for at have rettet "falsk anklage" mod førstnævnte.
Inaki Badiola, der har været præsident i Real Sociedad, har fortalt AS at man i hans periode, 2001 - 2008, benyttede sig af præstationsfremmende stoffer.
Bernd Schuster har for få måneder siden sagt at han synes dopingbrug er ok, og at det burde være lovligt, når det handler om at komme sig over skader. Han tænker temmelig sikkert primært på blod-spinning her. Han fik vist også sagt, at spillerne i deres toilettasker nu om dage har så mange piller, at man skulle tro det var løgn.
Hvis man ikke kan få øje på hvorfor fodboldspillere fysiologisk skulle have gavn af at dope sig, så har man behov for at kigge igen. Og hvis man tror at fodboldspillere på topniveau(eller bare atleter på topniveau)ikke doper sig, så er man for naiv.
Nu blev det et langt og måske endda moraliserende indlæg, selvom det egentligt ikke var idéen med det. Jeg synes bare det er vigtigt at understrege, at fodbold temmelig sikkert er en ligeså beskidt sport som så mange andre sportsgrene. Den tester bare ikke ligeså meget som andre udvalgte, og er ikke ligeså langt med givne metoder.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.