Snak

Mere indhold efter annoncen
Mht indkøbspolitik er det netop her, jeg håber vi vil ændre kurs fremover.

Istedet for at købe spillere som Deco, Ballack og Shevchenko, som er i deres karrieres efterår og bare skal have et boost til pensionen, burde vi købe yngre spillere, som helt tydeligt har talentet, men endnu ikke har kaminhylden fyldt op med pokaler og derfor stadig er sultne efter succes.
Herved sikrer man også, at det kan lade sig gøre at sælge dem videre, hvis det af den ene eller anden grund bliver aktuelt.
Drogba skulle fx helt klart have været solgt sidste sommer. Han vil til sommer være 31 år gammel og have 1 år tilbage af sin kontrakt, hvilket realistisk vil hamre hans værdi ned i 10-15 mil pund.
Ballack skal selvfølgelig ikke have forlænget sin kontrakt, men lur mig om ikke ledelsen er tåbelige nok til alligevel at gøre det.

Shevchenko er selvfølgelig det mest ekstreme eksempel på, at man køber en gammel spiller og giver ham så meget i løn at man i sidste ende er nødt til at forære ham væk for at komme af med ham, fordi ingen andre er dumme nok til at ville give ham 140.000 pund om ugen.

Makelele er dog undtagelsen fra denne regel, idet han leverede en uvurderlig indsats i sine 5 år for os til trods for sin meget fremskredne alder. Det er iøvrigt sjovt hvor lidt fokus der har været på sammenfaldet af vores tyndeste sæson i 5 år med netop hans exit fra klubben.
Makelele er dog undtagelsen fra denne regel, idet han leverede en uvurderlig indsats i sine 5 år for os til trods for sin meget fremskredne alder. Det er iøvrigt sjovt hvor lidt fokus der har været på sammenfaldet af vores tyndeste sæson i 5 år med netop hans exit fra klubben.

Sammenholdt med, at Essien er ude med skade. Essien er IMO Chelseas bedste spiller, og ham så jeg gerne i United - så kan i få Hargreaves den anden vej ;)

Men jeg tror Chelseas største problem under Abramovic er mangel på tålmodighed. Netop derfor har man ofte hentet erfarne spillere der er købt til at gå direkte ind og skulle forbedre holdet, i stedet for unge spillere der på sigt vil blive blandt verdens bedste.
der er selvfølgelig enkelte undtagelser.

Men den selvsamme mangel på tålmodighed har jo også nu kostet 3 trænere jobbet på under 2 år, og nu fået Abramovic til at hente Hiddink på en kortvarig aftale. Dette har givet, og vil nu igen give mangel på kontinuitet, som er nødvendig for at opnå vedvarende success i fodbold.
Ikke fordi jeg har fulgt alvorligt med i jeres kampe, men så vidt jeg mindes var Ballack en stor del af jeres opblomstring sidste forår, eller er jeg helt galt på den?
104 års tradition- Bayer 04 Leverkusen, Die Werkself
Det har du ret i. Han spillede rigtig godt i anden halvdel af sidste sæson (i første halvdel var han skadet).

Han har dog ikke rigtig leveret varen i denne sæson, hvor han virker uengageret grænsende til det dovne. Set i lyset af, at han bliver 33 år ved starten af næste sæson, synes jeg derfor at det ville være fornuftigt at lade hans kontrakt løbe ud til sommer.
Mest fordi han er en af de absolut mest løntunge herrer, og når nu det er klubbens ambition at vi skal operere med et realistisk budget i den nære fremtid, bør vi vel ikke forlænge kontrakten med en underpræsterende spiller der nærmer sig pensionsalderen.
En irsk radio-vært udgiver sig for at være Steve Staunton og ringer til Peter Kenyon for at tilbyde sig selv til manager-posten. Ikke det morsomste jeg nogensinde har hørt, men alligevel et lyt værd.

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/sport/footbal...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jøsses, der er da vist en producer der ikke er Chelsea-fan.

Men for fanden hvor har vi været uskarpe i dag.
If Phil Jackson came back, still no coaching me.
Vi kan jo kun håbe på at Nico har genfundet målnæsen efter idag. Og lad nu være med at sætte ham ud på kanten når vi ikke har andre med mål i støvlerne inde foran. Var Quaresma ikke spilleberettiget idag? Hvis ikke så var det da en underlig disposition at lade ham sidde udenfor.
come on Chelsea
Var Quaresma ikke spilleberettiget idag? Hvis ikke så var det da en underlig disposition at lade ham sidde udenfor.
Quaresma sad på bænken hele kampen — jeg synes også personligt det var en underlig disposition at sætte Stoch ind da der skulle satses, men det viste sig jo at gå meget godt. (Det skyldes dog nok i højere grad at Anelka fik lov at komme ind i midten.)
If Phil Jackson came back, still no coaching me.
Vi er foran mod Villa, fantastisk.

Er først lige kommet ind i opgøret, faldt sgu i søvn. Men lækkert lavet af Lamps ved vores kasse.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
I spiller virkelig godt. Burde føre med to. Chelsea spiller med fart og engagement og med den "sædvalige gamle" disciplin og kraft. Villa har intet haft (andet end frispark på overliggeren)
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Annonce