For at koge det hele ned, så sætter du det op som at vi enten får verdens bedste hold eller en sund økonomi. Hvorfor ikke gå efter begge dele?
To årsager. Dels fordi det tager længere tid at bygge klubben op på den måde og dels fordi vi simpelthen ikke har økonomien til at opnå det i en nogenlunde nær fremtid. Så vi kan enten acceptere at have sportslige begrænsninger i forhold til de største og "sund økonomi" eller vi kan være mindre fokuserede på overskud og lukke det sportslige hul op til de største mest muligt.
Kig på Dortmund i forhold til Bayern. De laver netop det nummer, du snakker om, hvor de både satser både sportsligt og økonomisk. Og de er bagud og vil fortsætte med at være bagud i forhold til Bayern i et stykke tid. Vi kunne gøre noget tilsvarende, for det er en fin nok model, men det er bare svært at finde noget som tyder på, at Roman ønsker at gøre tingene på den måde. Og så har vi ikke samme begrænsning som Dortmund hvad angår dækning af underskud, så vi har jo rent faktisk et valg.
At sælge vores marginal (i hvert fald dem der end ikke er i start elleveren) som KDB, Lukaku, Luiz og Mata (den gjorde selv ondt på mig), for at skabe profit kan jeg snildt se det logiske i. Erstatte dem med spillere på pladser hvor vi manglede, kan jeg se endnu mere logik i. At så endda at tjene penge på dette - det er her det bliver fantastisk for mig.
Jeg har intet imod at vi skaber øget omsætning og sælger spillere, vi ikke skal bruge for jævnt store beløb. Problemet i Lukaku-handlen er, at vi netop godt kunne have brugt Lukaku. Han er en bedre angriber end den nuværende Drogba og en klart bedre angriber end Torres, der jo efterhånden kun er en omvandrende vittighed.
Altså står vi med en situation, hvor vi havde en udmærket backup som tilmed passede fint med registreringsreglerne, men i stedet har vi nu fået 260 mio, som egentlig ikke gør nogen forskel på banen. Og du glæder dig over 260 mio, men hvem kan vi købe som backup til Costa, der dels har samme niveau og dels både er homegrown og assoc trained? Rooney? Han koster vist lidt mere end 260 mio. Hvem andre er der?
Måske er der et talent som brager igennem om et år eller to, men indtil videre er det ret svært at se, at vi kan gøre ret ved problemet andet end at acceptere, at vi er voldsomt afhængige af Costa. Bliver den situation retfærdiggjort af 260 mio?
Diskussionen kan nemt koges ned til at jeg vil have en sund økonomi og du vil have Roman til at fortsætte med at gå russer amok med pengene. Det kan der nok ikke ændres på, uagtet hvor mange skriverier der er frem og tilbage.
Det er så ikke helt korrekt. Min ambition er, at vi bliver verdens bedste hold. Vi bliver holdet, som skræmmer Bayern og Real. Mindre kan ikke gøre det, så længe vores ejer ikke bekymrer sig om indtjening. Men selv med Roman som ejer, så er det jo ikke trivielt at overhale giganterne. Real kan købe sig ud af problemer og Bayern kan fiske til underpris fra hele det tyske marked og samtidigt også spare profiler i den hjemlige liga, uden at det koster alt for meget. Begge to har også reservehold, som spiller seniorfodbold, hvilket nok ikke skader talentudviklingen.
Det er så måske nok lidt ambitiøst, at jeg gerne vil se os være større end dem, om ikke andet så bare lige i en kort overgang, men sådan er det altså. Når Roman alligevel ikke går op i at tjene penge på det, så kan det lige så godt udnyttes mest muligt, og det har sådan set også virket til at være målsætningen for klubben. Og jo mere vi får bygget på under Roman, jo mere har vi, når han engang forlader os.
I udgangspunktet er jeg i øvrigt ikke uenig i din ambition. Jeg ville også enormt gerne se Chelsea have en sund og selvbærende økonomi, der ret beset fungerer på højeste niveau uden indsprøjtninger fra Roman. Men vi kommer jo ikke op på det niveau ved at juble over relativt små engangsbeløb.
Vi kommer op på det niveau ved at være stærke nok til at vinde turnering efter turnering indtil vi bliver så sammenkædede med konceptet "succes", at Chevrolet (eller andre) vil betale på den anden side af 500 mio pund for at have deres navn på vors trøjer i nogle år. Vi skal vinde så meget, at folk som ikke aner en kæft om fodbold helt automatisk tænker "er det ikke det som Chelsea altid vinder?" når de hører "Premier League". Og så videre.
Hvorfor så kommer med en "anklage", der generalisere tråden og ikke mig. Det virker da håbløst.
Var det ikke netop dig, som jeg stille og roligt anklagede for at være en automatisk ja-siger? Men jeg indrømmer skam gerne, at lige præcis fra mig skal den slags ikke tages alt for seriøst. Dels går jeg simpelthen ikke op i at huske hvem der har sagt hvad for mere end nogle dage siden og dels kan jeg fint finde på at råbe lidt af folk for effektens skyld.
Indrømmet at jeg gør mig mere i den matematiske verden, end den skriftlige, men er rimelig overbevist om at du er forkert på den mht "akademiker", for uden videre belæg er det vel op til mig, om jeg vil tro på din påstand.
Desuden står enhver vidst stadig for egen regning, hvilket du lidt selv indrømmede tidligere i teksten.
Har du da nogen synderlig tvivl om, at jeg har den uddannelsesmæssige baggrund, jeg påstår at have? Eller lad mig spørge lidt anderledes. Har du virkelig aldrig mødt business school typer før? Og i så tilfælde, kan du så virkelig påstå, at der ikke er noget bekendt over overfladeskæret af videnskabelig faglighed kraftigt understøttet af en masse retorisk bullshit?
Hvad angår "enhver", så er det virkelige spørgsmål, hvordan du rent faktisk skal fortolke det. I en matematisk sammenhæng betyder det jo hele mængden, men i en afslappet skriftlig sammenhæng, eksempelvis hvad man må forvente på et internetbaseret fodboldforum, så kan "enhver" sagtens være en intentionel overdrivelse og blot betyde "de fleste". Måske endda blot "mere end nogle få", hvis der er tale om en person, som er mere end almindeligt glad for meningsforstærkende overdrivelser. I princippet burde man i den slags tilfælde sige enten "mange" eller "adskillige", men i princippet burde alle også snakke rigsdansk, så den slags overvejelser er egentlig ikke ret nyttige, såfremt vi faktisk er interesserede i den originale betydning frem for at presse vores personligt foretrukne fortolkning ned over det citerede.
Anyways, jeg driller selvfølgelig på nuværende tidspunkt. Du er næppe i tvivl om betydningen og seriøsiteten af min stikpille, så en detaljeret analyse af præcisionen i den er næppe foreneligt med denne tråds generelle formål.