Snak

Mere indhold efter annoncen
Og igen er du helt væk, da jeg skrev cunt til en spiller som Costa, hvis det rammer dig på det personlige plan, så får du godt nok mange problemer herinde.


Hvilket minder mig om, at jeg lige vil give dig ret.

Han er jo et decideret møgsvin på banen. Cunt faktoren er satme høj ved ham. Har rigtig fået set kampe med ham i slutningen af sæsonen og albuer, skaller, stemplinger osv er åbenbart en stor del af hvad gør på banen..
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Jeg undlod at svare på det åbenlyse og hvis jeg gik ind i LFC tråden under en kamp og skrev "der var da vist straffe" på et klokkeklart straffespark som ikke blev dømt - så kan du jo spørge dig selv om hvordan reaktionerne ville blive.
Det var trods alt ikke det jeg skrev. Jeg spurgte om Terry kunne blive straffet (have fået rødt kort), for jeg troede vi var enige i allesammen at der var straffespark. Jeg synes ikke jeg kom provokerende ind i tråden og spørgsmålet blev da også stillet lidt forsigtigt synes jeg. Nu har jeg heller ikke en historie med at lægge mig ud med alt og alle, og derfor kan det trods alt også være at det er tåleligt at jeg gør det, fremfor når så mange andre gør det.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
maarkap

Præcis, han er en modbydelig satan.

Han vil dog sikkert passe fint, hvis man tænker på det er Mourinho som er træner( no offence).

Det havde dog bare været meget bedre at give Predator aka Lukaku chancen, hvis han ikke får den nu efter 2 gode sæsoner får han den jo aldrig. Og han minder jo ganske meget om Drogba i spillestil..
Wise Men Say...
"Men navnet på jeres klubtråd taler altså ikke til jeres fordel. Hvad skal jeg sige: Let it slip ;-)"

Med et CL-exit friskt i erindringen kan CFC-fans vel ikke lade være med at tænke på Terry i CL-finalen i 2008, når de læser trådoverskriften?

Eller hvad? http://www.dailymotion.c…-2008_sport
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
at der så samtidig kommer en bruger ind som CFC fan og begynder at smide omkring sig med hentydninger til min stavning etc. ... ja så er det sgu svært at bevare roen, men det er nok bare mig :)


Jeg antager at du hentyder til min kommentar angående din konsekvente brug af Luis i stedet for Luiz.

Jeg skal gerne erkende at jeg der gik efter manden, hvilket jeg selvfølgelig burde holde mig for god til. Desværre lod jeg min irritation over din opførsel påvirke mig. Jeg må også erkende at jeg fandt det påfaldende, at du "pludselig" er dukke op som gammel Chelsea fan så snart klubben igen har Mou ved roret, og var tæt på mesterskabet. (Hvilket ganske givet er et tilfælde, det hjalp bare ikke på min opfattelse af din ageren herinde).

Igen vil jeg gerne påtale at du virkelig nyder at overdramatisere.
begynder at smide omkring sig med hentydninger til min stavning etc


Så jeg har ovenover forklaret det ene tilfælde hvor jeg gik efter din stavning, det vil jeg ikke kalde at "smide omkring mig hentydninger til din stavning. Det var ikke en hentydning, men en direkte kommentar. Det skete 1 gang, dermed forstår jeg ikke din brug af flertal.

At du så samtidig bruge det ene tilfælde til at forklare det lave niveau er jo himmelråbende idiotisk. Jeg påtalte netop at du hverken svarede andib eller Goi ordentligt, og generelt havde en opførsel jeg ikke ville forvente af en person der er over folkeskolealderen.

Det skal dog siges, at min kritik ikke kun var rettet mod dig. Knockout bidrager heller ikke ligefrem positivt.

Hvad reagerede jeg så på?

Her er et par tilfældigt udvalgte citater:


det var nu et reelt tillykke, jeg var overbevist om at City ville snuble igår.
hvorfor så pigesur ?


Man kan vel også vende den om? Jeg kunne jo sige, at der er ingen grund til at rende rundt som en paranoid skrigeskinke som dig og tro at himlen falder ned?

Slap nu af, træk vejret igennem en pose så du stopper med at hyperventilere og lad os se næste sæson an.


@Goix

Godt vi har dig til at holde styr på alle hold mht. hvad der er op og ned på det hele
Altid en fornøjelse



@andib

Ikke skyggen af straffe


@Goix

[quote]Du ved jo alt,
dommeren dømte ikke ... Så er der jo ikke straffe


Søde ven, du fortjener ikke nogen svar med din altid intrigante facon at entrere samtlige tråde med dine totalt håbløse betragtninger.

Jeg forsøgte at holde dit høje niveau ved lige så vi var ligemænd
Så klap nu bare din forsmåede lille pony og leg videre med dine barbie dukker

Der var klart straffespark .. Det kunne alle se undtagen dommeren.
Kan du sove roligt nu lille Goix ?[/quote]

chrmik just take it easy, der er nogen folk der tror de er all that lige så snart der falder et keyboard ned foran dem.




Og til sidst en kommentar til dette:
så kan du mene hvad du vil om min alder :) jeg anvender ikke ord som cunt etc., hvilket giver mig nogle ret sjove billeder mht. alder ;)


Jeg går ud fra at du ikke har befundet dig i England før så? Man kan mene hvad man vil om udtrykket, men at benytte det er nu ikke en indikation af alder.

"Only once in my life have I felt like I needed a psychiatrist. I was looking at Yuri Zhirkov, but all I could see was a rib-eye steak. Perfectly grilled, juicy, smoking, medium rare. I looked him in the eye and suddenly I was starving." Ancelotti
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han er jo et decideret møgsvin på banen. Cunt faktoren er satme høj ved ham. Har rigtig fået set kampe med ham i slutningen af sæsonen og albuer, skaller, stemplinger osv er åbenbart en stor del af hvad gør på banen..

Men det er vel også fint nok. Liverpool har Suarez, der ikke er bedre, og ManU har van Persie, der vifter ca lige så meget med albuerne, som en gennemsnitlig fugl basker med vingerne. Hvis det er det, der skal til, for at bryde koncentrationen hos modstanderne, så fair nok. I modsætning til mange andre "svin", så er det i øvrigt min opfattelse, at Costa faktisk har nogenlunde kontrol over det. Han er ikke psykotisk, han opfører sig bare som et dumt svin, fordi sådan er rollen nu engang. Jeg kan dog selvfølgelig tage fejl, men at han trods alt får bunker af gule og stort set aldrig får rødt, indikerer en hvis grad af selvkontrol.
Jeg holder det ganske enkelt ikke ud: En sæson mere med Suppen ved roret mens v.Gaal sidder i de røde sæder nordpå. *SUK* HVORFOR kunne det ikke bare være omvendt?!

Nå, men man kan jo også bare gasse lidt ned på PL indtil det bliver udholdeligt igen...?
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
Jeg tror, man skal passe på med at ville se for store forskelle på Costa og Suarez. Costa har selv udtalt, at han ikke har lært den samme selvkontrol, som spillere, der har fået deres fodboldopdragelse i fodboldklubber, har, og selvom Costa selvfølgelig ikke har bidt modstandere, så minder de udtalelser og Costas baggrund meget om Suarez´. Begge havde store disciplinære problemer, da de var unge, og begge har haft meget svært ved at lægge den del fra sig efter, at de blev professionelle. Jeg tror ikke, at Costa sådan bare lige kan træde ud af rollen som et dumt svin, og det er jo det, han bør kunne, hvis Costa ikke skal være som andre sydamerikanere, der har lært at spille fodbold langt væk fra de dannede fodboldakademier.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
@Contractor

der fik du så blandet æbler og bananer godt og grundigt - du kaster citater ind som ikke er mine og som ikke er rettet mod dig ... men jeg antager at du dermed påtager dig rollen som vagthund overfor Goix og Andib, fair nok

jeg har intet udestående med dig og har intet ønske om det, så måske skulle både du og jeg trække følehornene en anelse til os overfor hinanden.

hvad har jeg så lært af dette (trods min høje alder der anfægtes til højre og venstre) ...

jeg har ihvertfald lært at jeg skal vælge hvem jeg taler med eller ej og hvem jeg kommenterer på eller ej.

jeg har også lært at man skal stave rigtigt, tale pænt, argumentere ordentligt og vende den anden kind til :) ... måske var der flere der skulle lære det samme så tonen kan blive gesidigt bedre.

men tak for dine indspark Contractor - de er noteret.
ingen offerrolle herfra, jeg kan se at I alle har samme opfattelse af mine indlæg så må der jo være noget om snakken som de siger derude i det virkelige liv.

slutbemærkning

Jeg må også erkende at jeg fandt det påfaldende, at du "pludselig" er dukke op som gammel Chelsea fan så snart klubben igen har Mou ved roret, og var tæt på mesterskabet. (Hvilket ganske givet er et tilfælde, det hjalp bare ikke på min opfattelse af din ageren herinde)


så du connecter antallet af indlæg i dette forum med kvaliteten af den pågældende fan ... det kan du ikke mene seriøst?

....

On topic

Mourinho er verdens bedste træner og jeg er stolt over at han er en del af det Chelsea jeg elsker ... trods de åbenlyse fejl han laver

Jeg ville elske at få Costa til klubben som jeg anser for løsningen på mange af vores problemer i den klub jeg holder med og har gjort det i snart 25 år


1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
@BlackSpider

I modsætning til mange andre "svin", så er det i øvrigt min opfattelse, at Costa faktisk har nogenlunde kontrol over det. Han er ikke psykotisk, han opfører sig bare som et dumt svin, fordi sådan er rollen nu engang. Jeg kan dog selvfølgelig tage fejl, men at han trods alt får bunker af gule og stort set aldrig får rødt, indikerer en hvis grad af selvkontrol.

helt enig ...

Han er manden for os - Torres, Ba og Eto´o skal ud og Costa skal være fast spillende center angriber med lukaku som backup
1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
Annonce