Nu har det jo været tendens fra din side i længere tid, at du enten reagerer som mod Halil eller puster dig op her i tråden.
Her i tråden har jeg taget de diskusioner, der nu engang har været. Mit temperament har set bedre tider, men taget i betragtning at vores spil er rimeligt ustabilt, at vores offensiv stort set afhænger af én eneste spiller, og at vi erstattede en sympatisk og meget dygtig Mata med en indtil videre hverken sympatisk eller specielt velspillende Salah, så synes jeg egentlig ikke, at jeg har været så slem igen.
Men bevares, du kan godt have ret i, at jeg har taget nogle konfrontationer, hvor jeg førhen ville have fokuseret mere på det manglende argument og så ignoreret alt det ligegyldige pis.
At jeg forventer at Nick har været her længe nok, til at vide at det er vanskelig at blive taget seriøst, plukker man ting ud af kontekst og kommer med små løgnagtigheder, som man ikke kan underbygge, er næppe det samme.
Den forventning er vist noget pladder. Nick er som Nick er, og han har ikke ændret sig meget siden sidste gang, jeg havde fornøjelsen af at diskutere med ham. Og det burde selvfølgelig også påvirke de forventninger man har til udfaldet, når man diskutere noget som helst med ham.
Hvad angår den sammenligning som jeg jokede med, så er Nicks vrøvl i denne tråd jo nogenlunde sammenligneligt med lilje-fuckerens umotiverede "bluescum"-udbrud i Liverpool-tråden, og mit rimeligt afdæmpede "du er sej" er vel næppe et hårdere "angreb", end når du putter Nick i et Se & Hør segment. Med andre ord, lighederne er der. Med det sagt, så var min kommentar dog stadigvæk kun en høflig lille spydighed, der måske og måske ikke kunne få dig til at overveje, hvor komplet ligegyldigt Nicks vås egentlig er.
Som det er standard for Nick med halen mellem benene, er reaktionen at støve rundt på forum og lede efter ådsler. Det er sådan han er. Don´t be that guy.
Først en indrømmelse. Ja, det er infantilt fra min side, men ovenstående er egentlig en fremragende illustration af, hvad det er, jeg godt kan lide ved dine indlæg. Når du leverer en sviner, så putter du en fandens masse kulør i dem. Det er ikke altid lige intelligent, og til tider nosser du lidt for meget rundt uden at komme til sagen, men i det mindste er det ofte herligt underholdende læsning.
Med det sagt, så er jeg dog en smule fornærmet over, at jeg nu skal sættes i bås med Nick. Hvornår har jeg sidst været tilfældigt inde i Arse-tråden og skabe mig? Hvornår har jeg hoppet ind i Barca-tråden og fyret tåbelige påstande af? Helt ærligt, Bosse. Der er venskabelige svinere og så er der decideret uflinke påstande, som man ikke ytrer inden for armslængde af modtageren.