Snak

Mere indhold efter annoncen
En træner som van Gaal ville gøre underværker i en klub som Chelsea med alle de unge lovende talenter.

Ungdomsarbejdet, læs at spotte en ung spiller enten i periferien eller uden for første holdet, køre denne ind på holdet og satse på den unge spiller, er én af van Gaals helt helt store styrker. At spillere som Müller, Badstuber og Alaba er dér, hvor de er i dag, vil jeg i høj grad tilskrive Louis van Gaal og hans dygtige stab.

Hans helt store svaghed derimod er, at han er MEGET stædig og vil have det på SIN måde. Han vil helst have at ledelsen ikke blander sig i trupsammensætning (han kan være lidt for optimistisk med de unge, som fx Thomas Kraft og til dels Contento). Den indstilling fungerede ikke i Bayern, og vil nok hellere ikke holde i Chelsea.


Og så fumler han sig frem i en del tid, inden han finder den optimale start 11´er. I Bayern nåede han i starten at afprøve 8 forskellige konstellationer på den centrale midt, indtil han fandt opskriften. Man skal give van Gaal tid og ro og have tålmodighed med ham - en faktor mere, der taler imod Chelsea.

Kunne man give van Gaal en anden rolle end træner, hvor han kunne have at gøre med ungdoms- og talentarbejdet samt akademiet og være i tæt forbindelse med førsteholdstræneren, så ville det være FANTASTISK.
Mad man Capello, Löw, Ancelotti, V. Gaal eller Gyyyyyyys (Hiddink) ville være en god træner at få ind.

Hiddink ville være min drøm, eller Capello eller Ancelotti. De ville få lige så lang tid som de ville have af mig.

Trupmæssigt kan vi passende sælge Ba, Nøddesælgeren, Torres, Ramirez, Willian (til spurs?). Derudover er det vel ikke utænkeligt at Brynje og Bertrand tager på lån et sted hvor de faktisk har mulighed for spilletid, i det mindste indtil sommer.

For at erstatte de tre tosser på toppen, så hent Shane Long, og brug Shirley som reserve imens, hent Adam Johnson til kanten (eller en fræk lille spansk spiller - masser af dem i Spanien).

Vi burde også sætte Cech til salg, om ikke andet så bare for at skræmme ham lidt så han tager sig sammen og spiller ordenligt igen. Hold da helt kæft han har været ringe de sidste 2-3 kampe. Evt spil Swartzzzzer, og giv Cech´s hat til Swartzzzzzer, bare så Cech vågner op og bliver sur.

Jeg synes egentlig vi er godt besat i forsvaret, men det virker ikke for tiden. Det burde fungere.

Cech (whoever else, these days...)
All Bran, Cahill/Luiz, Terry, Cole
Oscar, Mikel
Hazard, Mata, Shirley
Long

Jeg ville være glad.

Når Lukaku så kommer tilbage, så er det mægtigt.

Vi kunne jo snildt købe 20 angribere som ville være glade for at få spillet en bold i fødderne af HAZMASHI (?), og som ville kunne score af og til.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Og Hackney, opfør dig ordentligt, snothvalp.

(Vi skal også være lidt sure på hinanden herinde).
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Og Hackney, opfør dig ordentligt, snothvalp


Hvorfor lige mig?

Læg nu den negative energi på hylden, tag en dyb indånding, tæl til ti, pust derefter ud og slap helt af.

Eller bare grov dig en pik!

The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
<3
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Du sød.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Selvom jeg aldrig har været en store tiki-taka, eller Pep tilbeder, så kunne det da egentlig have været meget spændende, at se hvad han ville have gjort med vores hold.

Vi havde formentlig haft en bedre central midtbane, hvis han havde overtaget. Og det havde ikke gjort mig noget.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Foretrækker du Josep Guardiola i Sala frem for José Mário dos Santos Félix Mourinho også kaldet verdens bedste manager? Vinterdepressionen er vidst tidligt ude.

Dagens opstilling, back to basics:

Cech
Ivanovic-Cahill-JT-Cole
Lampard-Ramires
Schürrle-Oscar-Hazard
Eto´o

Glæder mig til en god omgang ekstatisk Drillobold direkte bold.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Måske ikke en så tiki-taka ekstrem en som ham, men det havde da alligvel være lidt sjovt, ar se hvordan vores hold havde set ud.

Jeg tænker i høj grad på midtbanen, hvor man måske kunne have sluppet for at se Ramíres og Lampard lege henholdsvis boldmongol og 9´er.

Jeg tror, du får ret i din opstilling. Dog tror jeg, Luiz starter, da han endelig er blevet fit igen.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Ja, det kunne det, hvis vi tager Peps hyppigst brugte opstilling på den centrale midtbane i Barca, så var det:

Sergio
Xavi-Iniesta

Og her kunne det været interessant at se en lignende med vores hold:

Mikel
Oscar-Mata

Mikel og Sergio minder på mange måder om hinanden i det defensive, og i pasningsspillet, mens Oscar ikke har den samme vision som Xavi, men til gengæld arbejder mere defensivt. Mens Mata mere eller mindre er en mørkere og yngre version af Iniesta.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Annonce