Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvem dælen ville ikke have det svært mod så defensivt orienteret et Chelsea-hold med en Terry som BS siger, et sublim i sådanne situationer, hvor han ikke skal ud og løbe med angriberen?

Suárez scorer jo heller ikke rigtig mod de store i England, men derfor er jeg ikke træt af at have ham på holdet som fodboldspiller.

Costa scorede i øvrigt sejrsmålet da Atl Madrid vandt 1-0 på Bernabue
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Både Terry og Cech i de næste afgørende kampe. Man må da håbe, at Hazard bliver klar. Som tingene ser ud lige nu, så bør man ikke satse særlig meget på kampen mod Liverpool, det står åbenbart skrevet i stjernerne, at de skal være mestre denne sæson. Kampen i næste uge mod At. Madrid må have topprioritet.
Godformiddag Chelsea-tråd!

Havde helt glemt hvordan tråedene blev fyldt af Chelsea-hatere når der bliver spillet champions league :D Godt at man ikke færdes i Real-Barca tråde normalt, niveauet er godt nok lavt.

Til kampen:
Jeg synes det var en fantastisk indsats og et godt resultat. Det er skide ærgeligt med Cech, Schwarzer er noget usikker på trods af at han holdte buret rent igår.

Jeg håber lidt at Chelsea blæser ud som lyn og torden i returopgøret, som de uforventet gjorde mod City. De fleste forventer endnu et resultatbaseret opgør, så det kunne være godt at tage Atletico med bukserne nede.

Aalborg BK - The Double 2014! Chelsea FC
@CFC#17

godmorgen ...
enig, spændende kamp og Schwarzer holdt buret rent - jeg sidder på nåle hver gang der kommer en bold ind i feltet med ham i kassen.

returkampen må være det eneste rigtige at fokusere på nu, mesterskabet er væk og vi skal i den forbandede finale .. hvor alt kan ske.

Når det er sagt skuffede ATM mig en del igår, jeg havde forventet et meget større tryk fra deres side - måske kan man tolke det som vores fortjeneste, svært at sige men skuffende var de.

der ærgrer mig lidt at vi ikke engang i dette forum kan få lov at snakke bold i fred uden at skulle stå på mål for tonsvis af mærkværdige indlæg - men sådan er der jo så meget åbenbart

spændende bliver onsdagens kamp i næste uge, hvor alt vel kan ske ?
weekendens kamp mod Liverpool skal bare overståes og så videre, det handler kun om ikke at få flere skader nu.
1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
Hvordan kan vi stille op i returen? Først tænkte jeg, at Mourinho naturligvis ville trække Luiz ned i centerforsvaret, men pga. de store mangler på midtbanen så kan det være det bliver Ivano - lad os håbe på det! Så kunne det blive noget ala:

Schwarzer
Azpi - Cahill - Ivan - Cole
Luiz - Rami
Hazard - Oscar - Willian
Torres/Etoo/Schurrle

Den ser godt nok tyndt besat ud den centrale midt, for det er vel ikke en kamp at forsøge sig med Oscar på den position.

Og spændende er det, at Mourinho næsten bliver tvunget til at stille i en offensiv formation grundet skader og karantæner. Det kan blive dyrt, men jeg krydser fingre.

Liverpool kampen tør jeg slet ikke tænke på og ej heller gider jeg.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@aagaard

Liverpool kampen tør jeg slet ikke tænke på og ej heller gider jeg.

enig, det tog har forladt perronen - så giv nogle af de helt unge spillere chancen og lad den kamp sejle sin egen sø, de unge kan nok godt drille LFC alligevel ... kampen skal selvfølgelig ses

Ivanovich skal i centerforsvaret, no doubt - det holder ganske enkelt ikke med Luiz på den position.

1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
Er Matic spærret i kampen mod Liverpool?
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
nej Schmitte :)
de roder rundt i kampene
1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
Ok. Kunne bare se, at de snakkede om det i Liverpool-tråden, mens der så godt nok også var noget der var gået min næse forbi
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Bliver ret nervøs, når jeg ser Diego Costa, som vi angiveligt vil give 400 mio for, spille en kamp som denne. Han var rimelig overmatchet i luftrummet af både Luiz, Cahill, Terry og Mikel. Han har helt klart flere facetter i sit spil, men rystende hvor lidt han kunne matche dem fysisk. Resten af PL har jo CBs på fysisk niveau med vores.


Jeg må indrømme jeg osse var lidt skuffet over Costa igår, og dette er ikke alene på baggrund af hvad han ikke kunne skabe.
Jeg dømmer ham derimod på hans attitude og være måde, synes flere gange han ligner en spiller der er på grænsen til en hjerneblødning.

Costa og Ramires på samme hold, så det næsten garanteret røde kort, og vi har nok i Ramires.
Hvem alternativet skulle være istedet for Costa til sommer, tjaa.. Hellere bruge 100-150m ekstra også køb en Cavani.

Vigtigt resultat igår og flot kæmpet af drengene i et intenst opgør på udebane.

Dommeren skal os have ros, hold kæft en god dommer der var der igår.
Han havde ved flere lejligheder til at give gule kort, men holdte dem i lommen og prøvede ligge en hård linie uden at bruge for mange kort, da vi tidligere har set at gule/røde kort i semi finalen kan ødelægge en kommende finalen. Super godt dømt af dommeren igår.

Mht. retur opgøret, så har jeg set nogle Chelsea fans allerede været ude og sige vi kommer til at spille offensivt på broen, og det er jeg nu ikke ret sikker på.
Jeg kan sagtens forstille mig vi gå ud med en denfensiv tilgang, og vil lade Atm. spille det samme spil som iaften, så vi rigtig kan gøre ondt på kontras.

Forslag til starting elleven

Schwarzer
Azpili Cahil Ivanovic Cole
Luiz Ramires Mikel
Hazard Schürrle(enten Schürrle eller Willan)
BA eller Eto.

Og dette for mig ligner et stærkt defensivt hold, så kan skyde hårdt i kontra phaserne.
Det vi manglede igår, det var en som kunne holde på bolden på deres bane halvden, og dette bliver løst med en Hazard eller en BA/Eto og det vil skabe mere pres på et Atm mandskab.

1-0 eller 0-0 og bliver afgjort på straffespark.


ps. Hold kæft han stod en super kamp Schwarzer, og han var _HELT_ ude ved stolpen hvergang og følge bolden hele vejen forbi mål.
Hvis han står som han gjorde igår resten af seasonen, så er jeg helt tryg.
Han er en dygtig målmand med super meget erfaring.
1995 Juventus - Scudetto x 28 - CL x 2 2001 Chelsea - PL x 4 - CL x 1 R9 Chelsea J. Mourinho Drogba - Essien - Terry - Lampard - Cole - Cech - Hazard
Annonce