Snak

Mere indhold efter annoncen
(ಠ‿↼)
Alle spillerne kunne nemt komme ind omkring førsteholdet hvis de har en længere periode (1-2 sæsoner) hvor de spiller på et stabilt og højt niveau, tænker jeg.

McE som et eksempel er jo for pokker stadig KUN 21. Azpi er til sammenligning 25, Matic er 26, Schürrle er 23, Hazard er 23 og Oscar er 22.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
@Chrmik

Så synes jeg godt nok det er ærgerligt, at du allerede har afskrevet Chalobah, Omeruo, Pasilic, Feruz, Kalas, Piazon, Van Ginkel, Wallace, McEachran, Rodriguez og Feruz. Altså om 3-5 år, er disse spillere ikke ældre eller på samme alder, som dem vi allerede har løbende rundt på vores 1. hold.

Kalas, Van Ginkel, Omeruo og Piazon synes jeg allerede har bevist sig lidt, omend ikke alle er for 1. holdet.


@Dave

Fedt han forlænger. Potentialet er der klart, til at blive en af de bedste i verden på positionen. Man kommer helt til at tænke på Philipp Lahm, når man ser Dave være så stærk og have et så højt niveau på begge backer.
- jeg er lidt skuffet over Traores udlån til Holland, da jeg havde håbet på noget i England. Er der stadig bøvl med arbejdstilladelse?

Mou siger jo så meget, men det lyder trods alt som om, han godt kan lide knægten.

http://theprideoflondon.…first-team/

Hvor mange af disse ser I som en realistisk mulighed i nærheden af 1. holdet - Jeg har markeret min mening med fed skrift.

De øvrige er i min optik investeringsobjekter med mellem fortjeneste for øje og FFP relateret investeringer.

Jeg tror ikke så meget på Perica, og efterhånden tror jeg heller ikke, at Romeu kommer til at spille en rolle for os. Han bliver overhalet indenom af Chalobah eller en af de andre knægte, der trods alt kan kompensere for et potentielt maginalt lavere niveau ved at være homegrown.

Og så er det vist stadigvæk alt for tidligt at afskrive Kalas, Omeruo, Feruz, Chalobah, Swift og Ginkel. Ginkel er på "skånekost" i Italien, Feruz og Swift er 18-19 år gamle, Cholobah har muligheden for at bevise sig i PL i år, og både Omeruo og Kalas er virker ganske kompetente, selv om de måske endnu ikke er "gode nok" til at tage en seniorplads på førsteholdet.
Christian Atsu - Everton
Victor Moses - Stoke
Ryan Bertrand - Southampton
Nathaniel Chalobah - Burnley
Jamal Blackman - Middlesbrough
Kenneth Omeruo - Middlesbrough
Patrick Bamford - Middlesbrough
John Swift - Rotherham
Mario Pasalic - Elche

Gael Kakuta - Rayo Vallecano
Ulises Davila - Tenerife
Thorgan Hazard - Borussia Monchengladbach
Tomas Kalas - FC Cologne
Lucas Piazon - Frankfurt

Oriol Romeu - VTB Stuttgart
Fernando Torres - AC Milan
Marco van Ginkel - AC Milan
Marko Marin - Fiorentina
Bertrand Traore - Vitesse
Wallace - Vitesse
Josh McEachran - Vitesse
Stipe Perica - NAC Breda
Joao Rodriguez - Bastia
Matej Delac - Aries-Avignon
Islam Feruz - OGI Crete
Cristian Cuevas - Universidad de Chile


Eftersom jeg stadig får fulgt de unge en hel del, synes jeg, at dette er en fin vurdering af hvem, der har muligheden for at slå igennem.

Dem i fed er spillere, jeg mener, kan slå igennem.

Spillere i kursiv er kommende managers i klubben.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fernando Torres - AC Milan
Hackney, du er et godt menneske.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Tak, Carefree. Det er du også.

Knuzz til dig fra mig!
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Glæder mig til Piazon i denne sæson. Han har fået tilliden i Tyskland. Nu skal han bare på dette sidste på, så han er han klar for Chelsea de næste mange år!
Lampard é Deus
Jeg tvivler personligt, men det ville da være positivt, hvis han er god nok til det.

Erfaringen siger ihvertfald, at det ikke kommer til at ske.
Erfaringer fortæller os, at ingen af vores unge drenge kommer i spil. Synes Piazon var fremragende i Vitesse. En hjerneblødning fra Bosz spolerede mere eller mindre Piazons forår.
Lampard é Deus
Annonce