Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvor meget rendte de igennem vores højreside? Hvor var Ivanovich henne defensivt i dag?
De kom jo hovedsageligt ud over fløjene, hvor vores højreside i Ivan og Cahill havde kæmpe problemer og en af de to var den værste i dag.

Det var stort set kun i højresiden, ja, men Willian hjalp ikke rigtig til i defensiven, og forsvarskæden stod næsten højre oppe på banen, end hvad vi så under AVB. Så er det klart, at forsvaret er mere sårbart. Rent defensivt var Bjørnen ikke særligt god, men han havde i det mindste en tilstedeværelse på banen rent offensivt, hvilket Fabregas ikke engang havde. Altså der skete jo absolut intet fra hans side. Cahill spillede også som en pose lort, sammen med resten af holdet, som altid sker på St. James. Alligevel var jeg rystet over at se en spiller, være så tabt for engagement og arbejdsvilje. Det Fabregas leverede (eller ikke leverede) var simpelthen skammeligt. Og de spillede jo ikke over kanten, de spillede den igennem midten, rundede Fabregas, og spillede bolden ud på kanten.
Thank you, José.
Og ingen virker jo til at reagere på, at Ivanovich ikke var andet end et æsel på banen i dag...
Han pissede mig direkte af i dag.

@JCech

Jamen det er da ganske fint, at Ivanovich kommer med op, men bringer jo intet deroppe.
Det har nu også tidligere fungeret næsten som en 4-1-4-1 defensivt, hvor Matic har sat sig lige foran og beskyttet den bagerste kæde.

Fabregas trækker jo altid frem, hvorefter fx Oscar kommer ned og fører spillet frem (han var i øvrigt også meget usynlig i dag).
Når Fabregas så forsvinder burde en anden så ikke tage mere ansvar? - eller skal der villig ikke mere til?

Den centrale midtbane vil jeg slet ikke klandre noget, men at Ivan kan have så store problemer mod en boldmongol kan jeg ikke forstå - og det var jo gennem hele kampen, at de rendte igennem højresiden.
Willian skulle i øvrigt havde scoret 1-2 mål.

Fabregas havde ikke sin bedste kamp, men at han skulle være den dårligste, kan jeg slet ikke melde mig enig.

Edit: undskylder stavefejl, da jeg skriver fra mobil.
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Det lyder skidt det hele.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Lorte kamp og det var så det jeg mente i sidste uge med at rotere mere - spillerne virker trætte og har ikke det overskud der skal til for at sætte sig igennem for alvor

Mou - det nederlag er sgu dit og nu må der kraftedeme ske noget når man spiller på udebane, kom nu ud af den selvfede papkasse og få spillerne i gear!
1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
@Hackney

Så skidt var det heller ikke, men fokuseret er efter min mening for meget på Fabregas ift. andre der var værre.

Men vores højreside defensivt havde kæmpe problemer, og var mere var udelukkende een fejl (Cahill) at de scorer det første mål.

En del er måske uenig, men både Ivan og Cahill er på det sidste begyndt at gå på nerverne. Altså der jeg ser vores største svaghed.
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg så kampen med en Newcastle fan, på en bar. Det var da forfærdeligt.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Og jeg skal ses med en kæmpe Toon-fan iaften. Forfærdeligt. Jeg har allerede fået de første sms´er, men orker ikke at læse dem endnu.

Det er virkelig dumt, at smide point i en kamp, hvor vi har 73% i boldbesiddelse, og 22-6 i afslutinger (tallene er fra min app). Selvom holdet ikke fungerede idag, så er jeg stadig temmelig fortrøstningsfuld. Uden at tage alt for meget fra Newcastle, så er begge deres mål jo tilfældigheder at bolden ender hos Cisse. Hvis nu vi var blevet spilet ud af brættet, så var jeg mere bekymret.

Jamen det er da ganske fint, at Ivanovich kommer med op, men bringer jo intet deroppe.

Han lægger nu et ufatteligt pres deroppe, og kommer til indlæg. Kvaliteten er ikke altid lige god, men han kommer derop, og han skaber noget. Og du vinder trods alt flere fodboldkampe ved at skabe dårlige chancer, end du gør ved ikke at skabe nogen overhovedet.

Det har nu også tidligere fungeret næsten som en 4-1-4-1 defensivt, hvor Matic har sat sig lige foran og beskyttet den bagerste kæde.

Hvor der i højere grad har været returløb fra kanten. Det var der ikke i dag fra Willians side. Willian var fint offensivt, men manglede slutprodukt og defensivt arbejde.

Fabregas trækker jo altid frem, hvorefter fx Oscar kommer ned og fører spillet frem (han var i øvrigt også meget usynlig i dag).

Men Fabregas plejer netop at skabe noget! Det gjorde han bare ikke i dag, enten mistede han den, eller sænkede tempoet med en aflevering tilbage i banen. Når han blev presset, ville han også drible sig ud af problemerne, hvilket er ret usædvanligt af Cesc. Han var helt ved siden af sig selv i dag.

Når Fabregas så forsvinder burde en anden så ikke tage mere ansvar? - eller skal der villig ikke mere til?

De fik ikke rigtigt kontraer, fordi Cesc gik for langt frem, de fik kontraer, fordi Cesc stod stille, eller bare skærmede dårligt af. Dermed ikke sagt, at alle deres kontraer var hans fejl.

Den centrale midtbane vil jeg slet ikke klandre noget, men at Ivan kan have så store problemer mod en boldmongol kan jeg ikke forstå - og det var jo gennem hele kampen, at de rendte igennem højresiden.

Her er jeg kort sagt uenig. Eller, jeg vil ikke klandre Mikel noget, men Cesc spillede ganske enkelt meget under niveau, og var praktisk talt ikke eksisterende. Cahill ser stadig ramt ud efter sammenstødet med den belgiske cunt, Vertonghen. Ivanovic havde en skidt dag rent defensivt, men han arbejde i det mindste fremad i banen, og lagde pres på modstanderen. Men ja, kort sagt havde hele holdet en skidt dag på kontoret - nogle værre end andre.
Thank you, José.
@JCech

Fabregas vandt dog flere fysiske dueller end Mikel og havde samtidig 5 tacklinger , hvilket nu er ganske fint.
Han var ikke god (hvilket vi er enige om), men jeg vil hellere klandre vires højreside.

Har tidligere set problemer med både Ivanovich og Cahill - specielt Cahill.
Derudover skal offensiven spænde hjelmen med de afslutninger.
Vil ikke uddybe mere, da stavekontrollen på mobilen driller mig ret meget.
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Nå, midt i endnu et pointtab til Newcastle på udebane, kan jeg altid glæde mig over, at Arsenal får gedigne prygl af Stoke.
\\\"Football has nothing to do with fair play. It is bound up with hatred, jealousy, boastfulness, disregard of all rules and sadistic pleasure in witnessing violence: in other words it is war minus the shooting.\\\"
Annonce