Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis vi skal kunne dominere kampe, synes jeg simpelthen der skal findes et alternativ til Oscar på den 10´er plads. Bevares, knægten er stadig ung, men han er simpelthen ikke nok til stede i de fleste kampe vi spiller.
Desuden er det tydeligt hvor store problemer vi har på midten af banen når Fabregas ikke spiller op til sidst bedste.
Derudover er jeg ved at være lidt træt af at se på hvordan Hazard og Willian alt for ofte varmer bolden, især når de skærer ind i banen - man ser SÅ ofte Costa tage et rigtig godt løb i dybdben, men stikningerne kommer bare aldrig, fordi både Hazard, Willian og Oscar hellere vil lave små "flotte" tikitaka-Barcelona mål, hvor bolden skal spilles ind over stregen. Og når hold først finder ud af at de farlige stikninger ikke kommer, ja så er det simpelthen for nemt at forsvare sig imod krydsløb der aldrig rigtig ender ud i noget.

Og til sidst: Cahill + Terry er ofte rigtig stærke i PL, men for satan hvor bliver de til tider spillet fra hinanden når vi møder hold med spillere der har lidt højere klasse end man er vant til.

/rant over.
We love you Chelsea, we do! KTBFFH!

Men vi har jo aldrig haft en vinterpause, så kan ikke se hvorfor den lige pludselig skal fungere som den primære undskyldning.


Aparte logik, særlig når der nævnes flere faktorer. Det er helt oplagt, at når man ikke har haft nogen nævneværdig sommerferie, og nærmest spillet fodbold uafbrudt i 1,5 år, har en pause naturligvis mere at sige end ellers. Og omkring badebilletter, er man gået fra Big 4, som nærmest var sikre på ChL, til 6-7 hold som kæmper om ChL. Det betyder da også helt oplagt noget, og her er det i højere grad subtoppen som har fået mere kvalitet, end det er toppen der er faldet tilbage.
@Engole

Og så må spillere som fx Hazard lære at sparke noget mere til den skide bold i stedet for at den nærmest skal trilles over stregen.
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Men det var vel egentligt fejl over hele linjen der kostede nederlaget i dag. Det var vel egentligt kun Ivanovic og Courtois der kunne være deres indsatser bekendt. Det er ikke engang sikkert, at havde dommeren haft balls til at give os vores straffe, så havde vi nok alligevel lukket mål ind på dødbolde. Vi er gået helt i stå og det ser ret skidt ud for tiden.
Men vi har jo aldrig haft en vinterpause, så kan ikke se hvorfor den lige pludselig skal fungere som den primære undskyldning. Jeg er enig omkring "badebilletterne", det vejer bare ikke længere op for de manglende præstationer hos topholdene. Potentialet er der, men der skal også snart til at ske noget. Det nytter heller ikke, at de bedste spillere vælger Spanien frem for England.
Jeg mindes nu ikke, at det bliver brugt som den primære undskyldning, da der er en del ting der vejer ind, men den manglende vinterpause er naturligvis en del af det. Man kan måske også tilføje, at den latterlige liga cup skal afskaffes. Jeg mener nu, at ser man bort fra Messi og Ronaldo, så spiller de bedste spillere i Englang, hvilket gør klubbernes europæiske eventyr endnu mere pinligt. Det kan måske være at pengene er blevet for store i England, der gør at de ekstremt dyre fejlkøb straffes endnu hårdere, samt at spillerne bliver småladne på grund af de gigantiske 5-årige kontrakter de bliver tilbudt.
Schmitte, my point exactly, der er gået Barcelona-tendenser i den, og der er ikke noget jeg hader mere i fodbolds verden, end at skulle se på Barcelonas røvkedelige tikitakacrap.
We love you Chelsea, we do! KTBFFH!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Robert

Jeg mener nu, at Ivanovich defensivt har et problem i dag og haft det flere gange.
Han bliver ofte fanget for langt oppe på banen, ellers dækker han ikke pladsen ordentligt.
Man så det bl.a. ved den kæmpe chance der skabes til Cavani i dag.
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Mht. den evige debat omkring træthed og vinterpause, så skal jeg ikke kunne sige hvor stor betydning det har imellem PL og andre ligaer.

Jeg bor i London og tager til en håndfuld kampe i løbet af sæson, og mit klare indtryk er at der er en generel træthed blandt alle spillere i alle klubber på den her tid af året.
Det er ikke lige så tydeligt på TV, men når man er på stadion er tempoet langt fra det som det er i efteråret. Der er mindre bevægelse generelt på hele banen, især uden for spilafstand. Alt det som man ikke ser i TV ligner i de her måneder noget der foregår i gå-tempo.

Det er ikke kun hos Chelsea, men blandt alle klubber.

Jeg tror et mildere vinterprogram ville være en fordel, men jeg kan ikke forestille mig at det kommer til at ske. Det er aldrig en seriøs debat herovre.
Det er helt oplagt, at når man ikke har haft nogen nævneværdig sommerferie, og nærmest spillet fodbold uafbrudt i 1,5 år, har en pause naturligvis mere at sige end ellers.

Jo klart, men Spanien har nærmest et identisk forløb. Jeg vil ikke anfægte, at det har noget at sige, men ikke mere end det har haft i sæsonerne 04-11, hvor det tydeligvis ikke var et lige så stort problem.

Og omkring badebilletter, er man gået fra Big 4, som nærmest var sikre på ChL, til 6-7 hold som kæmper om ChL.

Det er jeg klar over, men når kvaliteten i toppen er så ringe som den er, kan det vel ikke længere kvalificere til at være verdens bedste liga længere, til trods for den tætte kamp i toppen ? De spanske klubber overgår også de engelske klubber i Europa League? Man kan vel også argumentere for at kampen er så tæt fordi Big 4 ganske enkelt er blevet dårligere?
Hvis vi skal kunne dominere kampe, synes jeg simpelthen der skal findes et alternativ til Oscar på den 10´er plads. Bevares, knægten er stadig ung, men han er simpelthen ikke nok til stede i de fleste kampe vi spiller.

Ja, problemet i aften var helt klart Oscar. Hvis han og Mikel havde været lidt mindre elendige i anden helvleg, så havde vi fandme kørt den kamp hjem!!

Nu må vi satme snart tage os sammen og købe POGBA!!!
@UTG

Det bliver sgu for unuanceret til at jeg gider spilde min tid på det. Det er vanskelig, når du ikke kan forholde dig til at mere end èn faktor påvirker ad gangen.

Og ja, du skal have lov til at argumentere for at Big 4 er blevet dårligere realtivt til subtoppen. En fuldstændig historieløs påstand, men det står dig frit for.

Med 6-7 klubber i kamp om ChL, kan du tænke lidt over hvorfor de engelske klubber ikke dominerer i EL. Ligeledes kan du tænke over hvorfor de faktisk som oftest stiller med B-kæden.


Annonce