Redigeretons 19. feb 2014
@ Spudnakke
Nej, overskudssnakken kommer fra din fantasi, uden at have noget som helst med resten af tråden at gøre. At du så åbenbart ikke evner at fatte det, er jo så bare en endnu en trist episode i en lang række af triste episoder.
Jeg valgte i øvrigt at være flink og uddybe noget så gevaldigt, men helt som forventet, så kom der ikke andet ud af det, end at du endnu en gang understregede, at det simpelthen ikke er besværet værd at opfatte dig som andet end en Nationen-sinke.
Og nej, jeg har ikke overset, at elendige fæhoveder spiller smarte ved fuldstændigt umotiveret at lukke lort ud. Jeg forstår bare ikke, hvad pokker formålet er, og jeg er heller ikke sikker på, at de mindre høflige begreber, vi somme tider bruger, er helt uden en nedre grænse. Med andre ord, det er okay at drille, men konsekvent hån og fjendtlighed er ikke. Det er okay at være ærlig og hård, men direkte menneskefjendske fornærmelser er over stregen.
Jeg har selvfølgelig bemærket, at det efterhånden er blevet noget nær normalt at goons og Spuds-tosser kalder hinandens klubber for "scum", selvom det virker lidt påtaget og ynkeligt på en dansk forum, men som jeg allerede har sagt (og som du ganske tomhjernet ignorerede), så er der ganske enkelt ikke nogen historisk rivalisering mellem Chelsea og Spuds, så at vi pludselig skulle være "bluescum" virker jo ganske enkelt retarderet. Så er vi ovre i fjendtlighed for fjendtlighedens skyld, og hvad er ideen med det?
For mit vedkommende er livet i øvrigt ikke langt nok til, at jeg gider bruge mere energi på "Spuds", end hvad det kræver at erstatte "r" med "d". I praksis betyder det, at jeg flytter min langemand ca en centimeter, og den energi kan jeg trods alt lige akkurat overkomme at ofre. Men jeg kan forstå, at du har det noget mere hårdt med Chelsea. Det er jo egentlig synd for dig, og hvis du ikke var en ligegyldig Nationen-sinke, så ville jeg måske ligefrem have ondt af dig.
Edit: Anyways, det her begynder at blive ret trivielt. Du skriver dumt nonsens, jeg svarer, du skriver mere dumt nonsens, jeg svarer endnu engang. Det begynder at fylde lidt for meget i tråden. For mit vedkommende så slutter det her. Vrøvl videre eller luk røven, jeg er egentlig bedøvende ligeglad.