Snak

Mere indhold efter annoncen
Vil faktisk også hellere spille med Deco frem for nogen af de andre på den offensive midtbane af dem som er blevet brugt. Mange Chelseafans har i mine øjne mindre tillid og tro på Deco, da hans konkurrent til netop den plads er Joe Cole som altid har været en af yndlingene. Derfor skal der heller ikke så meget til før han får kritik fremfor eksempelvis Cole. Dog skal det efterhånden siges at inde på chelsea-chatten på vores hjemmeside efterlyses salg af dem begge samt Ballack og Kalou (sidst nævnte vel ingen overraskelse)

Mht til Ivanovic synes jeg mange af hans præstationer har været okay, men ikke decideret prangende som flere af jer synes. Han er i mine øjne ikke nogen god offensiv spiller, da alt for mange af hans indlæg er for ringe. Han er en dygtig forsvarersspiller, men ikke en dygtig boldspiller som vel kræves i moderne fodbold af en wing-back. Ser Alex som første afløser for Carvalho, men det bliver ikke i denne sæson. Carvalho har været en af vores bedste og mest stabile i år. Kan godt være han ikke var overbevisende sidst, men der er ingen folk der nævner John Terrys seneste præstationer og forlanger at han skal skiftes ud?

Jeg husker tydeligt United, Liverpool og Arsenal kampene hvor Carvalho simpelhen var outstanding, så en enkelt middelmådig kamp er sgu iorden når man tænker på hvordan resten af vores såkaldte stjerner har leveret i år(Lampard, Ballack, Deco, Joe Cole etc)

come on Chelsea
Carvalho er rigtigt nok virkelig god mod de store hold, men han har ikke været ligeså god i mindre kampe i år. Samme man ser hos Ballack, Ballack har bare ikke været lige så god :)

Mht. Kritik af Cole, så har han da fået masser kritik i år, selvom den først er kommer her på det sidste, da folk, forståeligt nok, ikke kunne kritisere ham så meget medens han var skadet/lige efter.
Deco bliver kritiseret mere, eller ligeså meget, fordi han jo var pinligt dårlig sidste år... Det er der vel ikke så meget at sige til.
Vi bliver vist ikke enige omkring Ivanovic, hvis du kun synes han har spillet OK i år. (desuden giver det ingen mening at snakke om wingback, når det der er blevet nævnt i tråden omhandler Bran som centerforsvar. Men du har ret, han er ikke god nok i det offensive til at tage pladsen som WINGBACK i Carlos system).

Kritik af JT har naturligvis sin ret de sidste par kampe in mente, men at snakke om at sætte ham af holdet skal gemmes væk. Holdet sejler rundt uden ham.

ps. hold kæft jeg savner Makelele... Nogen der ved hvordan det går ham i det franske?
"" Carvalho har været en af vores bedste og mest stabile i år. Kan godt være han ikke var overbevisende sidst, men der er ingen folk der nævner John Terrys seneste præstationer og forlanger at han skal skiftes ud? ""

Er lige nød til at kommentere på dette udsagn, for det er simpelthen så skrupforkert, som noget kan være. Jeg er normalt tilhænger af, at man kan have forskellige meninger, det accepterer jeg selvfølgelig, men her er det så meget skudt ved siden af, at jeg må konstatere, at det er en forkert mening du har.

På trods af at statistik ikke altid er anvendeligt, vil jeg alligevel benytte det her. På Skysports kan man se gns. karaktere for spillernes præstationer i år. En gennemsnitlig beregning af de karakterer, som journalister har givet efter hver kamp. Dvs. det ikke er helt skudt ved siden af. Her er Carvalho, ikke bare forsvarets dårligste, men hele holdets dårligste spiller, hvis man ser bort fra Deco.

Deruover kan man inde på actim se en top-100 og sæsonenens bedste PL- spillere. En statistik der fokuserer på ALT, såsom pasninger, taklinger, vundne hovedstødsdueller osv osv osv. Her er Carvalho ikke engang i top 100! Modsat iøvrigt Terry og Ashley Cole f.eks.

Nu vil du formentlig sige at man ikke kan bruge det statitik til noget, men jeg synes bevismaterialet er så tydeligt at man skal være usædvanligt stædig for at påstå det modsatte.
Du kan da ikke være seriøs omkring rating af spillere i forhold til diverse engelske sites. Kan fortælle dig at spillere som Terry og Lampard generelt ligger en til to karakterer for højt konsekvent grundet de er englændere. Det samme er gældende for de andre hold. Lampard er flere gange i år af the sun blevet kåret som vores bedste spiller og det siger vel alt.

Har langt mere respekt for den afstemning som foregår på vores hjemmeside hvor det er vores fans som giver karakterene.

Jeg har set samtlige af vores kampe i PL i år og nogle af dem flere gange og må tilstå, at der er ingen forsvarsspiller som har flere bolderobringer end Carvalho som samtidig kan sætte en kontra igang fordi har er så dygtig til at læse spillet, samtidig med han er god med bolden fremad banen hvor han i sit elegante rush næsten hvergang sætter en mand i scene. Kan du nævne mig andre forsvarsspillere udover Ashley Cole som har formådet dette i år?

come on Chelsea
""Du kan da ikke være seriøs omkring rating af spillere i forhold til diverse engelske sites. Kan fortælle dig at spillere som Terry og Lampard generelt ligger en til to karakterer for højt konsekvent grundet de er englændere""

Du påstår simpelthen at det fordi det er et engelsk site at Carvalho er den dårligste? Så siger vi intet om at Ivanovic og Bosingwa har langt højere gennemsnits karakter. Derudover, er det da besynderligt, at spillere som Anelka, Drogba og Essien rent faktisk er over Lampard og Terry....
Prøv venligst igen, gerne med mere kvalitet.

""Jeg har set samtlige af vores kampe i PL i år og nogle af dem flere gange og må tilstå, at der er ingen forsvarsspiller som har flere bolderobringer end Carvalho som samtidig kan sætte en kontra igang fordi har er så dygtig til at læse spillet, samtidig med han er god med bolden fremad banen hvor han i sit elegante rush næsten hvergang sætter en mand i scene. Kan du nævne mig andre forsvarsspillere udover Ashley Cole som har formådet dette i år?""

Nu har jeg aldrig påstået at Carvalho ikke er fantastisk til lige netop dette, så ser ikke pointen at jeg skal gøre det. Tilgengæld medfører dette ofte oversatsede taklinger, som medfører farlige kontrachancer til modstanderne, samt utallige dumme frispark lige foran feltet. Han er i mine øjne også nød til at have den force med at kunne bryde spillet, for i forhold til vores andre forsvarsspillere er han underlegen både fysisk og i luften.

Nu skal det ikke lyde som om, at jeg ikke kan lide Carvalho. Det kan jeg rent faktisk, men jeg trækker grænsen når han bliver kaldt en af sæsonens bedste og stabile spillere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi kan sagtens blive enige om at han indimellem laver nogle satsede tacklinger, men igen de episoder du nævner med frispark ude foran feltet er vel blandt andet kampen mod City hvor der jo ikke er skyggen af frispark.
Kendelser som denne går ofte imod ham, da han har et rygte for at spille til grænsen og nogel gange lidt over.

Mener stadigvæk at han har været en af vores mest stabile gennem sæsonen og specielt i de store kampe er han helt unik til at lukke ned for diverse klassespillere og der ser jeg ikke nogen bedre forsvarer i vores trup til netop det job ærlig talt.

Mht til at flere spillere har højere ratings end Lampard og Terry, så er det ikke så svært at give både Anelka og Drogba højere karaterer, da de har været vores 2 bedste i sæsonen, Essien giver vist også lidt sig selv. Fatter ikke dem som mener at Ivanovic burde spille ved siden af Terry pt, synes at Alex har første ret til at overtage efter Carvalho når tiden er inde. Alex har trodsalt leveret en del flere præstationer både i PL men ikke mindst internationalt som taler for at han er det naturlige valg til pladsen.
come on Chelsea
"" Mener stadigvæk at han har været en af vores mest stabile gennem sæsonen og specielt i de store kampe er han helt unik til at lukke ned for diverse klassespillere og der ser jeg ikke nogen bedre forsvarer i vores trup til netop det job ærlig talt.""

Ja, men så er der vist ikke mere at diskutere. At jeg mener noget andet, skysports eksperter mener noget samt Actims fodboldanalytikere mener noget andet, må så tale for sig selv.


""Mht til at flere spillere har højere ratings end Lampard og Terry, så er det ikke så svært at give både Anelka og Drogba højere karaterer, da de har været vores 2 bedste i sæsonen, Essien giver vist også lidt sig selv.""

Det var dig der sagde at de konsekvent lå 1-2 karaktere højere end de skulle, hvis dette var tilfældet ville de være blandt de dårligste i ligaen (i følge ratings)
Iøvrigt underlader du, at kommentere at Carvalho rent faktisk er den 2. dårligste på listen, så er det vel ligegyldigt om de engelske spillere så ligger højere, når alle de udenlandske også er bedre end ham.

Ja, jeg vil også mene at Alex bør være den direkte afløser for Ricky i længden. De besidder de samme kvaliteter fremad banen, men Alex mangler dog lidt Rickys aggressivitet, som han dog opvejer med en stor fysisk tilstedeværelse.

Læste i øvrigt på Skysports at Real skulle være interesseret i Ivanovic som gardering for Pepe. Men det kommer nok næppe til at ske.
-
Angående de engelske mediers ratings af engelske spillere er jeg dog enig med forza zola, synes godt nok at de engelske/britiske spillere skal lave mange fejl før de virkelig får en dårlig karakter... Men det er vel typisk at man sætter sine landsmænd lidt højere... bare se på de danske mediers kåring af J. Poulsen som årets sas liga-spiller(mon han havde blevet det hvis han ikke havde scoret mod Sverige?) eller Giggs kåring sidste år.

Eller bare se på deres forventninger til hver eneste slutrunde, selvom de kun har vundet en slutrunde, som de vandt på et mål som ikke var der. Englænderne har virkelig høje forventninger om dem selv.

Joe Cole har heller ikke fået den kritik han burde og Deco har klart været den bedste offensive spiller af de kampe jeg har set(har set alle kampe på nær Liga-cuppen).

Carvalho vil jeg til enhver tid foretrække som Terrys makker og især i de store kampe(som forza zola også skriver). Og lad os nu bare være ærlig Carvalho har slet ikke været så dårlig som de engelske medier skriver, han hører stadig til de bedste centerforsvarer i PL.

Ivanovic synes jeg er foran Alex set ud fra denne sæson, men hvis Alex kommer tilbage til hans form fra sidste sæson burde han være foran Ivanovic.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
""Angående de engelske mediers ratings af engelske spillere er jeg dog enig med forza zola, synes godt nok at de engelske/britiske spillere skal lave mange fejl før de virkelig får en dårlig karakter""

Ret irrelevant netop i denne diskussion, da det ikke kun er de engelske spillere der er foran ham, det er alle de andre udlændinge også.

"" Carvalho har slet ikke været så dårlig som de engelske medier skriver, han hører stadig til de bedste centerforsvarer i PL.""

Det meget muligt. Dog er det et faktum, at det ikke kun er nogle tilfældige eksperters der har den mening. Også Actim, der udelukkende ser på det statitiske grundlag i en fodboldkamp, mener han ikke har været på niveau med vores andre spillere.

Jeg rangerer også stadig Carvalho blandt PL´s, endda verdens bedste centerforsvarere, men det er absolut ikke på grundlag af det sidste halve år, som mildt sagt har været mangelfuldt. Om Carvalho skal være fast starter ved siden af Terry, synes jeg afhænger af modstanderen. Hvis det er små hvirvelvinde, som f.eks Arsenals spillere, vil jeg til enhver tid foretrække Carvalho. Er det derimod store fysisk stærke kæmper, vil jeg foretrække Alex.
Annonce